A Szimpla kertben, a budapesti Kazinczy utcában. MTI Fotó: Marjai János |
Négy év alatt több mint duplájára emelkedtek az árak az Andrássy út – Károly körút – Rákóczi út – Nagykörút határolta területen, közkedvelt nevén a budapesti bulinegyedben. Általában is, az egész Erzsébetvárosra elmondható a NAV adatai alapján, hogy az elmúlt négy évben átlagosan több mint duplájára emelkedtek a lakásárak. Ezzel a kerület dinamikusan zárkózik fel a szintén felkapott Terézváros áraihoz. Míg ugyanis a VI. kerületben az átlagos négyzetméterár jelenleg 525 ezer forint, addig a VII. kerületben is már 462 ezer. A mostani 13 százalékos különbség négy éve még 23 százalék volt.
Itt tényleg minden van
Az áremelkedés a negyed sajátos arculatával magyarázható. Ez a sokarcú városrész ugyanis minden sarkán meglep valamivel: a lepukkant háztömbök mellett eredeti pompájukban másodvirágzásukat élik a bérpaloták. Málló tűzfalak helyett a városi művészet kiváló alkotásai a falakon, megszámlálhatatlanul sok használtcikk-kereskedés, kávézó és kocsma; dizájnbolt és étterem. A városrész a zsidó kultúra és vallási építészet fellegvára, három kiemelkedően értékes zsinagógaépülettel.
A Kazinczy utca (Kép forrása: MTI Fotó, Balogh Zoltán) |
Nehezen jönnek ki egymással a lakók és a bulizók
A régóta itt élők szeretnék korlátozni a városrészben a felfordulást: az éjszakai hangoskodást, az utcák összepiszkítását, a dulakodásokat. Szeretnék, ha a romkocsmák este 10-kor bezárnának, illemhelyeket követelnek, a rend fenntartása érdekében még a rendteremtést segítő éjszakai polgármester intézményét is bevezetnék.
Számolj velünk! Segítünk megtalálni a legjobb lakáshitelt és lakástakarékot gyorsan és egyszerűen! |
Mások féltik az itt kialakult mikroklímát, ezt a sajátos, színes nagyvárosi forgatagot. Annak köszönhetően, hogy ez a negyed vált Budapest egyik leglátogatottabb turistalátványosságává és kedvelt szálláshellyé, számtalan lakást alakítottak ki rövid távú bérlakássá, azaz befektetési céllal airbnb-zni kezdtek a tulajdonosok. Ezt sok társasház nem nézi jó szemmel – újabban lehetőségük van a társasházi szerződésben korlátozni a rövidtávú lakáskiadást. Így aztán a festőinek éppen nem nevezhető Akácfa és Klauzál utcában a lakások átlagos négyzetméterára kicsivel meghaladja az 520 ezer forintot (a 2013-as ár 240 százalékát), míg a patinás Kazinczy utcában már 654 ezer forint az átlagár.
Az OTP Ingatlanpont valamivel több, mint 600, építés, vagy egyelőre csak értékesítés alatt álló lakásról tud a környéken, melyek átadása két éven belül várható.
„Sok a tetőtér-beépítés, de akad bőven foghíjtelek-beépítés is. A VI.-VII. kerület belső részeiben épülő új lakások egyik közös jellemzője, hogy áruk jóval a kerületi átlag felett van: a négyzetméterárak 800 ezer és 1,1 millió forint között szórnak” – mondja Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője, aki szerint a főváros belső kerületei túl vannak az árrobbanáson, de az áremelkedés továbbra is kitart, legfeljebb csak az üteme mérséklődik valamelyest.
Kegyetlen drágulás jön a magyar lakáspiacra? Egyre közelebb kerül az új lakások piaca a 2019 végi határidőhöz, amikor lejár a kedvezményes 5 százalékos áfa. Ha nem hosszabbítják meg a kedvezményt, akkor 2020-tól 21 százalékkal drágábbak lehetnek a lakások, ami a keresletet is visszavetheti. További részletek >>> |