6p
A minap egy számvitel előadására ültem be ahhoz a csoporthoz, melyet én magam vállalati pénzügyekre oktatok.. Számviteles kollégám izmos felütéssel kezdte az előadást: „Vannak tárgyak, ahol alulértékelik, és vannak, ahol nagyon túlértékelik az eredménnyel szemben a cashflow szerepét – én majd elmondom az igazságot.”

Némileg megbántva éreztem magam a cashflow-központú érzelmeimben. Hát nem a pénzért teszi be a pénzét a befektető? Hát nem ebből tudja finanszírozni a vállalat növekedését, a további befektetéseket? Hát nem azért fontos ez, ahogy az indirekt cashflow-összeállítás logikája is mutatja – mi minden az, ami cashflowt termel, mi az, amire el szeretném költeni, és mi az, ami marad ezután? Legalábbis én ezt szoktam hallgatóim figyelmébe központi kérdésként ajánlani.

A haszonközpontú világ

Hosszú évek óta többet tanítok posztgraduális hallgatókat, mint nappalisokat. Meg kell mondanom, mindkét oktatási formát nagyon kedvelem – az első diplomások frissességét, nyitottságát, technikai felkészültségét, de a másoddiplomások tapasztalatát, bölcsességét is – azt, hogy tudják már, miért szeretnének közgazdaságtant és benne pénzügyeket tanulni, tudják már, hogy a munka és a hétköznapi élet milyen területén kell majd alkalmazniuk az új tudást, illetve milyen már meglévő, csak kissé szakadozott, félig-meddig ismereteiket kell érthető, átlátható struktúrába fejteni. Nekik elsősorban nem eszközöket és technikákat, hanem gondolkodásmódot, látásmódot kell adni. Ezek a végzett jogászok, mérnökök, orvosok és egyéb szakemberek elsősorban azt szeretnék megérteni, hogy közgazdász kollégáik hogyan értelmezik a vállalati-üzleti világot, mit értenek egyes, gyakran használt fogalmak alatt – egyáltalán, egy kicsit belelátni abba, mi hogyan látjuk a haszonközpontú világot.

Az első kérdés, amelyet fel szoktam tenni a gyakorló, már a vállalati életből érkező hallgatóknak, hogy mit tartanak a vállalat fő céljának? Azzal együtt, hogy egy pénzügyesnek erre nagyon határozott válasza van, hosszas brain-strorming szokott kialakulni, azaz változatos ötletek szoktak felmerülni – a növekedés, a minél hosszabbtávú fennmaradás, a fogyasztói igények kielégítése, a környezet-tudatosság – vagyis részcélok vagy inkább eszközök, melyek bizonyos vállalatokra igazak, másokra nem – tehát általános és fő célként biztosan nem fogadhatóak el. A vita vége felé általában két álláspont szokott kialakulni – az egyik csoport a fő célt a profitban látja, a másik pedig a tulajdonosi érték növelésében. A számviteli – mikroökonómiai látásmód a profitra, a pénzügyi – vállalatértékelési az értéknövelésre helyezi a hangsúlyt. De melyiknek is van primátusa? A bölcs válasz valahogy úgy kezdődhet, hogy attól függ…

Mi is az a profit?

Attól függ, mit értünk profiton és attól, milyen időhorizonton vizsgálódunk. A pénzügyesek kulcsfogalma a pénzáramlás, cashflow – de ezt értelmezhetjük pénzügyileg, azaz pénzben realizált „eredmény”-nek (azaz pozitív egyenleg esetén profitnak) is. A cashflow is flow, ahogy az összes többi eredménykategória is. Mégis, speciális abban a tekintetben, hogy a pénz újrabefektethetőségét kihasználva az idődimenzió beépíthető a cashflowval való elemzés eszköztárába (diszkontált cashflow-módszerek) – melyre a statikus eredményfogalmak nem képesek.

Az időtényező

Az idődimenzió egy más szempontból is releváns. A számviteli értékelés a múltból táplálkozik – milyen gazdasági események történtek a múltban, ezek és az esetleg szükséges korrekciók adják a jelenlegi értéket. Az újrabefektethetőség a tulajdonosi értékben is ex post van jelen – a ki nem osztott eredményekkel, az eredménytartalékokkal növekszik a saját tőke nagysága. (Már az elnevezés is mutatja a különböző szemléletet: a számvitel – „fel nem osztott eredmény” – a múltbeli eredményből való tartalékolásra, a pénzügyek – „újrabefektetési hányad” – a jövőbeli felhasználásra helyezi a hangsúlyt.) A pénzügyes értékelés a jövőben megszerezhető értékekre, a majdan megszerezhető pénzáramlások jelenértékére helyezi a hangsúlyt.

Érdekes, hogy közgazdászok különböző csoportjai mennyire más módon, mennyire más idődimenziókkal értékelik ugyanazt a vagyonmennyiséget. A számviteli múltbeli eseményeken túl a statisztikus a jelenlegi összehasonlító adatok segítségével, a termelésmenedzser a jelenben vagy közeljövőben érvényes újraelőállítási költségekkel, a pénzügyes a jövőben megszerezhető cashflowk jelenértékével, a stratéga a vállalatban a hosszútávú jövőben rejlő döntési – opciós lehetőségekkel értékelné a vállalatot. Egyre távolabb kerülünk nemcsak a múlt – jelen – jövő időhorizonton is, de az objektív – szubjektív síkján is. A számviteles még ténylegesen realizált eseményeket vesz figyelembe (legfeljebb korrigálja az ott realizált értékeket, lásd pl. értékcsökkenési leírás), míg a másik végletben az opciós értékelésnél már azt sem tudjuk, hogy milyen iparágban, milyen tevékenységre használjuk a vállalat eszközeit.

Azt gondolom, mindkettőnknek igaza van – csak eltérő szemlélettel nézzük a vállalatot. A jövőbeli terveket illetően a cashflownak kulcsszerepe van. Számviteles barátom, aki a vállalat múltját és jelenét látja, a már elköltött pénzekkel már nem tud mit kezdeni – ezek ex post kevéssé érdekes nagyságok (hacsak nem hirtelen nagyobb vagyonmennyiséget mentettek ki a vállalatból). A jövő elemzése tekintetében is van azonban az eredménytervnek jogosultsága – de ez az érvényesség az időhorizonttól is függ. Éven belüli likviditási tervet biztosan nem eredményalapon csinálnék, de pár éves távlaton egy stabil (nem-növekvő, nem-csökkenő) vállalatnál már az eredmény is jól kell, hogy közelítse a cashflow-termelő képességet. Talán a tárgyi eszközök jellemző elhasználódási ideje az a határvonal, ahol az eredmény és a cashflow szemlélete összeér, ahol a befektetések – majd az értékcsökkenési leírás – végül az eszközök értékesítése, ezek körforgása már nem okoz jelentős zavart az eredmény és a cashflow viszonyában.

Talán nem véletlen, hogy cashflow-előrejelzésnél nagyjából ilyen időszakra tervezzük évente a cashflowt, azaz ez az explicit szakasz nagyjábóli határa – utána azt gondoljuk, valamilyen átlagos jövedelmezőség, eredményesség (például: sajáttőke-arányos eredmény) vezérli a vállalatot. A vállalat hosszú távú jövőjében eredmény és cashflow végre összeborulhat.

Igazság? Sajnálom, nincsen. Talán ahogy bölcs jogász posztgraduális hallgatóim mondják egy-egy kérdésre válaszolván: az attól függ. A cashflow esetében az elemzési időhorizonttól.

A FinLab blog szerzői a Budapesti Corvinus Egyetem Befektetések és Vállalati Pénzügy Tanszék oktatói és kutatói, de az írások minden esetben a szerzők magánvéleményét tükrözik.

