4p

Lakhatási válság van az észak-amerikai ország több nagyvárosában. A kormány most új programmal próbálkozik, egyelőre kevés sikerrel.

Kanada évtizedekig másolta déli nagy szomszédját. Legalábbis ami a toronyházakat illeti. A nagyvárosokban hihetetlenül drága az építési telek, ezért ha irodáról vagy lakásról van szó, minden beruházó csak a felfelé irányt ismerte és még ismeri most is. De az irodatornyok vagy a lakótornyok lassan elkezdik elveszíteni vonzerejüket, az emberek megérezték, hogy van valami nyomasztó abban, hogy egy óriási függőleges kalitkában éljenek évtizedeket. Az amerikai álom, vagyis az önálló családi ház sok kanadainak is álom lett.

A BBC megszólaltatta a témában készült cikkében Angela Jiangot, aki sokáig Torontó belvárosában, a 68. emeleten lakott egy magas házban. Öt éve betelt a pohár és elköltözött egy négylakásos társasházba a város kijjebb eső kerületében.

„Az tetszett, hogy itt minden olyan szellős, nem kell liftbe szállni és van egy hatalmas erkélyem is” – számolt be a változás előnyeiről”

A kanadai kormány nem régiben előállt egy kísérleti tervvel, ami kifejezetten az ilyen, pár lakásból álló társasházakat támogatja. Egyfajta köztes kategóriának gondolják a soklakásos toronyházak és az egy család számára épített nagy családi házak között. A kormány hatmilliárd kanadai dollárt (1 kanadai dollár=268 forint) szán a lakhatási válság enyhítésére és közölte, hogy a helyi önkormányzatoktól azt várja, hogy főleg ilyen kategóriájú házakra ad ki építési engedélyt.

Vancouverben is próbálkoznak, de egyelőre kevés fejlesztő vágott bele a kis társasházak építésébe
Vancouverben is próbálkoznak, de egyelőre kevés fejlesztő vágott bele a kis társasházak építésébe
Fotó: Depositphotos

Egyelőre csak néhány tartomány üdvözölte a tervet, British Columbia vezetése viszont már lépett is: közölte, hogy az ötezer lakosnál nagyobb településeken az öt vagy a hatlakásos társasházakat is támogatja. Ontario és Alberta első emberei azonban nem nagyon akarják, hogy kötelező legyen négylakásos házakat építtetni.

„A helyiek mindig jobban tudják, hogy mi kell az ottani lakosoknak és nem értünk egyet azzal, hogy oda is kötelező legyen négylakásos házakat építeni, ahol ennek semmi értelme” – érvelt Doug Ford, Ontario kormányzója.

Megjegyezte, hogy veszélyes ez a terv, mert ezzel tulajdonképpen teljesen felbolygatják a kanadai kertvárosi övezetek szerkezetét. Ott ugyanis a különálló családi házak vannak túlnyomó többségben, rendkívül szellős a térkialakítás, nem érezni semmiféle nyomást amiatt, hogy túl sűrűn lennének egymás mellett a házak.

Érdekes tudnivaló, hogy Torontóban 1929 és 2023 között gyakorlatilag tilos volt ilyen kis társasházakat építeni. Most azonban változott a hatóságok álláspontja és átírták a szabályozást, ami kifejezetten megengedi, méghozzá nagy belső területeken az ilyen lakóingatlanok létesítését.

A toronyházakból sokan ilyen szorosan egymáshoz simult házakba is költöznének
A toronyházakból sokan ilyen szorosan egymáshoz simult házakba is költöznének
Fotó: pixabay

Kanada francia nyelvű vidékein, például Montreálban pont fordított a helyzet és mindig is az volt. Nyilván az európai hagyományok miatt népszerűek a kisebb, hangulatosabb épületek.

Alex Bozikovic építész így nyilatkozott: Torontóban azért vezették be a tiltást, mert az volt az -  egyébként hamis - elterjedt vélemény, hogy a toronyházakban összezsúfolt emberek általában a szegényebb rétegekből kerülnek ki, főleg a bevándorlók közül, akikkel úgymond csak baj van. Kérdés persze, hogy a kanadai kormány ezzel megáll, vagy ez az új engedékenység és támogatás csak egy nagyobb, átfogó lakásreformnak a része, amire már nagyon vár a társadalom.

Azt azonban egyelőre nem lehet tudni, hogy a beruházók is odaállnak-e a tervek mellé. Hiszen azonos telekméreten sokemeletes házat építeni mindig nagyobb haszonnal járhat, mint egy lapos ikerházat felhúzni, még akkor is, ha abban hat lakást alakítanak ki.

„Minek vesződjek egy négylakásos projekttel, ha ugyanott tudok építeni egy 150 lakásos házat is” – dohogott Brandon Donnelly, a Slate Asset Management befektetési cég vezetője.

Mások arra hívták fel a figyelmet, hogy a bankok nem nagyon vannak felkészülve a kis társasházak finanszírozására. Vélhetően új banki termékeket kell fejleszteniük ezekre az ingatlanokra. Ugyanez érvényes az ingatlanfejlesztőkre is, a többség ugyanis a nagy projektekhez szokott. Kanadai ingatlanos források szerint a program tavalyi meghirdetése óta Torontóban és Vancouverben összesen csak száz kérvényt adtak be ilyen négylakásos társasházakra, az igazi áttöréshez sokezres nagyságrendet kellene elérni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Az ingatlanpiac tényleg repülőrajtot vehet januárban? Erős évre számít a Duna House
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:23
Jövőre több tényező miatt is még jobban felpöröghet az ingatlanpiac.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Robbanás lesz Kecskeméten, mert Lázár János is úgy akarja
Mester Nándor | 2024. december 18. 19:21
Lázár János építési és közlekedési miniszter november végén Kecskeméten is tudott nagyot ígérni: utakat szélesítenek (főleg a Mercedes gyárhoz vezetőket), intermodális pályaudvart alakítanak ki a vasútállomás felújításával párhuzamosan és befejeznek néhány más infrastrukturális építkezést. Nincs új a nap alatt, ezeknek a mintegy 600 milliárd forintos beruházásoknak egy része évek óta zajlik vagy előkészítés alatt van, a miniszter csak felmelegítette ezeket. Az viszont biztos, hogy szinte mindegyik hatással lesz az ingatlanpiacra.
Ingatlan Feltámadás előtt az Adventkor tömött európai outlet centerek
Mester Nándor | 2024. december 12. 15:21
A beruházók elindíthatnak néhány új projektet, az üzemeltetők között nagy mozgásokat látni.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Sok pénzbe kerül a gazdagréti panel karácsonyra
Mester Nándor | 2024. december 11. 19:21
Budapesten a panelekért fizetett négyzetméterár a tavalyi átlaghoz képest idén 13 százalékos drágulást mutat (790 ezer forint/négyzetméter), a panellakásra fordított átlagos összeg pedig megközelítette a 42 millió forintot. A slágerlakótelepek lakásainál a milliós négyzetméterár sem ritka. Röviddel az év vége előtt mi a budai oldalon néztünk körül.
Ingatlan Egyszerre ötezer lakást is lehet venni – na, vajon hol?
Mester Nándor | 2024. december 7. 16:51
Kezd magára találni az intézményi befektetési piac Európában, nem ritka, hogy egy tranzakcióban 5-6 ezer vagy ennél is több lakás cserél gazdát. Közvetlen térségünkben messze nincsenek ilyen számok, a különféle alapok inkább irodákat, raktárakat és telkeket vesznek. Magyarországon siralmasan alacsony az aktivitás, legfeljebb december legvégén lehet majd olvasni újabb adásvételekről.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Kandallós házakban Budaörs verhetetlen a nyugati agglomerációban
Mester Nándor | 2024. december 4. 18:47
Mintegy 750-800 családi házból válogathatunk a Budapestet nyugatról határoló települések félkaréjában. Régóta célpontok ezek, a túlépítettség többüknél már feszítő. Magas áruk miatt csak kevesen engedhetik meg maguknak, hogy ott telepedjenek le, viszont akik megtehetik ezt, szívesen költenek ma még extrának számító műszaki megoldásokra, amelyek felértékelik az ingatlanukat – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Szokatlan helyen húzza meg magát a Budapestre költözött vizes sportok nemzetközi szövetsége
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 11:11
Idén januárban a Dunamelléki Református Egyházkerület 1,4 milliárd forintos belvárosi ingatlant kapott az államtól új központjára, ám most érdekes módon mégis a World Aquatics, az úszás és a medencés sportok világszövetsége költözött be átmenetileg. Azt, hogy a két szervezet hogy talált egymásra, egyelőre nem lehet tudni.
Ingatlan Sírhatnak az építészek? A robotok elveszik a munkájukat?
Mester Nándor | 2024. november 30. 10:33
A mesterséges intelligencia (MI), a robotok és más nem hagyományos eszközök az építészeti tervezésbe is beszivárogtak. Kell-e félnie ezektől a szakmának? Még nem tudni, de nem sok jót sejtet nekik, hogy a digitális új hullám szélvészgyors, még csak kevés helyen oktatják az új megoldásokat, pedig már itt lenne az ideje.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Már nem olcsó a Wekerle sem
Mester Nándor | 2024. november 27. 18:47
Önálló életet él Kispesten belül az 1925-ben befejezett, majd 1950-ben a fővároshoz csatolt Wekerletelep, ahol anno 1007 ház épült 4412 lakással. A szigorú átalakítási vagy felújítási előírások behatárolják az ingatlantulajdonosok mozgásterét és befolyásolják a lakások értékét. A negyed ugyanakkor profitál abból, hogy a helyi önkormányzat masszív infrastrukturális és intézményfelújításokat végez már évek óta, a közlekedés javult, a telephez közel nagy bevásárlóközpont működik – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Ingatlant vásárolna befektetési céllal? Kiszámolták, mire számíthat
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 10:28
Több százalékponttal nőttek a lakáspiaci hozamok Magyarországon 2023-hoz képest, és bár Budapesten némileg magasabbak, a vidéki városokban is kedvezően alakult az elérhető nyereség.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG