5p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Közeleg a tavasz, nehéz döntés vár a termelőkre. Milyen növényt vessenek és mit ne, hogy a klímaváltozás és a piaci sokkok ellenére idén már elkerüljék a veszteséget.

„Vannak olyan tagjaink, akik az elmúlt három évben nem tudtak nyereséget termelni”. Erről számolt be Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetsége elnöke az MBH Bank legutóbbi AgrárTrend Index rendezvényén, mert a klímaváltozás és a piaci krízis drámai változást okozott a növénytermesztésben. Sorsdöntővé vált, hogy a gazdák idén milyen növények termesztésével kerülhetik el az újabb veszteséget. Erről kérdeztük a Soproni járásban gazdálkodó Széplaki Tamást, aki maga is radikálisan átalakította a vetésszerkezetet. Megnövelte az őszi kalászosok arányát, a szántó negyedén pedig szóját termel. A kukorica területét viszont radikálisan csökkenti.

A „tengeri” ellen szól ugyanis, hogy a megugrott önköltség ellenére a  felvásárlási árak aligha növekednek érdemben. Ezt nemcsak az ukrajnai – illetve a szerbiai közvetítőkön keresztül – az unióba érkező orosz, hanem az EU Mercosur államokkal nemrég kötött szabadkereskedelmi megállapodásával immár a Brazíliából várható dömping is nyomja majd.

A kukorica – hajdan 1,2 millió hektáros – tavaly már csak 874 ezer hektár hazai vetésterülete így tovább fogy. Helyette a tavalyinál máris 15-20 százalékkal több őszi búzát és árpát vetettek. A peresztegi gazda is növelte a kalászosok területét, rááll a drágább javító minőségű malmi búza termesztésére.

Kukorica helyett cirok?

A ráfizetéses kukorica helyett máshol, egyre többen a szárazságtűrőbb cirokkal próbálkoznak, de ennek is vannak kockázatai és piaci korlátai. Bár a cirok jobban hasznosítja a vizet mint a kukorica, ha egyáltalán nincs csapadék, azt ez sem viseli el.

„Nálunk a repcének ez lesz az utolsó éve” – előlegezi meg a nagygazda, aki helyette a szárazságtűrőbb napraforgó-hibrideket ajánlja. Azt azonban, hogy az adott gazdaságban hosszabb távon meddig érdemes növelni ezen olajos növény területét, részben a piaci kínálat (főleg az ukrajnai EU-import) és az árak határozzák majd meg. Igaz, a repcét felváltó napraforgó helyett a hazai termelők amúgy sem tudnak a vetésterveikbe ellenállóbb kultúrát választani.

Van dilemma
Van dilemma
Fotó: Depositphotos

A szója viszont olyan biztos befutó, amelynek arányát a repce, a kukorica, más kapás kultúra  rovására is érdemes növelni. Amint arról laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor beszámolt, a hőstresszek megelőzésére e strapabíró fehérjenövény termesztése nagy lehetőség. Nem meglepő, hogy a korán betakarítható szója vetésterülete a 2023-as 58 ezer hektárhoz képest 2024-ben megduplázódott, és a tavalyi rekord után idén várhatóan tovább nő. Erre nemcsak a termeléshez kötött támogatás, hanem a jó ár a garancia. A hazai GMO-mentes szójababnak ugyanis nagy a piaca, mert az EU-ban mindössze 3,5 millió tonnát termelnek, de 31 millió tonnát használnak fel, és az import döntően génmódosított. Azért is jó alternatíva, mert ez a pillangós növény az őszi kalászosok remek előveteménye. Ráadásul hektáronként 3 tonnás hozammal is akkora bevételt és nagyobb nyereséget hoz, mint 9-10 tonna kukorica.

Zöld jövő

Eközben az unió zöld szemlélete, piacszabályozása a biotermesztés irányába tolja a szántóföldi gazdálkodást, amely itthon is esélyt ad a túléléshez. A biotermékek évi 9 milliárd eurós uniós piaca viszont még a kisebb termelőknek is ígéretes. Az egyre egészség- és környezettudatosabb EU-ban így 2030-ra várhatóan háromszorosára bővül majd az organikus élelmiszerek fogyasztása. Az biopiac, amelyen egyelőre se ukrán, se brazil konkurencia sincs, csak uniós termék. Hab a tortán az organikus termelés támogatása, amit érdemes kihasználni. Azért is, mert – látva a formálódó globális vámháborút – újabb nehéz év vár a hazai gazdákra. A szántóföldi tömegtermények piacán ugyanis egyelőre kiszámíthatatlan az ár, a kínálat, a jövedelmezőség.

