5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A svéd lakáspiacra már megérkezett a tél, a lehűlés igen látványos. Ez egyelőre csak az új beruházásokra vonatkozik, a használt otthonok forgalmára és a lakásbérletekre kevésbé. Ott ugyanis épp a saját tulajdonú lakások magas ára miatt egyre több a bérlőjelölt. Ebből pedig az következik, hogy a bérleti díjak egyáltalán nem csökkennek, aminek egyáltalán nem örül az az egyre több magyar sem, aki kiköltözött a skandináv országba – derül ki az európai lakáspiacot bemutató sorozatunk legfrissebb összeállításából.

Az elmúlt 20 évben 260 százalékkal, míg 2012 és 2021 között 90 százalékkal drágultak a lakóingatlanok Svédországban. Mindenki csak a felfelé menő trendet látta és nem volt megállás, a három fő piacon (Stockholm, Göteborg, Malmő és a környékük), legalább duplázódtak az árak, a fővárosban csaknem 2,5-szeresére híztak. Aztán jött a Covid és jött a gazdaság lassulása – és rögtön minden megváltozott. Kevesebb tranzakció, szűkülő hitelkereslet, egyre többe kerülő kivitelezés – állapítottuk meg a Privátbankár Európai Lakásmonitor ernyője alatt készült elemzésünkben. 

Gamla Stan, az óváros Stockholmban. Az egekben vannak itt az albérletárak. Fotó: Privátbankár/Kormos Olga
Gamla Stan, az óváros Stockholmban. Az egekben vannak itt az albérletárak. Fotó: Privátbankár/Kormos Olga

Érdemes böngészni a svéd statisztikai hivatal adatait. Mi megtettük. Azt láttuk, hogy tavaly ugyan 11 163 önálló családi házat vagy ikerházat fejeztek be (7,5 százalékkal többet mint 2021-ben), a társasházi lakásoknál már 3,7 százalékkal, 38 227-re csökkent a mennyiség. A kínálat szükséges bővülése helyett annak szűkülése jöhet, ugyanis mindössze 11 200 új önálló családi házat vagy ikerházat és közel 40 ezer társasházi lakást kezdtek el építeni. Előbbi 19,6 százalékkal, utóbbi 25,4 százalékkal alacsonyabb arány, mint 2021-ben. 

Tavaly verembe esett a svéd lakáspiac addig kiválóan futó szekere: 3,3 százalékkal alacsonyabb értéket mutatott az árindex, mint 2021-ben, amikor még 16 százalékkal magasabbat. Azt megelőzően, 2020-ban, tehát a járvány kezdetén is 10,3 százalékos volt az emelkedés 2019-hez képest. Ez a lendület tört meg 2022-ben és az idei kilátások is meglehetősen rosszak. Tavaly az inflációval kiigazítottan 13,35 százalékkal mentek lejjebb az árak. 

A svéd bankszövetség jelzálogpiaci jelentése szerint először a hitelkeresletre került erős fék 2022 közepe táján, majd jött a lakásárak csökkenése. Éves alapon Malmő és környéke szenvedte el a legnagyobb visszaesést (15,1 százalék), tíz éve nem fordult elő ekkora mínusz ezen a vidéken. Mögötte Stockholm és környéke (14,8 százalék) végzett, az ottaniak legutóbb 2018-ban láthattak ilyen mérséklődést. Nem sokkal követte a fővárost Göteborg és körzete (14,4 százalék), ott utoljára 30 éve apadtak ilyen mértékben az árak – idézte a jelentést a Global Property Guide szakportál. 

A svéd gazdaság nincs éppen jó formában: 2021-ben még 5,1 százalékos GDP-növekedést tudott felmutatni, tavaly már csak 2,4 százalékosat, idénre pedig 0,3 és 0,8 százalék közötti mínuszt vártnak az elemzők. Tavaly a magas éves (8,4 százalék) infláció miatt a lakosság visszafogta a fogyasztást, a központi bank szigorított a monetáris politikán, ami felpumpálta a hitelkamatokat, így sokan lemondtak a lakásvásárlásról is. A megélhetési költségekről érdekes részleteket olvashat a lapunk mellett szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor összeállításában. 

Ezek a trendek idén folytatódtak. A tavaly decemberi év/éves 12,3 százalékos infláció idén júliusra 9,3 százalékra lassult, de még így is bőven messze van a jegybank által célzott 2 százaléktól, jó ha 5 százalék alá kerül az éves érték. A Reuters egyik elemzője szerint nagyon nehéz lesz a jegybank dolga, a cél legfeljebb 2024-ben kerülhet valamelyest közelebb.

A lakások csillagászati áron szerepelnek a hirdetési oldalakon. Az országos átlagár 3,6 millió korona körül volt (1 svéd korona=33 forint) 2022 legvégén, ez 4,2 százalékkal alacsonyabb érték, mint 2021 azonos időszakában, idén 2-3 százalékos további lejtmenet volt. Természetesen, mint a legtöbb országban, a főváros kiemelkedően drága: 6,5 millió korona az átlagár, a nyugati régió jön utána 3,95 millió koronával, bronzérmes a délvidék 3,6 millió koronával. Az alsó fertályban 2 és 2,5 millió korona között mozog az átlagár. A lakások 64 százaléka van magánkézben, ezen háztartások 81 százalékának van valamilyen jelzáloghitele.

