Tetőzött az albérletpiac
Az ingatlan.com elemzése szerint jelenleg 160 ezer forintért hirdetnek a kiadók lakásokat, ami megegyezik a tavaly februári szinttel. Egy-két kivétel szembetűnő, például a XIII. kerületben például 20 százalékkal nőtt az átlagos bérleti díj a legnépszerűbb, 50-70 négyzetméteres téglaépítésű lakások esetében. Budapesten kívül a legdrágábbnak Győr, Sopron és Székesfehérvár számít. Ezekben a városokban átlagosan havi 120 ezer forintért adnak ki egy lakást.
Idén február elején az országos átlag szerint egy 50-70 négyzetméterest lakást havi 150 ezer forintért kínáltak a tulajdonosok, ami 7 százalékos növekedést jelent. Ez első látásra azt mutatja, hogy folytatódik a tavalyi drágulás, ám a részletes adatokból látszik, hogy más a helyzet. Az országos átlagot ugyanis nagyon felhúzzák a magas budapesti árak, miközben a fővárosban megállni látszik a bérleti díjak tavalyi növekedése - mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Az árak stagnálásának, egyes területeken bekövetkezett csökkenésében két tényező játszik fontos szerepet. Az egyik a kereslet mérséklődése: januárban a kiadó lakásokra történő keresések száma 9 százalékkal csökkent a tavaly januárhoz képest. A szakember szerint a kereslet visszaesését nehéz területileg behatárolni, de ennek a hatása az árakra egyértelműen érezhető. A bérleti díjak további növekedését gátolja a kínálat bővülése is: február elején országos szinten és a fővárosban is 29 százalékkal több a kiadó lakás volt, mint egy évvel korábban. “A növekvő kínálat és a januárban tapasztalt mérséklődő kereslet a piaci törvényszerűségeknek megfelelően az árnövekedés megtorpanását eredményezte” - elemezte a helyzetet az ingatlan.com szakértője.
Bekavart a csok
Jelenleg a lakáspiacot január óta a kormányzati lakásprogram Családok Otthonteremtési Kedvezménye (csok) tartja lázban, ami elsősorban az új lakások piacára hat. A közlemény szerint egyelőre nehéz megmondani, hogy tartósan véget ért-e az áremelkedés a fővárosi és az országos albérletpiacon, mindenesetre a fővárosban a megtorpanás jól látható a kínálati árakon.
A következő időszakban elképzelhető, hogy a pár napra kiadott lakáshotelek veszítenek jelentőségükből, és inkább hosszú távú lakáskiadás veheti át a főszerepet a piacon. Ez pedig hozzájárulhat a bérleti díjak stabilizálódásához - mondta a szakember.