Az albérletárakra helyezett fék nemhogy lassította a drágulást, hanem fel is gyorsította, Berlin központjában 2015 és 2017 közt közel 10 százalékkal emelkedtek a díjak, míg ez korábban csak évi 1-2 százalék volt – írja az Economist.
Hol csúszott félre a terv?
Csupán a németek 52 százaléka tulajdonosa az otthonának, ez az egész Európai Unióban a legkisebb arány, így a lakásbérlés igen komoly politikai kérdés. Az régóta létező probléma, hogy egyre megfizethetetlenebbek az árak az európai fővárosokban, erre megoldásul találta ki az SPD és a CDU a féket, amelyet először olyan nagyvárosokban, mint Berlin, München és Hamburg léptettek érvénybe. Már a bevezetéskor is voltak olyan aggodalmak, hogy a fék ahhoz vezethet, hogy a tulajdonosok ne költsenek a lakásokra, ám a valóságban ennél jóval nagyobb gondok akadtak.
Könnyű kikerülni
Alapvetően az albérleti árak maximalizálása egy jó ötlet, csakhogy a németek kivitelezése hagyott némi kívánni valót maga után, ugyanis nagyon könnyű kijátszani. Kiskapukat lehet találni olyan lakásokkal, amelyeket 2014 októbere után adtak ki először, a frissen felújítottakkal és azokkal is, amelyeket a bevezetett fix ár 110 százalékánál többért adtak ki.
Ráadásul a lakástulajok egyre komolyabb trükközésbe kezdtek, így például a lakást hivatalosan bútorozatlanul adják ki, és a bútorok bérléséért kell sokat fizetni, vagy tévesen adják meg az alapterületét, és tévesen számolnak el a rezsiköltségekkel.
Nincs büntetés
Ráadásul az albérletárakra helyezett fék nem követeli meg, hogy a tulajdonosok elárulják a potenciális új bérlőknek a lakás korábbi árát, hanem erre a lakóknak kell rákérdezni, ha ezt elfelejtik, akkor a háziurak drágábban is adhatják a lakást, mint amennyit egyébként ér.
Szintén nagy probléma, hogy a fék megszegésért nem jár semmilyen szankció azon kívül, hogy kötelezik a főbérlőt az albérlet árának csökkentésére. Az új német kormány megalakulásakor jelezte, hogy mindenképpen felülvizsgálják a törvényt, és elképzelhető, hogy büntetőintézkedéseket vezetnek be a trükköző lakástulajok ellen, valamint azt is szeretnék elérni, hogy könnyebben tudják jelenti a bérlők a visszaéléséket.
Miért emelkednek az árak?
Az árakat három tényező is felfelé nyomja, a kelet-európai bevándorlás, a befektetési célú vásárlás és a menekültek érkezése. Sokak szerint egyszerűen a lakásépítések felgyorsítása jelenthet megoldást a problémára. Részletek a Privátbankár.hu korábbi cikkében. >>> |