A biztosítókat is megrengetheti a rekordméretű áradás; amennyiben ez a mostani valóban az évszázad legnagyobb árvízi tragédiája, akkor a cégek is minden eddiginél nagyobb kártérítés, több milliárd forint kifizetésére számíthatnak.
A veszteség sokkal nagyobb lehet, mint a kártérítés
Ez azonban egyáltalán nem azt jelenti, hogy a valós kárnak megfelelő összeget fogják megítélni, hanem csupán annyit, amennyi a biztosítási érték alapján jár. Márpedig ez messze elmaradhat a valódi veszteségtől, a károsultak többsége ugyanis csak most fog szembesülni azzal, hogy a szerződése elavult, a kötvény mélyen a jelenlegi érték alatti összegre szól, mert az elmúlt években a biztosításával nem követte a vagyon növekedését, nem frissítette a szerződés tartalmát – figyelmeztet Németh Péter, a CLB Független Biztosítási Alkusz Kft. értékesítési igazgatója.
Bútorokat pakolnak Győr-Moson-Megyében |
Ennek ellenére elképzelhető, hogy az árvíz utáni kifizetések is rekordot döntenek majd, de lesznek olyan károsultak, akiknek mindenét elviszi a víz, mégsem lesz elég az újrakezdéshez a biztosítási pénz. Sőt olyanok is vannak, akik csak a szerencsében bízhatnak, hogy talán nem veszítik el a lakásukat, s minden ingóságukat az elsöprő árhullámban, hiszen egyáltalán nincs biztosításuk. A CLB tapasztalatai szerint ugyanis még azok közül sem mindenki kötött szerződést, akit egyszer már lenullázott a természeti katasztrófa, mert úgy gondolják, ilyen kétszer nem eshet meg velük.
Még nem késő megújítani a biztosítást
Németh Péter felhívja a veszélyeztetett településen élők, főleg a még szárazon állóingatlanok tulajdonosainak a figyelmét arra hogy talán még nem késő, azokhoz, akikhez még nem ért el a víz köthetnek biztosítást, vagy frissíthetik a meglévőket, hogy minél aktuálisabb érték szerepeljen a szerződésben, s minél több pénzt kaphassanak majd a biztosítóktól.
Az intézkedésre azonban már csak „percek” vannak, a legtöbb biztosító ugyanis 15 napos moratóriummal védi magát. Ez azt jelenti, hogy csak azokra a káreseményekre fizet, amelyek a szerződéskötéstől számított 16. napon történnek. Az előrejelzések szerint még legalább 18 napig tart az árhullám levonulása, jó néhány településen még jó eséllyel köthetnek biztosítást úgy, hogy akár már erre az árvízi katasztrófára is fizet.
Passau
Érdemes azonban szétnézni, melyek azok a cégek, amelyek nem kötöttek ki türelmi időt a szerződések érvénybe lépésére – javasolja Németh Péter. A CLB ebben minden hozzájuk forduló ügyfélnek soron kívül segít azért, hogy gyorsan, szakszerűen és időben bebiztosíthassák magukat azok, akik biztosak benne, hogy hamarosan az ő kertjükben is megjelenik az árvíz. A szakértő azonban arra is figyelmeztet, hogy az ajánlat csak az árvízre vonatkozik, belvízre ugyanis továbbra sem lehet biztosítást kötni.
Mit fedez a biztosítás?
Az UNIQA Biztosító rövid összefoglalót állított össze arról, hogy a biztosító milyen esetekben nyújt fedezetet az ügyfelei számára, hogyan és milyen formában kell bejelenteni a károkat.
A lakásbiztosítás
A lakásbiztosítás árvíz esetén megtéríti a lakásban keletkezett károkat a szerződésben meghatározott összegig. Fontos tisztázni viszont, hogy az árvíz nem egyenlő a belvízzel. Az árvízkárok mindenesetben a folyó medréből kilépő víz által okozott károkat jelentik. Az árvízkárok a lakossági és a vállalkozói vagyonbiztosítások esetén a biztosítási összegig fedezettek, tehát minden biztosításra feladott vagyontárgyra vonatkoznak.
Az árvízkárok kárbejelentése hasonló módon történik, mint az összes többi vagyonkár bejelentése: alapvetően telefonos, vagy írásbeli (e-mail) formában. Az árvízkárosultak egy részének a mobiltelefon az egyetlen eszköze, mivel a lakóhelyét - ahol adott esetben internettel rendelkezett - el kellett hagynia. Így preferált a telefonos bejelentés, melynek során a kötvényszám ismerete nagyban megkönnyíti a beazonosítást.
Autó esetében a casco nyújt fedezetet
A gépjármű-biztosítások esetében a casco biztosítás nyújt fedezetet az árvíz okozta károkra is, mivel ez „elemi” kárnak minősül és ebbe az árvíz is beletartozik. A biztosításban szereplő fedezeti összegig téríti meg az így keletkezett károkat a biztosító.
Kishajó-biztosítás
A kishajó-biztosítás esetében konkrétan árvízkár nem szerepel a biztosított veszélynemek között, azonban a "vízbetörés, elsüllyedés, úszó vagy rögzített tárgyakkal való összeütközés" biztosítási események azok, melyek egy árvízi helyzetben a biztosított vízijárművekben kárt okozhatnak és amelyekre a biztosítás fedezetet nyújt.
Fotó: Nagy Ádám |
Az árvízzel érintett folyószakaszokon tárolt, használt vízijárművek tulajdonosainak azonban kötelességük a kármegelőzés, melynek keretében gondoskodniuk kell a vagyontárgyak megfelelő elhelyezéséről, védelméről. Itt számos intézkedés szóba jöhet: védett kikötőbe, dokkba vontatás, partra emelés, a vízen maradó hajók változó vízálláshoz alkalmazkodó kikötése, stb.