5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A svéd lakáspiacra már megérkezett a tél, a lehűlés igen látványos. Ez egyelőre csak az új beruházásokra vonatkozik, a használt otthonok forgalmára és a lakásbérletekre kevésbé. Ott ugyanis épp a saját tulajdonú lakások magas ára miatt egyre több a bérlőjelölt. Ebből pedig az következik, hogy a bérleti díjak egyáltalán nem csökkennek, aminek egyáltalán nem örül az az egyre több magyar sem, aki kiköltözött a skandináv országba – derül ki az európai lakáspiacot bemutató sorozatunk legfrissebb összeállításából.

Az elmúlt 20 évben 260 százalékkal, míg 2012 és 2021 között 90 százalékkal drágultak a lakóingatlanok Svédországban. Mindenki csak a felfelé menő trendet látta és nem volt megállás, a három fő piacon (Stockholm, Göteborg, Malmő és a környékük), legalább duplázódtak az árak, a fővárosban csaknem 2,5-szeresére híztak. Aztán jött a Covid és jött a gazdaság lassulása – és rögtön minden megváltozott. Kevesebb tranzakció, szűkülő hitelkereslet, egyre többe kerülő kivitelezés – állapítottuk meg a Privátbankár Európai Lakásmonitor ernyője alatt készült elemzésünkben. 

Gamla Stan, az óváros Stockholmban. Az egekben vannak itt az albérletárak. Fotó: Privátbankár/Kormos Olga
Gamla Stan, az óváros Stockholmban. Az egekben vannak itt az albérletárak. Fotó: Privátbankár/Kormos Olga

Érdemes böngészni a svéd statisztikai hivatal adatait. Mi megtettük. Azt láttuk, hogy tavaly ugyan 11 163 önálló családi házat vagy ikerházat fejeztek be (7,5 százalékkal többet mint 2021-ben), a társasházi lakásoknál már 3,7 százalékkal, 38 227-re csökkent a mennyiség. A kínálat szükséges bővülése helyett annak szűkülése jöhet, ugyanis mindössze 11 200 új önálló családi házat vagy ikerházat és közel 40 ezer társasházi lakást kezdtek el építeni. Előbbi 19,6 százalékkal, utóbbi 25,4 százalékkal alacsonyabb arány, mint 2021-ben. 

Tavaly verembe esett a svéd lakáspiac addig kiválóan futó szekere: 3,3 százalékkal alacsonyabb értéket mutatott az árindex, mint 2021-ben, amikor még 16 százalékkal magasabbat. Azt megelőzően, 2020-ban, tehát a járvány kezdetén is 10,3 százalékos volt az emelkedés 2019-hez képest. Ez a lendület tört meg 2022-ben és az idei kilátások is meglehetősen rosszak. Tavaly az inflációval kiigazítottan 13,35 százalékkal mentek lejjebb az árak. 

A svéd bankszövetség jelzálogpiaci jelentése szerint először a hitelkeresletre került erős fék 2022 közepe táján, majd jött a lakásárak csökkenése. Éves alapon Malmő és környéke szenvedte el a legnagyobb visszaesést (15,1 százalék), tíz éve nem fordult elő ekkora mínusz ezen a vidéken. Mögötte Stockholm és környéke (14,8 százalék) végzett, az ottaniak legutóbb 2018-ban láthattak ilyen mérséklődést. Nem sokkal követte a fővárost Göteborg és körzete (14,4 százalék), ott utoljára 30 éve apadtak ilyen mértékben az árak – idézte a jelentést a Global Property Guide szakportál. 

A svéd gazdaság nincs éppen jó formában: 2021-ben még 5,1 százalékos GDP-növekedést tudott felmutatni, tavaly már csak 2,4 százalékosat, idénre pedig 0,3 és 0,8 százalék közötti mínuszt vártnak az elemzők. Tavaly a magas éves (8,4 százalék) infláció miatt a lakosság visszafogta a fogyasztást, a központi bank szigorított a monetáris politikán, ami felpumpálta a hitelkamatokat, így sokan lemondtak a lakásvásárlásról is. A megélhetési költségekről érdekes részleteket olvashat a lapunk mellett szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor összeállításában. 

Ezek a trendek idén folytatódtak. A tavaly decemberi év/éves 12,3 százalékos infláció idén júliusra 9,3 százalékra lassult, de még így is bőven messze van a jegybank által célzott 2 százaléktól, jó ha 5 százalék alá kerül az éves érték. A Reuters egyik elemzője szerint nagyon nehéz lesz a jegybank dolga, a cél legfeljebb 2024-ben kerülhet valamelyest közelebb.

A lakások csillagászati áron szerepelnek a hirdetési oldalakon. Az országos átlagár 3,6 millió korona körül volt (1 svéd korona=33 forint) 2022 legvégén, ez 4,2 százalékkal alacsonyabb érték, mint 2021 azonos időszakában, idén 2-3 százalékos további lejtmenet volt. Természetesen, mint a legtöbb országban, a főváros kiemelkedően drága: 6,5 millió korona az átlagár, a nyugati régió jön utána 3,95 millió koronával, bronzérmes a délvidék 3,6 millió koronával. Az alsó fertályban 2 és 2,5 millió korona között mozog az átlagár. A lakások 64 százaléka van magánkézben, ezen háztartások 81 százalékának van valamilyen jelzáloghitele.

Érdekes, hogy mindeközben szinten maradt a külföldiek által birtokolt nyaralók aránya. Tavaly 38 065 ilyen ingatlant tartott számon a statisztikai hivatal. Harmaduk (32,5 százalék) norvégoké, 28 százalék németek kezén van, 26 százalék pedig dánokén. A legtöbb külföldi a déli Småland megyét és a hozzá tartozó szigeteket kedveli, csaknem 10 ezren vettek ott házat.

Nézzük, mennyi a lakásbérlet! Az elmúlt öt évben folyamatos drágulás volt, de ennek mértéke sohasem volt kiugró: 2018 óta minden évben 2-3 százalékkal mentek feljebb az átlagárak, tavaly éppen kerek 3 százalékkal, országosan havi 6 863 koronára. Stockholm és nagyobb vonzáskörzete persze az élen van 7 780 koronával, Malmő és környéke 7 638 koronával az ezüstérmes, a dobogó harmadik foka Göteborgé 6 960 koronával.

A bérlők érdekeit szolgálja, hogy a törvény szerint a bérbeadói és a bérlői érdekképviseleti szervezeteknek kötelező a rendszeres egyeztetés a díjakról és általában is a feltételekről. A magánbérleti piac árait összhangba kell hozni a szociális bérlakások díjaival, hogy ne alakulhassanak ki ordítóan nagy különbségek. A baloldali pártok további szigorítást akarnak, a konzervatívok és a liberálisok pont ellenkezőleg, viszont egyik sem akar végigvinni egy törvénymódosítást, mert félnek, hogy önállóan elbuknának.

A Privátbankár Lakáspiaci Monitor összes cikkét itt olvashatja.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Ezért drágulnak ennyire a budapesti albérletek
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 11:36
Meglódult a budapesti albérletpiac júniusban: az év első felében még visszafogott kereslet a nyár elejére látványosan élénkült, főként a külföldi diákok lakáskeresésének köszönhetően – derül ki a Rentingo legfrissebb albérletpiaci elemzéséből. A bérbeadók így immár érzékelhető bérletidíj-emelésbe kezdtek, júniusban átlagosan 256 ezer forintot kértek kiadó ingatlanjukért, ami az elmúlt két év legmagasabb kínálati átlagára.
Ingatlan Egyre több magyar vásárol lakást Spanyolországban
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 16:31
Befektetési és letelepedési szándékkal egyaránt sokan nézelődnek a magyarok a külföldi ingatlanpiacokon. Szándékaikat a politikai és gazdasági változások is erősítik. 
Ingatlan A kormány új csodafegyvere felforgatja az ingatlanpiacot?
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 19:42
Tavaly tavasz óta tartó csökkenés után fordulatot hozhat a támogatott lakáshitelek piacán az Otthon Start Program.
Ingatlan Meglepetés az új lakáshitelnél: a vártnál kedvezőbb lett a program
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 13:24
Megjelentek az első lakás vásárlását célzó új államilag támogatott konstrukció részletei. Szakértők szerint az Otthon Start program láncreakciót indíthat el.
Ingatlan Itt a várva várt fordulat az ingatlanpiacon
Herman Bernadett | 2025. július 1. 10:35
Júniusban már a vevők diktáltak az ingatlanpiacon. Enyhült a nyomás, már csak a megfizethető lakások iránt van élénk érdeklődés.
Ingatlan Kiderült, hol vannak a legolcsóbb vízparti nyaralók Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. június 24. 09:09
A nyaralóövezetekben, vízparti településeken lévő lakóingatlanok, nyaralók árai között is tetemes különbségek vannak az országon belül.
Ingatlan Zuhanó ingatlanárak, jogbizonytalanság, csökkenő likviditás az agglomerációban?
Sasvári Péter | 2025. június 23. 05:59
Komoly zavarokat okozhat az ingatlanpiacon a helyi önazonosság védelméről szóló törvény a Duna House szerint. Az intézkedés ugyanis bizonytalansági tényezőként jelenhet meg, és így ronthatja a vásárlási kedvet. De vajon mennyire forgatja fel az ágazatot a törvény?
Ingatlan Nem jó ötlet most panellakást venni
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 11:17
Március és május között országosan átlagban 5,8 százalékot lehetett alkudni az eladott lakóingatlanok árából, azonban a paneleknél tovább szűkült a vevők mozgástere – derül ki az OTP Ingatlanpont adataiból.
Ingatlan Hitelből venne lakást? Akkor ennek most örülhet
Privátbankár.hu | 2025. június 4. 08:36
Amennyiben a szükséges önerő előteremtése nehézséget okoz, vagy a maximális finanszírozáshoz még így sem elegendő, megoldás lehet a pótfedezet bevonása.
Ingatlan Lakásválság: még többen költözhetnek ki Budapestről
Privátbankár.hu | 2025. május 29. 09:57
A budapesti lakáspiac élénkülése már 2024-ben beindult.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG