A kamat nagyot esett, a forint sokat gyengült
Zsinórban 24 kamatvágást követően véget ért az MNB kamatcsökkentési ciklusa: 2012 augusztusában még 7 százalékon állt az irányadó ráta, jelenleg pedig 2,1 százalék az alapkamat értéke. A monetáris lazítás hatásai azóta a mindennapjainkba is továbbgyűrűztek: leginkább a bankoknál elhelyezett lekötött betétek és látra szóló szabad pénzek kamatszintje szenvedte meg a folyamatot, de ezzel párhuzamosan a kötvénypiaci hozamok is fogyókúrán estek át.
A forint a 280 körüli szintről stabilan 300 fölé gyengült az euróval szemben, míg a svájci frankért az akkor 230-as érték helyett ma már 255 forintot kell adnunk. A rekord alacsony, 2,1 százalékos alapkamatnál és az MNB lazítási ciklusának végén az Equilor Private Banking igazgatója, Nagy Bertalan azt javasolja, hogy mindenki nézze át megtakarításait, érdemes-e valamit változtatnia azon, hogy ilyen alacsony kamatkörnyezetben megfelelő hozamot érhessünk el.
A kötvényesek rövidebbre váltanak
Nagy Bertalan értékelése szerint az elmúlt két év folyamán a folyamatos kamatvágásoknak köszönhetően leginkább a hosszabb futamidejű kötvényekkel lehetett pénzt keresni: miközben 2012 nyarán egy 5 éves futamidejű kötvény megvásárlásával 7 százalékos hozamot biztosíthattunk be magunknak, ma egy ilyen instrumentum megvásárlásával mindössze 3 százalék hozamot kapnánk a következő 5 év folyamán. Most, hogy ez a folyamat a végére ért, a befektetők várakozásai megváltoznak.
A kamatvágási sztori híján sokan forgatják majd át pénzüket a hosszabb kötvényekből a rövidebb futamidejű diszkontkincstárjegyekbe (DKJ), amit az esetleges kamatemeléshez kötődő félelmek is támogathatnak. Ebben a helyzetben hiába tűnik vonzónak a 3-5 év futamidejű kötvények éves 3-4 százalékos hozama, ha 1-2 év elteltével ugyanezen instrumentumokat 5-6 százalékos vagy még nagyobb éves hozammal vásárolhatjuk meg, és a rövidebb futamidejű állampapírok vásárlásával ki tudjuk használni az emelkedő hozamkörnyezet nyújtotta lehetőségeket.
Az abszolút hozam továbbra is csábító lehet
A lekötött betéti kamatok az állampapírokhoz hasonló pályát írtak le az elmúlt időszakban, ami némi késéssel ugyan, de jelentős tőkeáramlást indított meg a befektetési alapok irányába. Ez leginkább a kötvényalapokat és az abszolút hozamú befektetési alapokat célozta meg, ami az Equilor Alapkezelő által kezelt befektetési alapok esetében is jól érzékelhető volt. A jelenlegi hozamkörnyezetben változatlanul jó befektetési lehetőséget kínálnak az abszolút hozamú alapok, mivel az ilyen alapok olyan befektetési eszközökkel is rendelkeznek, amelyek emelkedő hozamkörnyezet, illetve csökkenő részvényárfolyamok esetében is nyereséget termelhetnek.
Az európai és amerikai részvényindexek csúcsdöntései akár további fél-egy évig is folytatódhatnak, ezért ezen börzéken továbbra is jó hozam/kockázati aránnyal lehet befektetni. Az Equilor Private Banking igazgatója szerint a német DAX index vagy éppen az amerikai S&P500 indexre vonatkozó termék megvételét érdemes az abszolút hozamú befektetési alapok megvásárlásával párosítani.
Az ingatlan-bérbeadáson gondolkoztál már?
Az Equilor tapasztalatai szerint a hazai alacsony hozamszint kapcsán egyre többen keresnek alternatív, nem pénzügyi terméken alapuló befektetési lehetőségeket. A magyar ingatlanpiacon főként a kis, 35-45 négyzetméteres ingatlanokban látható az a potenciál, hogy folyamatosan kiadhatóak albérlőknek,amivel éves szinten akár 8-10 százalékos bruttó hozam is elérhető.
Kiemelkedő aktivitás figyelhető meg a nagy értékű ingatlanok piacán is, melyek között sokszor igazgyöngyöt is lehet találni nyomott áron. Ezek esetében az ingatlan bérbeadása mellett a következő 5-10 évben jó eséllyel az ingatlan értékének emelkedése is növeli majd a befektetett pénz hozamát.