Sokat javult az alkuszok szakmai elismertsége – mondta el a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetségének (FBAMSZ) közgyűlésén Papp Lajos elnök, aki szerint ugyanakkor a megfelelő szakmai és társadalmi elismertségért még többet kell tenniük.
A szakember szerint a szövetség életében rendkívül fontos, hogy immár közös Etikai Kódex alapján működnek a társaságok. Ezen túlmenően kiemelkedően fontosnak nevezte a tavaly elindult minőségbiztosítási rendszer bevezetését. A „minősített alkusz” használata Papp szerint erősítheti az ügyfélkapcsolatokat, ám ez nem azonnal látszik, hiszen az ügyfél nem azért köt majd biztosítást az alkuszon keresztül, mert látja a minőségbiztosítási pecsétet, ám a minősített alkusz munkájával szemben nagyobb lehet a bizalom.
A minősített alkusz megjelölés és ennek kapcsán az alkuszi munka nívójának emelkedése erősítheti az alkuszok megbecsülését a biztosítópartnerek, sőt a felügyeleti szervek szemében is. Ez pedig az elnök szerint azt jelenti, hogy még tovább erősödhet az alkuszok érdekérvényesítő ereje. Ez utóbbi kapcsán látható – mondta Papp Lajos –, hogy az elmúlt évek komoly munkája nyomán egyre komolyabb sikereket ér el az alkuszszövetség: mind a jogalkotás, mind a felügyeleti munka, mind a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) szakmai vitái során immár folyamatosan kikérik a szövetség véleményét.
Van értelme a lobbinak
Papp Lajos szerint át kell reformálni a FBAMSZ által a biztosító partnerek munkájának objektív, alkuszközpontú értékelését jelentő, hagyományos Szolgáltatásminőségi Versenyt – a biztosító partnerek ugyanis egyre fontosabbnak, minőségi védjegyként kezelik a versenyben elért helyezéseket, ezért fontos, hogy még átfogóbb, szakmai paraméterek alapján kerüljenek minősítésre a biztosító partnerek. |
A biztosítási piac érdekérvényesítésének komoly eredményeként jellemezte az elnök azt, hogy hosszú évek után a szakma áttörést tudott elérni és idén januártól a versengő termékekhez hasonló adókedvezményben részesülnek a nyugdíjbiztosítások.
Az idei tervek az érdekvédelem még hatékonyabbá tételét célozzák. Ennek kapcsán Papp Lajos szerint külön feladatként jelentkezik, hogy a FBAMSZ-nak ezen a felügyeletet magába olvasztó Magyar Nemzeti Bankkal újraépíteni kell a kapcsolatrendszerét. Az egyéb kihívásokról szólva Papp Lajos arra figyelmeztetett, hogy az új polgári törvénykönyv is sok feladatot ró majd a szövetségi érdekérvényesítésre – a banki és a lízingterület harca a nehezen alkalmazható feltételek megreformálása érdekében jelzi, hogy messze nem egységes az álláspont a szabályozás bizonyos területeken történő alkalmazhatóságával szemben – hívta fel a figyelmet a nagyobbik alkuszi érdekképviselet vezetője.