Mit lehet ilyen alacsony kamatkörnyezetben tenni, mivel lehet kicsit többet elérni, mint egyébként? Ami az egyik lehetséges alternatívát, a részvénypiacokat illeti, nagy kérdés, hogy a világ nagy tőzsdéin öt éve szinte töretlenül tartó emelkedés kitart-e még, érdemes-e ott kockáztatni – kezdték a K&H Alapkezelő prémium ügyfeleknek szóló befektetői klubját.
Hogy jön ide egy brit nemes?
Horváth István |
Horváth István, az alapkezelő befektetési igazgatója Sir John Templetont idézte, aki szerint a részvénypiaci rallyk mindig pesszimizmusból indulnak, az emelkedést szkepszist övezi, később megtámogatja egy általános optimizmus, és akkor érkeznek a csúcsra, amikor már általános az eufória. Célzott arra, hogy most valahol az optimizmus és az eufória között lehetünk.
Emiatt alapkezelő az óvatos típusú befektetők – és a legtöbb hazai kisbefektetők ilyen – portfóliójában inkább a tőkevédett alapok túlsúlyozását javasolja, 40 százalékos súllyal. Kötvénybefektetésekre 20, árfolyamvédett vegyes alapokra 20, pénzpiaci alapokra szintén 20 százalékot javasolnak – a valóságban a befektetőik ma is 42 százalékot tartanak pénzpiaci termékekben.
Szelíd állat ez a tapír
A részvények mellett szól, hogy a világgazdasági növekedés gyorsuló, a javuló konjunktúra pedig a tőzsdei cégek profitjában is javulást eredményezhet. A világ nagy jegybankjai eközben, ha kisebb ütemben is, a tőkepiacot támogató politikát folytatnak. A „tapír” (tapering), az amerikai kötvényvásárlások megszűnése csökkentette ugyan a gazdaságba áramló pénz mennyiségét, de még mindig havi több tízmilliárd dollárról van szó, és kamatemelés csak később jöhet.
Osztalék és tőkebeáramlás is erősít
Az eurozónában viszont akár még könnyítés is jöhet, ugyanis az infláció nagyon alacsony, egy százalék alatti, ezért az EKB az infláció feljebb tornászására készül a két százalékos inflációs cél szintjére, legalábbis ezen dolgozik. Igaz, az látszik, hogy egyelőre erről inkább csak beszél, konkrét intézkedéseket nem hozott – mondja Horváth.
A részvények mellett szól az is, hogy az amerikai vagy a német államkötvények alacsony hozamánál jóval magasabb az S&P 500 vagy a DAX index részvényeinek átlagos osztalékhozama. Az is pozitív érv, hogy a befektetési alapokba áramló tőke az utóbbi időben inkább a részvényalapokba áramlik, ami szintén növeli a részvények iránti keresletet.
Gazdaság fel, profitok le
További fontos mutató, hogy a tőzsdei cégek vállalatfelvásárlási aktivitása hol tart. Az eddigi részvénypiaci buborékok során rendszerint óriási felvásárlási hullám volt, mert a cégek optimisták voltak, és rengeteg készpénzzel rendelkeztek, jó áron tudtak részvényeket kibocsátani. Most viszont a felvásárlási aktivitás még nincsen a csúcson, de eléggé élénkülőben van, nagy felvásárlásokról hallani mostanában. Lehet, hogy nemsokára csúcsra ér.
De olcsók-e a részvények? Az általában igen elterjedt P/E ráta (árfolyam/nyereség hányados) magasan van az USA-ban és Európában egyaránt, a sok éves átlag feletti, eszerint nem lehet azt mondani, hogy a papírok olcsók lennének. A tőzsdei cégek profitja, különösen Európában, kicsit kiábrándító, évek óta lassan csökken, a makrokörnyezet javulása nem tudott átgyűrűzni a profitokba.
Fekete hattyú, szürke hattyú
A VIX volatilitás-index, amelyet a félelem indexének is neveznek, azt mutatja, hogy mindenki nagyon optimista, alacsony a volatilitás. Ilyenkor bármely nagy meglepetés, „fekete hattyú” nagy mozgásokhoz vezethet. (Az úgynevezett fekete hattyúk váratlan, előrejelezhetetlen, hirtelen bekövetkező nagyobb események.)