Borús kilátások

Az uniós terménypiacokon állandósulni fog az ukrán, brazil nyomás, amely folyamatos piacbefolyásoló tényező marad. Erre számít Széplaki Tamás, aki emiatt borús kilátásokkal kezdte az idei évet. Az ukrajnai nagygazdaságokban – itthon tiltott – génmódosított fajtákat is termesztenek és olyan növényvédő szereket is használnak, mint a glifozát, amit az EU-ban már betiltottak. Az ukrajnai termőhelyi előnyökkel, technológiai és mérethatékonysági fölénnyel szemben így egyenlőtlen piaci versenyben kellene a magyar termelőknek helytállni, amire egyre kevésbé képesek. Ráadásul decemberben az EU aláírta a Mercosur államokkal a szabadkereskedelmi megállapodást. Így az uniós és a hazai termelőknek arra kell felkészülniük, hogy még az ukrajnai latifundiumoknál is többször nagyobb brazil óriásbirtokokról – ahol évente kétszer aratnak – tömegesen, vámmentesen hozzák majd be az olcsó brazil kukoricát. Ez a dömping nyomás alatt fogja tartani az uniós piacokat, amelyen a jelenlegi európai mezőgazdaság nem tudja felvenni a versenyt” – tapasztalja az agrárvállalkozó. Eközben egyre több bajt okoz a klímaváltozás is, amelyekhez szintén alkalmazkodni kell, de erre nincs recept. Mindenkinek meg kell találni a maga számára legmegfelelőbb egyedi megoldást.

ESG és fenntarthatóság témában február 26-án rendezvényt szervez a Klasszis Média. A piaci szereplőket aktuálisan leginkább foglalkoztató kérdéseket előadások és panelbeszélgetések segítségével járjuk körül, de arra is lehetőséget biztosítunk, hogy a résztvevők egy pohár bor mellett kötetlenül találkozhassanak és cseréljenek tapasztalatokat. 

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság - 2025. február 26., Budapest - részletek és jelentkezés >>

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Miért ennyire drága az alma? És lesz olcsóbb?
Szirmai S. Péter | 2025. február 18. 09:32
Az importnál is gyorsabban drágul a hazai alma. A folyamat az idén is megállíthatatlannak látszik, amit nem csak a klímaváltozás, a tavalyi rossz termés, az elmúlt 30 év ágazati hibáitól visszaesett termelés is garantál.
Agrár A Lidl-ben szokott vásárolni? Akkor most nagyon boldog lesz
Privátbankár.hu | 2025. február 17. 12:38
Olcsóbb lesz a tej és a tejtermékek.
Agrár Elkezdett drágulni egy alapélelmiszer, beavatkozik a kormány – de nem Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. február 14. 10:08
A japán állam belenyúl a rizstartalékába.
Agrár Egymillió ember hiányzik az ukrán földekről
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 06:42
Az összes munkaerő-szükséglet több mint felét jelenti ez.
Agrár Trump egy hónap haladékot adott Mexikónak, íme mit kap cserébe
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 17:16
Donald Trump beleegyezett a vámok egy hónapos szüneteltetésébe. Persze nem ingyen. 
Agrár Mi lesz a tojásárakkal?
Privátbankár.hu | 2025. január 30. 11:57
Drasztikusan megemelkedtek a tojástermelés költségei, ráadásul visszaszorulóban vannak a ketreces tartásból származó tojások.
Agrár Ön őstermelő? Akkor most örülhet
Privátbankár.hu | 2025. január 25. 17:07
2025-ben a minimálbér 9 százalékos növekedésével az őstermelők személyi jövedelemadó fizetési kedvezményeihez kapcsolódó értékhatárok is emelkednek. Ez közel 390 ezer őstermelőt érint kedvezően.
Agrár Miért ilyen drága a sárgarépa?
Szirmai S. Péter | 2025. január 23. 05:42
A régiós és a hazai répaapály miatt két éve aranyáron mérik a sárgarépát. Tényleg fordulatot hozna a rebesgetett áfacsökkentés?
Agrár Újabb győzelem Putyinnak: beiktatták a focistából lett elnököt Georgiában
Privátbankár.hu | 2024. december 29. 11:36
A Nyugat-barát elnök elhagyta az elnöki palotát, a Moszkva-barát beköltözhet.
Agrár Durván drágult az ukránok karácsonyesti menüje
Mester Nándor | 2024. december 27. 11:16
Tavalyhoz képest 41 százalékkal kerül többe a hagyományos vacsora. A legdrágább idén is a ritka hal, a babbal dúsított céklaleves, a borscs és a kutia, egyfajta müzli.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG