6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hollandia soha sem volt olcsó. A lakásárak és a bérleti díjak is folyton az élmezőnyben tartották az országot. Ebben nincs változás. A lakáshiány viszont egyre aggasztóbb és a sok kormányváltás sem segíti egyik szektort sem. A még mindig erős bevándorlási hullám és a demográfiai változások miatt növekszik a háztartások száma, miközben terület már csak aranyáron vásárolható új beruházáshoz. Európai lakáspiaci sorozatunkat most a magyar kivándorlók által is előre sorolt ország viszonyainak bemutatásával folytatjuk. 

Hollandia gazdasága a gyarmati idők óta erős Európában, ezt a jó pozíciót a lakáspiacon is megtartotta. Már ami az árakat illeti, de ez a „jóság” inkább drágaság - főleg, ha összehasonlítjuk a Privátbankár Európai Lakásmonitorja által eddig közölt országokéval. Hiába hódítottak el a hollandok egy részt az óceánból, nincs elegendő föld, ennél fogva ami van, az csillagászati áron elérhető, továbbá a lakások most is nagyon szorosan ölelkeznek a városokban, nem hagyva kertet az ottlakóknak.

Utrechtben is drága a lakbér, de nem annyira, mint Amszterdamban. Fotó: Pixabay
Utrechtben is drága a lakbér, de nem annyira, mint Amszterdamban. Fotó: Pixabay

Hollandia azért is szenved, mert a jólét vonzó, sok a betelepült és minden előrejelzés szerint tovább növekszik a lakosság száma és a háztartásoké is. Jelenleg 17,8 millióan laknak az országban. Honfitársaink körében is népszerű, a legutóbbi, egy-két éve kijött számok szerint a harmadik legkedveltebb kivándorlási célország. Akinek olyan szerencséje van, hogy Amszterdamban kap munkát, annak magas megélhetési költségekkel kell számolnia, erről laptársunk, az Mfor közölt érdekes részleteket. Égig érő lakásárak vagy lakásbérleti díjak is várják. Nézzük sorban e két utóbbi területet!

Két évvel ezelőtt még közel 3500 eurós négyzetméterárakkal találkozhattunk a hirdetésekben, szerencsére tavaly nem nőttek olyan gyorsan az átlagárak, mint 2016 és 2021 között, 2022-ben mintegy 10 százalékkal került feljebb a mutató. Európa más vezető országaihoz hasonlóan vevői piac alakult ki 2023 tavaszára, vagyis az eladók kelletlenül, de elkezdték csökkenteni az árakat. Az okok ismerősek: dráguló hitelek és kivitelezés, növekvő gazdasági bizonytalanság, visszaeső kereslet az új építésű lakások piacán. 

A beruházók megpróbálják ráterhelni költségeiket a vevőjelöltekre. Ám azok végül sok esetben a használt vagy a bérleti piacon kötnek ki, mert vagy nem akarják vagy nem tudják kifizetni a horribilis árakat. A használtaknál persze a korszerűbbek vannak előnyben, ilyenből főleg a nagyvárosok újabb körzeteiben vannak viszonylag elérhető áron otthonok. 

A többség viszont inkább az albérletet választja, akárcsak a 2008-as pénzügyi válságot követő pár évben, az árcsökkenések éveiben, ami egészen 2013-ig tartott. Utánpótlásra, ami növelné a kínálatot és nem drágítaná tovább az új lakásokat, nem nagyon kell számítani, ugyanis a beadott építési engedélyek száma bezuhant, sok projektet pedig elhalasztottak vagy végleg lefújtak. 

A CBRE nemzetközi ingatlan tanácsadó arra számít, hogy a kormány valamilyen kedvezménnyel vagy kedvezményekkel közbelép. Például úgy, hogy átmenetileg csökkenti a lakásépítés vagy vásárlás áfáját vagy célzott vissza nem térítendő támogatást ad a magánszemélyeknek. 

Nem zárja ki, hogy az önkormányzatok olcsóbban engedélyezzenek lakásberuházásokat vagy adjanak telkeket a saját tulajdonukból kifejezetten bérlakásépítésre vagy idősotthonok építésére. Ezzel a fejlesztők egyidejűleg könnyebben mozoghatnának a különféle lakásberuházási típusok között, s így megoszthatnák saját kockázataikat. 

2011 és 2013 között már voltak hasonló intézkedések, azokkal sikerült fenntartani a beruházást egy enyhe közepes szinten, sőt a befektetők (intézményi és magántőke alapok) garanciát is kaptak a lakások értékesítésére, így tovább finanszírozták a projekteket. Egyébként a tanácsadó szakértői úgy látják, hogy a tavaly el nem adott nagy lakásportfóliókból elég sok idén megjelenik a piacon, s ezzel kissé tovább süllyedhetnek az árak. 

A lakosság többsége tehát nem saját tulajdonú otthonban lakik, ezért érzékenyen érinti őket bármiféle változás – általában lakbéremelés. A numbeo.com szerint Amszterdamban csak kevéssel a teljes hivatalos minimálbér (1995 euró) alatti összeget, átlagosan 1721 eurót kell fizetni a központban egy aprócska, egy hálószobás hajlékért. Ugyanez a kategória 20-25 perces biciklizéssel kijjebb 1300-1400 euróból is bérbe vehető. Ám ha valaki nagyobb családdal szánja el magát az állomáshelyváltásra, s ezért mondjuk 3 hálós otthont keres, akkor még a külső kerületekben vagy az elővárosokban is 2000 euró fölötti összeget kell letenni havonta, nem beszélve a villamosok által is behálózott belső körzetekről.

A kormány nem csupán az építési, de a bérleti piacra is hatással volt. 2021 tavaszán 2024 májusáig érvényes lakbérféket vezettek be a havi 763 eurót meghaladó bérleti díjú lakásoknál, (ez mintegy 650 ezer bérlemény, a teljes szabadpiaci bérlakásállomány ötöde), amit most szeretne meghosszabbítani 2027-ig. 

Fontos módosítást is végrehajtottak: a korábbi inflációhoz mért lakbéremelést felváltották a munkabéremeléshez igazítottal. Előzőleg az infláció+1 százalék lehetett a legnagyobb drágítás, most viszont a bérbeadó legfeljebb az éves munkabéremelés+1 százalékra növelheti a díjat, de ezt sok bérbeadó egyszerűen nem tartotta be, az ellenőrzés pedig hiányos volt. Nem is lesz egy ideig komoly kontroll, mert pár hete csak ügyvezető a kabinet, a választások ősszel lesznek, s nem valószínű, hogy az új kormányzat rögtön ezzel fog foglalkozni. 

A Pararius nevű hirdetési portál szerint Noord-Holland, Zuid-Holland és Utrecht tartományokban az átlagos négyzetméterár 5,2, 3,2, illetve 1,7 százalékkal emelkedett tavaly az utolsó negyedévben és 21,80 eurós négyzetméterárával Noord-Holland az egyetlen tartomány, amelynek négyzetméterára meghaladja a húsz eurót. Zuid-Hollandiában (17,06 euró) és Utrechtben (17,44 euró) az átlagos négyzetméterár 17 euró körül van. Nézzük az olcsóbb körzeteket!

Limburg tartományban (12,72 euró) a bérleti díjak változatlanok maradtak a tavalyihoz képest, Noord-Brabantban (14,91 euró) pedig 1,7 százalékkal emelkedtek. Zeelandban (12,71 euró) és Gelderlandban (13,33 euró) valamivel nagyobb volt a drágulás: a bérlők 4,3 és 3 százalékkal többet fizettek, mint egy évvel ezelőtt.

Flevolandban a díjak tovább kúsznak az országos átlag felé. Ott 2,9 százalékkal kellett többet fizetni 2022 negyedik negyedévében, mint 2021 azonos időszakában, vagyis négyzetméterenként és havonta 16,07 eurót. Groningen tartományban (14,73 euró) az átlagár alig emelkedett 0,4 százalékkal. Frieslandban (11,58 euró), Drenthében (11,08 euró) és Overijsselben (12,24 euró) az árak jóval az országos átlag alatt vannak – idézte a portált a hollandhirek.nl nevű magyar nyelvű platform.

A Privátbankár Európai Lakásmonitor korábbi cikkeit itt olvashatja.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Bombaerős lesz Budafok és még viszonylag olcsó is
Mester Nándor | 2024. november 20. 18:58
Idén az első 9-10 hónapban a négyzetméterárak átlagosan 9-10 százalékkal emelkedtek a budai kerületekben. Ezen belül a városrész északi és déli része vitte a prímet, Óbudán 20, Újbudán 15 százalékos volt a drágulás 2023 azonos időszakához képest. Mi most a XI. és a XXII. kerületet, két szomszédos körzetet vizsgáltuk meg és jelentős eltéréseket találtunk.
Ingatlan Csúcson a panelek ára – két számjegyű drágulást mértek
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 11:36
Budapesten már az átlagár is ütős, de van, ahol bőven millió felett adnak egy panel-négyzetmétert.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Az újragondolt közlekedés segíthet az eladóknak Egerben
Mester Nándor | 2024. november 13. 19:03
Nincs kiugró ingatlanforgalom a hevesi nagyvárosban és lakásberuházások terén is elmarad a hasonló méretű hazai városoktól. A kínálat műszaki szempontból közepesnek mondható, de egyes városrészekben a felújítások után már budapesti szintű a színvonal. Hiányzik azonban az egyértelmű városfejlesztési stratégia, ez gátolja az ingatlanállomány gyors javítását, ám ha megszületik és meg is valósítják, akkor az elhozhatja a nagyobb befektetői kedvet is – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Hova tovább emelni? Kivéreztetik az albérlőket
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 15:59
Budapesten stagnáltak, országosan pedig csökkentek az átlagos lakbérek októberben. Ez a szezonális okok mellett azzal magyarázható, hogy a bérlők már egyre nehezebben tartanak lépést az albérlet-drágulással. 
Ingatlan Meglepő, melyik vidéki városban a legmagasabbak a lakásárak
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 19:16
Követi a fővárosi drágulási ütemet a vidéki lakáspiac: éves szinten majdhogynem a budapestivel megegyező mértékben emelkedtek a négyzetméterárak, különbség legfeljebb a lakástípusok között mutatkozik az Otthon Centrum (OC) harmadik negyedéves összegzése szerint.
Ingatlan Mennyire drágább Budapesten bérelni egy lakást, mint Európa más fővárosaiban?
Mester Nándor | 2024. november 6. 18:54
A lakásárak szinte minden uniós országban szép lassan ismét emelkedő pályára álltak. A bérleti díjak ugyancsak meglódultak, mi most az utóbbiakat nézzük meg. Mivel sorozatunk az értékmeghatározási szempontokat vizsgálja, most is ezeket vesszük előre, amikor arról írunk, hogy melyik fővárosban éppen mennyiért lehet hosszú távra kivenni egy lakást.
Ingatlan Még egy adat érkezett arról, hogy mennyire leállt a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:47
2024 I–III. negyedévében 8709 új lakás épült, 19 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 14 551 volt, 2,3 százalékkal elmaradt a 2023. I–III. negyedévitől.
Ingatlan A szállodalobbi az egyetlen nyertese az Airbnb terézvárosi betiltásának
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 17:09
2026-tól nincs rövid távú lakáskiadás a kerületben.
Ingatlan Változhat az otthonfelújítási program
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 16:27
A 2006-ig használatba vett ingatlanokra is kiterjesztenék.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Indulhat a házvadászat a Dunakanyarban
Mester Nándor | 2024. október 30. 18:59
Értékállóságban nem áll rosszul a Dunakanyar, az elmúlt 10-12 évben épített lakások, házak jól tartják magukat, bár nem olyan ütemben drágultak, mint a fővárosiak többsége. Még az árvíz sem tudta fékezni az áremelkedést, s aki egyedi villára vagy felújítandó domboldali házra vadászik, az akár sikerrel is járhat – derül ki sorozatunk mostani részéből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG