A vártnak megfelelő kamatemelés mellé az amerikai Fed olyan megjegyzéseket is fűzött, amely alapján nőttek a kamatemelési várakozások. (Kettő helyett sokan már három emelést várnak a következő évre.) Ez rendszerint nem jó a részvénypiacoknak, így kezdetben Ázsiában estek, Európában bizonytalanok voltak a tőzsdék. Később mégis folytatódott az utóbbi hetekben jellemző rali, sok index éves csúcson van, például a német DAX is.
A DAX így 1,1 százalékkal 10 400 pont közelébe szárnyalt, a francia index is 1,2 százalékkal ment fel, a brit pedig 0,7 százalékkal emelkedett. Az USA tőzsdéi is szép emelkedést produkálnak ma már, a főbb indexek 0,6-0,7 százalékkal nőnek.
Itthon a BUX index is mínuszban kezdett, majd a nap végéig lassan felfelé kúszott, és 0,8 százalékos emelkedéssel zárt, ami új történelmi csúcs. Az OTP emelkedett legjobban, számos európai bankrészvényhez hasonlóan, most 1,6 százalékkal 8383 forintra ment fel. A Mol 20 085 forintos árfolyama 0,7 százalékos emelkedés, csúcsát 20 100 forinton érte el.
Ezzel éves maximumára ért az olajrészvény. A társaság egyébként egy kisebb akvizíciót is bejelentett ma. A Richter két forinttal 6183 forintra esett, a Magyar Telekom három forinttal 489-re emelkedett.
A Fed azért eléggé megkavarta a pénzpiacokat, voltak rendesen kilengések. A dollár hatalmasat erősödött a Fed-döntés óta, 2-3 százalékkal van feljebb, a dollárindex (DX vagy DXY) 103 fölé emelkedett. Ez utoljára 2002 körül fordult elő. Az euró/dollár is hosszú ideje nem látott mélyponton, 1,04 körül jár.
Az euró/forint volt 314 felett is egy kicsivel, és leesett 312,50-re is. Este 313,10 forint körül volt az euró, nyolcvan fillérrel a tegnap késő esti alatt. Ám a dollár forintárfolyama átlépte a 300, sőt a 301 forintot is, ami szintén valamikor 2002 körül történt meg legutóbb. A csúcson majdnem 302 forint volt egy euró, este már csak 301.
Az olaj és sok más árupiaci termék, a dollár erősödésétől nyilván nem függetlenül esett. A tegnap esti zuhanás után a fekete arany kissé visszafogottabban, fél-egy százalékkal süllyedt nap közben. Estére azonban megemberelte magát, és szerény emelkedésre váltott. A Brent 54, 15, a WTI 51,10 dollár. Az arany 1,2 százalékkal, más nemesfémek, ezüst, platina, palládium pedig 4-5 százalékkal zuhantak.
A Concorde Trading blog szerint a jövő évre három, 2018-ban kettő vagy három, míg 2019-ben három kamatemelésre számítanak most. Ez a piac által vártnál meredekebb kamatpályát jelent, mert eddig 2017-re csak kettőt áraztak. A hosszú távú egyensúlyi kamatláb várakozást 2,9 százalékról 3,0 százalékra emelték, de adatfüggő lesz a FED politikája, nem lesz meghatározott kamatpálya.
Az Equilor blogja szerint is meglepte a piacokat a Fed, ám a következő mérföldkő az lesz, ha január 20-án beiktatják az új amerikai elnököt. Ám az EKB is hamarabb változtathat politikáján.
A KBC Equitas technikai elemzése szerint óvatosan kell bánni az Apple-lel, mert a részvény ellenálláshoz érkezett 120 dollár körül.