Lehangoló adatokat közölt a vezető globális és magyar tanácsadó cégeket tömörítő Budapesti Ingatlan Tanácsadók Egyeztető Fóruma (BIEF) az idei második negyedéves irodapiacról. Kiderült, hogy az állomány mindössze 51.845 négyzetméterrel bővült, de ez nem mind része a bérleti piacnak, mert például a Richter saját tulajdonú, egyébként fantasztikusra sikerült új központi irodaháza (17.400 négyzetméter) önálló kategória. Ezen kívül a Szerémi úton elkészült az Atenor fejlesztésében a BakerStreet 1 nevű ingatlan (16.645 négyzetméter) és az Angyalföld északi részén lévő Madarász irodakomplexum negyedik üteme (14.600 négyzetméter).
Ezekkel együtt most a teljes budapesti modern irodaállomány 4.440.490 négyzetmétert tesz ki, melyen belül 3.603.265 négyzetméter „A” és „B” kategóriás modern spekulatív irodaterület, valamint 837.225 négyzetméter saját tulajdonú irodaterület található.
Az csak az egyik gond, hogy nagyon befékeztek az irodaházakat fejlesztő cégek, sokkal nagyobb baj, hogy már jó ideje növekszik a kihasználatlanság. A második negyedévében enyhén emelkedve elérte a 13,9 százalékot. Ez a mutató az előző negyedévhez képest 0,20 százalékponttal, az előző év azonos időszakához képest pedig 1,3 százalékponttal növekedett. Egyelőre tartja magát az az elemzői nézet, hogy komoly baj akkor lehet, ha a kihasználatlanság túllépi a 18-20 százalékot. Ettől azért nem kell tartani, hiszen a fejlesztők már korábban érzékelték a kereslet lassulását, a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően sokszor inkább el sem kezdenek projekteket vagy teljesen lemondanak egy-egy beruházásról.
Korábbi közlésekből tudjuk, hogy idén - néhány kisebb irodaházon kívül - várhatóan a második félév végére elkészül az 50 ezer négyzetméteres Dürer Park, ezt a Garancsi Istvánhoz tartozó Property Market fejleszti. Szintén Zuglóban a Bayer Construct az ottani városközpont beruházás első, 17800 négyzetméteres irodatornyát akarja befejezni. A Wing a Népligethez közeli Liberty komplexum északi, 20 ezer négyzetméteres szárnyát tervezi átadni idén. Vagyis az állomány legalább 90 ezer négyzetméterrel gyarapszik.
Idén a második negyedévében a legkisebb kihasználatlanságot az úgynevezett Észak-Buda alpiacon regisztrálták (7,7 százalék), míg a legmagasabb érték, változatlanul az Agglomerációban volt mérhető (33,2 százalék).
A legmagasabb bérlői aktivitást változatlanul a Váci úti irodafolyosón tapasztalták, a teljes volumen 27 százalékát ott kötötték le. A mintegy 143 ezer négyzetméternyi teljes keresleten belül a szerződéshosszabbítások képviselték a legnagyobb arányt 42 százalékkal. Az új szerződések a bérbeadások 32 százalékát tették ki, a bővülések 7 százalékot, míg a bizonytalan körülményeket látva az előbérleti szerződések csupán 5 százalékot. Ugyanakkor a saját használatra vásárlás részaránya igen magas lett, 14 százalékot ért el.
Érdemes kitérni egy hosszabb időtávra is, nevezetesen az egész első félévre. Nos azt látni, hogy a legnagyobb aktivitást az úgynevezett Pest Központ és Pest-Nem Központ alpiacokon észlelték.
Ami a bérbeadásokat illeti, összesen 162 bérleti szerződést zártak le a második negyedév során, ezek átlagos mérete 885 négyzetméter volt. A tranzakciók száma összhangban van a 2023 második negyedévében rögzített értékkel, míg a tranzakciók átlagos mérete 20 százalékkal nőtt. Öt szerződést kötöttek 5.000 négyzetméternél nagyobb területre, amiből három hosszabbítás, egy új szerződés és egy saját tulajdonba vétel volt. A negyedév legnagyobb tranzakciója egy bővüléssel kombinált szerződéshosszabbítás közel 20.000 négyzetméteren a Millennium Towers-ben.
A negyedév legnagyobb új szerződését a MÁV kötötte több mint 6.600 négyzetméterre a Telekom új székházában. Utóbbinál megjegyezzük, hogy a Telekom a székház átadásakor még nem volt rászorulva arra, hogy más cégekkel töltse fel az épületet. Mostanra azonban világossá vált, hogy nincs szüksége mind az 53 ezer négyzetméterre. Első körben a partnercégeit vonzotta be az üres területek egy részére, most pedig egy elég nagy területre jött külső cég a MÁV személyében.