Miből lehet fekete, vagy legalább szürke hattyú? A kamatok váratlan, várnál gyorsabb emelkedése, a kínai hitelezés-lufi (árnyékbank-rendszer) kipukkadása, az ukrán konfliktus, az európai reformok leállása mind legalábbis szürke hattyú Horváth szerint.---- Ezért kellene deviza helyett visszaváltani forintra ----
A legjobb reklám a hozam
Hogyan lehet védekezni a fekete és szürke hattyúk ellen? Zobor Zsuzsanna vezérigazgató szerint tőkevédett befektetési alapokkal. A K&H-csoport Magyarországon piacvezető a tőkevédett alapok terén, mintegy 225 milliárd forintos állománnyal. Az idén sok tőkevédett alapjuk jár le, a befektetőket pedig arra biztatják, hogy fektessék be tőkéjüket hasonló termékekbe.
Ehhez jó reklám, hogy az egyik lejáró alap három évre összesen 30 százalékos, a másik 2,5 évre 40 százalékos (nominális) hozamot fizet. A cég büszke két díjára, amit a közelmúltban kapott, az egyik a Stuctured Retail Product tőkevédett alapokkal foglalkozó cég díja tőkevédett témakörben, a másik a Privátbankár Klasszis 2014 díja.
Gyógyszer, spanyol, olasz
Az alapkezelő egyébként világszerte szép jövőt jósol a gyógyszeriparnak. Európa perifériája pedig, mint Spanyolország vagy Olaszország, a válság elmúltával kikerülhet a lemaradók közül, felzárkózhatnak, nagy növekedést érhetnek el. Az alapkezelő kínálatában jelenleg ezért a K&H Fellendülő Európa nevű tőkevédett alap az egyik elem, egy gyógyszeripari részvényekre bazírozó termék (Többször Termő 4.) pedig a másik.
Ami a magyar gazdaságot illeti, az alapkezelő a választási eredmény nyomán a gazdaságpolitika változatlanságára számít. Mivel az utóbbi négy évben a magyar részvénypiac még a feltörekvő országok mezőnyében is alulteljesített – lényegében stagnált –, ezért a következő évekre is ezt valószínűsítik. A költségvetés szigorú maradhat, ami kedvez a kötvénybefektetéseknek, a magyar állampapírok hozama a jelenlegi alacsony szinten maradhat.
Itt az ideje visszaváltani forintra
A szigorú költségvetési politika azonban alacsony gazdasági növekedést is jelent, várhatóan folytatódik lemaradásunk a környező országoktól – hangzott el. Az MNB várhatóan sokáig kitart majd az alacsony kamat mellett, a nemzetközi turbulenciákra, esetleges forintgyengülésre sem reagál majd kamatemeléssel.
A forint árfolyamát erősítő és gyengítő tényezők egyaránt jelen vannak – mondta Horváth István. Ősszel a feltörekvő piaci devizák, köztük a forint gyengülését prognosztizálták a prémium ügyfeleiknek tartott hasonló rendezvényükön, elsősorban a tapír miatt, ez bejött. Most azt valószínűsítik, hogy az árfolyam 300 és 310 forint között fog stabilizálódni, ezért itt az ideje, hogy akik korábban megtakarításuk egy részét devizába tették, azok ismét forintbefektetésekben gondolkodjanak.
Így kap a forint hideget és meleget
A forintot erősíti az ország állampapírjainak esetleges felminősítése, bár erre az év vége előtt nem számítanak, és feltétele főleg a stabil gazdasági növekedés lesz. A gazdasági növekedés maga is erősítheti nemzeti valutánkat, valamint a folyó fizetési mérleg többlete és az EU-támogatások (transzferek) forintra váltása is.
A forintot gyengítő tényező a rekord alacsony alapkamat, az ország továbbra is fennálló sérülékenysége, a csökkenő likviditás. Valamit egy esetleges „pénzügyi fertőzés” is gyengíthet rajta, mint például az ukrajnai válság begyűrűzése.
Az alacsony kamatkörnyezetben különösen fontos a cég szerint a kamatadó- és eho-mentes befektetés, ami főleg a tbsz-számla használatát jelenti. Minden négy forint megtermelt hozam mellett egy újabb forintot jelenthet, ha sikerül az adót optimalizálni – hangzott el. (Vagy, másik oldalról hozzátehetnénk, minden öt forint hozamból egyet elvisz az állam.)