Címkék: FinLab Cashflow

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

FinLab Mi az az átváltható kötvény?
Mezőfi Balázs | 2015. július 24. 17:17
Az átváltható kötvények érdekes alternatívát nyújtanak mind a befektetők, mind a kibocsátók számára a részvényekkel és kötvényekkel szemben, ennek ellenére a hazai piac mérete elhanyagolható. Néhány hazai kibocsátóval azonban találkozhatunk, legutóbb például a Plotinus holding cég bocsátott ki átváltható kötvényeket. A cikk első részében bemutatom az átváltható kötvények árazásával kapcsolatos legfontosabb alapfogalmakat, amelyek fontosak lehetnek az eszköz működésének megértésében, második részében pedig bemutatom a témában végzett empirikus elemzésem legfontosabb eredményeit.
FinLab Rejtély a tőzsdén: a láthatatlan piacokról jön a forgalom?
Havran Dániel | 2015. május 11. 20:04
Vajon a tőzsdéken az alacsonyabb forgalom azért van, mert a kereskedők csere utáni étvágya csökkent volna? Az, hogy a tőzsdei forgalom még ma sincs a válság előtti szinten, abban nem annyira a bizalmatlanság, hanem sokkal inkább egy fontos intézményi változás, a dark poolok népszerűsége magyarázza.
FinLab A világ legnagyobb brókerbotrányának története
Berlinger Edina | 2015. május 10. 13:39
Az alábbiakban röviden ismertetem egy híres amerikai pénzügyi botrány történetét a lenti források fordításával és rövidítésével. Azt az olvasóra bízom, hogy megtalálja a közelmúlt hazai botrányaival való hasonlóságokat és különbözőségeket.
FinLab Ami most van az minden, csak nem normális tőkepiac
Misik Sándor | 2015. május 4. 08:58
A 2008-as válság óta megháromszorozódott amerikai részvényindexek emelkedése a válság előtti kereskedési mennyiség fele/egyharmada mellett történt, és folyamatosan csökkenő trendet mutat, ami érdekes kérdéseket vet fel több piaci szereplőben is.
FinLab Szemben az egész világgal: mi történik a magyar felsőoktatásban?
Berlinger Edina | 2015. április 26. 12:02
A nemrégiben újra fellángoló diáktüntetések jó alkalmat teremtenek arra, hogy végiggondoljuk, hogy mit csinálunk mi itt a felsőoktatásban.
FinLab Tényleg keveset költünk felsőoktatásra, vagy tartsák el magukat az egyetemek?
Havran Dániel | 2015. január 17. 18:00
Az elmúlt napokban az érettségi kérdése kapcsán újra sokat hallhatunk a felsőoktatási politikáról, illetve a felsőoktatás finanszírozásáról. Egyesek azt állítják, hogy keveset költünk a tudományra és annak disszeminációjára, mások azt hangoztatják, hogy az lenne az egészséges, hogy ágazat maga termelné ki működésének költségét. Hol az igazság? Mennyire lehet ezt az „iparágat” alul- vagy felülfinanszírozni? Járjuk körül ezt a kérdést a blogban.
FinLab Milyen egy jó nyugdíjrendszer?
Berlinger Edina | 2015. január 10. 11:01
A szakirodalmi kritikák szerint, a létező nyugdíjrendszerekkel általában az a baj, hogy nem tudják megfelelően kezelni a demográfiai és a munkaerő-piaci trendeket, illetve kevéssé átláthatók. Tervezzünk új nyugdíjrendszert, de előbb számoljunk le a mítoszokkal!
FinLab Intézményesített csalás? Elképesztő trükkel húzzák le a tőzsdézőket
Misik Sándor | 2015. január 5. 20:01
Egy befektető azt vette észre, hogy az általa adott megbízások mindig kicsit „arrébb” teljesültek, mint tervezte - utánajárt, miféle boszorkányság áll a háttérben és amit talált, az egészen elképesztő volt. Csak úgy kerülhetjük el a lehúzást, ha saját tőzsdét nyitunk, és veszünk egy hatvan mérföldes kábeltekercset?
FinLab Filléres gondok és fényűzés: a magyar sport két arca
Juhász Péter PhD CFA | 2014. december 30. 16:28
Úgy tűnik, itthon néhányan mesésen megélnek a jelenlegi zavaros sportvezetési helyzetből, miközben a többségnek filléres gondjai vannak. A szinte áthatolhatatlan fal azonban nem sportágak között húzódik, s nem is a tömeg és a versenysport között.
FinLab Részletek az év könyvéből: mi a társadalmi felelősség?
Berlinger Edina | 2014. december 17. 20:03
Jean Tirole Nobel díjas közgazdász a 2005-ben megjelent Theory of Corporate Finance könyvében részletesen foglalkozik a vállalatok társadalmi felelősségvállalásának kérdésével. A könyvet 2014-ben az év könyvévé választották Amerikában. A könyv részletet Berlinger Edina egyetemi docens fordította.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG