Az Otthon Centrum szerint a vevők hajlandóak magasabb árat fizetni egy jó állapotú, felújított lakásért, ez azonban korántsem garancia arra, hogy az eladó minden felújításra fordított befektetése megtérül. A felújítás tervezésénél már érdemes egy lehetséges eladásra is gondolni, még akkor is, ha egyelőre a munkálatok a tulajdonos saját igényeit elégítik ki.
Forrás: Duna House Barométer |
Szakértők szerint a vevők hajlandóak magasabb árat fizetni egy jó állapotú, felújított lakásért, ez azonban korántsem garancia arra, hogy az eladó minden felújításra fordított befektetése megtérül. A felújítás tervezésénél már érdemes egy lehetséges eladásra is gondolni, még akkor is, ha egyelőre a munkálatok a tulajdonos saját igényeit elégítik ki
Olcsóbb a felújítandó
Az Otthon Centrum adatai szerint Budapesten átlagosan ötödével magasabb áron cseréltek gazdát a felújított ingatlanok 2013-ban, míg vidéken a különbség ennek dupláját is kitehette. Az utóbbi években ráadásul kinyílt az olló a két lakástípus eladási árai között. Amíg 2007-ben a fővárosban 10 százalék körüli volt a különbség, addig 2013-ban - a fenti fenntartásokat nem feledve - már 20 százalék az árdifferencia. Azaz, a rosszabb állapotú, felújítandó ingatlanok tulajdonosai nagyobb árcsökkenést voltak kénytelen elkönyvelni a válság nyomán, míg a jó állapotú, felújított ingatlanok jobban tartották az árukat.
Megnéztük a 2013-as Év Házát >>>
Ehhez hasonló tendenciát mutat az áralku alakulása is a két csoport esetében. A 2013-ban gazdát cserélt ingatlanok esetében néhány százalékponttal kisebb alkulehetősége volt a vevőknek a felújítottak, mint a rosszabb állapotú, felújítandók esetében. Panel- és téglalakásoknál egyaránt 2-3 százalékponttal kisebb az alku, a tégla építésű házak esetén akár 4-5 százalékponttal kisebb mozgástere volt a vevőknek. Az Otthon Centrum elemzése szerint jelentős regionális különbségek nincsenek, bár vidéken a fővárosinál valamivel nagyobb a százalékpontban kifejezett különbség az alku mértékében a két csoport között.
Magasabb energetikai osztály, magasabb ár?
Felújítások esetében nem lehet egzaktan megmondani, hogy az mennyivel is növeli az ingatlan értékét. Az biztos, hogy az energetikai besorolás hatással van az adott ingatlan árának alakulására, de a kapcsolat nem függvényszerű, tehát nem állíthatjuk, hogy egy B kategóriás ingatlan minden esetben magasabb fajlagos áron cserél gazdát egy G osztályzatú ingatlannál.
Milyen felújításokat érdemes elvégeztetni?
Nem ritka, hogy a tulajdonos saját ízlése és igényei szerint elvégzett, alapos és minőségi felújítási munkálatok költsége nem térül meg teljesen az eladás során. "Mindig csomagban érdemes gondolkodni, egy több területre kiterjedő felújítás költségeit könnyebben lehet érvényesíteni az árban, mint a csak esztétikai, vagy csak műszaki, gépészeti elemek felújításának költségeit" - mondta Kühne Kata, az Otthon Centrum ügyvezető igazgatója.
Célzott felújítás a célcsoportnak
Jó példa lehet erre olyan gépészeti rendszer kialakítása, melynek segítségével okos telefonnal lehet a világítást, vagy a klímát a kanapén fekve irányítani. Egy ilyen rendszer költségei egy magasabb presztízsű területen elhelyezkedő, így magas elvárásokkal rendelkező célcsoport igényeit megcélzó lakás esetében megtérülhetnek, míg például egy panellakás esetében egészen biztosan nem.
Bár az ingatlanközvetítők tapasztalatai szerint évek óta a felújított ingatlanokat vásárlók vannak a többségben, de ez csak pár százalékos különbséget jelent a felújítandó lakásokat keresőkhöz képest. Az előbbiek esetében a fő motiváció, hogy ők már nem akarnak sem pénzt, sem időt és energiát költeni a felújításokra, átalakításokra, tehát számukra azok a lakások a vonzóak, ahol már szinte minden terület átesett a korszerűsítésen. A felújítandó lakásokat keresők ezzel szemben pedig épp saját igényeik megvalósításának lehetőségét látják a felújításban, így ők egy félig elkészített felújítást, vagy csak bizonyos elemeket magában foglaló felújítást kevésbé fognak vonzónak találni.