Egy hónap alatt 23 milliárddal nőtt a vagyon
A befektetési alapok esetében az elmúlt hónapban a tőkeáramlások eredője 31 milliárdos pozitívumot mutat. Az egyes kategóriákon belül ebben a hónapban az abszolút hozamú és a vegyes alapoknál volt magas a tőkebeáramlás. A kiáramlás a megszokott képet mutatja: pénzpiaci és a hazai rövid kötvény alapokból vettek ki pénzt az ügyfelek. Az elmúlt hónapban számos tőkevédett alap szűnt meg, így ennek következtében ennél a kategóriánál kiugróan magas volt a tőkekiáramlás.
A 31 milliárdos tőkebeáramlás hatását a hozamok júniusban csökkentették, a BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona azonban így is 23 milliárd forinttal, azaz 0,4 százalékkal növekedett. A hónap végén a BAMOSZ tagok mindösszesen 6 024 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban. Továbbra is folytatódik a trend, azaz a befektetők a magasabb hozamot elérni képes alapokat részesítik előnyben.
Honnan áramlott ki tőke?
A pénzpiaci alapok vagyona 3,3%-kal csökkent júniusban. A legnagyobb visszaváltásokat a hazai likviditási alapoknál láthattuk (21 Mrd Ft). A BAMOSZ megjegyzi, hogy a dollárövezeti likviditási és pénzpiaci alapoknál az elmúlt hónaphoz hasonlóan már jelentősnek mondható tőkebeáramlást láthattunk, ami megközelítette a 11 milliárd forintot.
A kötvényalapokból 4,7 milliárdnyi tőkét vontak ki a befektetők. Ez elsősorban a hazai rövid futamidejű kötvények ”érdeme” ahonnan 16,2 milliárdnyi tőke távozott. Mind szabad futamidejű kötvényeknél, mind a hosszú futamidejű kötvényeknél az értékesítések meghaladták a visszaváltásokat. A kötvényalapok vagyona összességében 0,3%-kal csökkent.
A tőkevédett alapokból 32 milliárdnyi tőke távozott, aminek oka több alap lejárata, megszűnése. Ezt a nagyméretű tőkekiáramlást a hozamok nyilvánvalóan nem tudták korrigálni, így az vagyonváltozás mínusz 7% lett.
Hova ment a pénz? 1000 milliárd fölött az abszolút hozamú alapok
A vegyes alapoknál ezúttal jelentős tőkebeáramlást könyvelhetünk el. Mintegy 24 milliárd forintnyi tőke érkezett az elmúlt hónapban. Mindhárom alkategória esetében a friss tőke dominált. A hozamok ezúttal nem tudtak hozzátenni a növekedéshez, de a kategória vagyona így is 2,6%-kal növekedett.
A részvényalapokba 6 milliárdnyi tőke érkezett. A hozamok ezen ezúttal nem tudtak javítani, de így is összességében a részvényalapok vagyona 1%-kal növekedett a hónap során.
Az abszolút hozamú alapokba ebben a hónapban 27,8 milliárdnyi friss tőke érkezett, ami a legmagasabb összeg a kategóriák között. A hozamok tulajdonképpen sem negatív, sem pozitív irányba nem befolyásolták a vagyont, ezzel együtt a vagyon nagysága 2,7%-kal növekedett.
Júniusban a kategória vagyona átlépte az 1 000 milliárdos határt:
A származtatott alapok esetében ebben a hónapban az értékesítések 1,5 milliárd forinttal haladták meg visszaváltásokat. A hozamok ezúttal nem alakultak kedvezően, így vagyonváltozás június hónapban mindösszesen mínusz 1,4% lett.
Miben utaznak az abszolút hozamú alapok? Az OTP Alapkezelő abszolút hozamú alapjai közül több is a dollár erősödésére, a forint gyengülésére számít. Van, aki szerint a részvénypiacok tovább emelkedhetnek, legfeljebb átmeneti korrekció várható, más viszont inkább kiszáll a gyorsjelentési szezon előtt. Volt, aki uránbányákat vett, más FHB-t. Összeállításunk >> |
Az ingatlanalapokba ebben a hónapban nagy mennyiségű friss tőke érkezett, aminek nagysága 12,8 milliárd forint volt. A hozamok és a tőkeáramlás eredőjeként a kategória vagyonváltozása 1,5% lett.
Az árupiaci alapoknál tőkebeáramlást tapasztalhattunk (3,1 Mrd). A hozamok ezúttal nem alakultak kedvezően, de a kategória vagyona így is 3,5%-kal növekedett.
Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban tőkebeáramlás volt tapasztalható, a vagyon nagysága pedig ennek köszönhetően 2,3%-kal változott.