Áder János köztársasági elnök és felesége, Herczegh Anita a 4-es metró Gellért téri állomásán 2014. április 11-én. Forrás: MTI/Illyés Tibor |
Az új metrót 2014 tavaszán adták át, így az ingatlanközvetítő felmérése a 2013 és a 2016 közötti árszinteket vizsgálta. Ez alapján megállapítható, hogy a metrómegállók környékén 2013 és 2014 között Újbuda-központ és a Rákóczi tér kivételével – ahol csak nagyon minimális volt az átlagár-emelkedés – minden metrómegálló környékén elindult a fajlagos átlagárak emelkedése. Ezután 2014 és 2015 között a Szent Gellért tér és a II. János Pál pápa tér környékét leszámítva mindenütt erőteljesen nőttek az árak, ezt közölte az Otthon Centrum a Privátbankár.hu-val.
A legnagyobb mértékben a pesti oldalon, a Kálvin téren duplázódtak meg az árak, míg a budai oldalon, Újbuda-központ környékén mintegy40 százalékkal kell többet fizetni ma egy lakásért. Emellett jelentős áremelkedés volt mérhető a Rákóczi tér környékén, a Keletinél, illetve a XI. kerületben a Bikás park megálló és az Etele téri végállomás környékén is. 2015 és 2016 fajlagos átlagárait összevetve az látható, hogy a Kálvin tér és Újbuda-központ kivételével, ahol további enyhe átlagár-emelkedés volt mérhető (2-5 százalék), ezt meghaladó mértékű emelkedés volt az összes többi megállóhely és a végállomások körzetében (15-45 százalék).
Itt lett a legdrágább
Soóki-Tóth Gábor, az Otthon Centrum elemzési vezetője szerint 2013-2016 között a legnagyobb mértékű – közel két és félszeres áremelkedést a pesti oldalon a II. János Pál pápa tér és a Kálvin tér környékén mérték, ennek ellenére ahogyan 2013-ban, úgy 2016-ban is a II. János Pál pápa tér volt a legolcsóbb környék az M4 metró megállói közül. A metróvonal mindkét végéhez közeledve az állomások térségében az árak erős konvergenciája volt tapasztalható 350-370 ezer Ft/m2 környékén.
A budai oldalon Újbuda-központ, az Allee bevásárlóközpont környéke drágább volt, mint a szomszédos Móricz Zsigmond körtér, illetve a Gellért tér környéke 2013-ban. 2015-re itt növekedett a leginkább az átlagár, azonban 2016-ban már a Móricz Zsigmond körtér felé billent az árelőny. 2016-ban mindhárom megállóhely környékén az átlagos négyzetméterár használt, társasházi lakások esetén, meghaladta a 400 ezer forintot. Érdekesség, hogy 2015-re a vonat teljes hosszán drágultak a lakások, nem csak a megállók közvetlen környezetében. Ennek oka, hogy erre az évre épült be az új metró teljesen a köztudatba, és vált megszokottá a használata.
Mi lesz idén?
Az Otthon Centrum 2017-ban az árak további, de az előző évekhez képest kisebb mértékű növekedésére számít a metróvonal mentén és a fővárosban egyaránt. Ugyanakkor nem várható jelentős eltérés a kerületi átlagárak és a metróállomások vonzáskörzete tekintetében, mivel a metró jelenlétét mára már „beárazta” a piac, fűzte hozzá Soóki-Tóth Gábor.