Érdekes, hogy mindeközben szinten maradt a külföldiek által birtokolt nyaralók aránya. Tavaly 38 065 ilyen ingatlant tartott számon a statisztikai hivatal. Harmaduk (32,5 százalék) norvégoké, 28 százalék németek kezén van, 26 százalék pedig dánokén. A legtöbb külföldi a déli Småland megyét és a hozzá tartozó szigeteket kedveli, csaknem 10 ezren vettek ott házat.

Nézzük, mennyi a lakásbérlet! Az elmúlt öt évben folyamatos drágulás volt, de ennek mértéke sohasem volt kiugró: 2018 óta minden évben 2-3 százalékkal mentek feljebb az átlagárak, tavaly éppen kerek 3 százalékkal, országosan havi 6 863 koronára. Stockholm és nagyobb vonzáskörzete persze az élen van 7 780 koronával, Malmő és környéke 7 638 koronával az ezüstérmes, a dobogó harmadik foka Göteborgé 6 960 koronával.

A bérlők érdekeit szolgálja, hogy a törvény szerint a bérbeadói és a bérlői érdekképviseleti szervezeteknek kötelező a rendszeres egyeztetés a díjakról és általában is a feltételekről. A magánbérleti piac árait összhangba kell hozni a szociális bérlakások díjaival, hogy ne alakulhassanak ki ordítóan nagy különbségek. A baloldali pártok további szigorítást akarnak, a konzervatívok és a liberálisok pont ellenkezőleg, viszont egyik sem akar végigvinni egy törvénymódosítást, mert félnek, hogy önállóan elbuknának.

A Privátbankár Lakáspiaci Monitor összes cikkét itt olvashatja.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Bombaerős lesz Budafok és még viszonylag olcsó is
Mester Nándor | 2024. november 20. 18:58
Idén az első 9-10 hónapban a négyzetméterárak átlagosan 9-10 százalékkal emelkedtek a budai kerületekben. Ezen belül a városrész északi és déli része vitte a prímet, Óbudán 20, Újbudán 15 százalékos volt a drágulás 2023 azonos időszakához képest. Mi most a XI. és a XXII. kerületet, két szomszédos körzetet vizsgáltuk meg és jelentős eltéréseket találtunk.
Ingatlan Csúcson a panelek ára – két számjegyű drágulást mértek
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 11:36
Budapesten már az átlagár is ütős, de van, ahol bőven millió felett adnak egy panel-négyzetmétert.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Az újragondolt közlekedés segíthet az eladóknak Egerben
Mester Nándor | 2024. november 13. 19:03
Nincs kiugró ingatlanforgalom a hevesi nagyvárosban és lakásberuházások terén is elmarad a hasonló méretű hazai városoktól. A kínálat műszaki szempontból közepesnek mondható, de egyes városrészekben a felújítások után már budapesti szintű a színvonal. Hiányzik azonban az egyértelmű városfejlesztési stratégia, ez gátolja az ingatlanállomány gyors javítását, ám ha megszületik és meg is valósítják, akkor az elhozhatja a nagyobb befektetői kedvet is – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Hova tovább emelni? Kivéreztetik az albérlőket
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 15:59
Budapesten stagnáltak, országosan pedig csökkentek az átlagos lakbérek októberben. Ez a szezonális okok mellett azzal magyarázható, hogy a bérlők már egyre nehezebben tartanak lépést az albérlet-drágulással. 
Ingatlan Meglepő, melyik vidéki városban a legmagasabbak a lakásárak
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 19:16
Követi a fővárosi drágulási ütemet a vidéki lakáspiac: éves szinten majdhogynem a budapestivel megegyező mértékben emelkedtek a négyzetméterárak, különbség legfeljebb a lakástípusok között mutatkozik az Otthon Centrum (OC) harmadik negyedéves összegzése szerint.
Ingatlan Mennyire drágább Budapesten bérelni egy lakást, mint Európa más fővárosaiban?
Mester Nándor | 2024. november 6. 18:54
A lakásárak szinte minden uniós országban szép lassan ismét emelkedő pályára álltak. A bérleti díjak ugyancsak meglódultak, mi most az utóbbiakat nézzük meg. Mivel sorozatunk az értékmeghatározási szempontokat vizsgálja, most is ezeket vesszük előre, amikor arról írunk, hogy melyik fővárosban éppen mennyiért lehet hosszú távra kivenni egy lakást.
Ingatlan Még egy adat érkezett arról, hogy mennyire leállt a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:47
2024 I–III. negyedévében 8709 új lakás épült, 19 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 14 551 volt, 2,3 százalékkal elmaradt a 2023. I–III. negyedévitől.
Ingatlan A szállodalobbi az egyetlen nyertese az Airbnb terézvárosi betiltásának
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 17:09
2026-tól nincs rövid távú lakáskiadás a kerületben.
Ingatlan Változhat az otthonfelújítási program
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 16:27
A 2006-ig használatba vett ingatlanokra is kiterjesztenék.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Indulhat a házvadászat a Dunakanyarban
Mester Nándor | 2024. október 30. 18:59
Értékállóságban nem áll rosszul a Dunakanyar, az elmúlt 10-12 évben épített lakások, házak jól tartják magukat, bár nem olyan ütemben drágultak, mint a fővárosiak többsége. Még az árvíz sem tudta fékezni az áremelkedést, s aki egyedi villára vagy felújítandó domboldali házra vadászik, az akár sikerrel is járhat – derül ki sorozatunk mostani részéből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG