Azt mondják, hogy a következő években elszaporodhatnak, megerősödhetnek a startup vállalkozások, mert több pályázati forrás is megnyílik előttük. De mindenki tisztában van azzal, hogy mit nevez a pénzügyi befektető innovációnak, vagy hogyan kapcsolódik az innováció a kockázati tőkepiachoz, és vajon elegendő már a zseniálisnak hitt ötlet is? . Szabó Gábor, a Magyar Innovációs Szövetség elnöke szerint innováció a pénzügyi befektetők szempontjából bármilyen olyan újdonság, ami egy társaságnak védhető, tartós versenyelőnyt biztosít. Fontos az is, hogy egy prototípus még korántsem jelent innovációt, hiszen az a teljes folyamat körülbelül 10 százalékát teszi ki.
Tehát az ötlet mellett kulcskérdés az üzleti terv. Azért, hogy egy vállalkozás eljuthasson egy kockázati tőkebefektetőig, megalapozott üzleti tervvel kell rendelkeznie, ami piackutatást, versenytárselemzést és igényfelmérést is tartalmaz. A termék vagy megoldásfejlesztés nem egyszereplős folyamat, ezért a potenciális vevők igényeivel már a tervezés fázisában is számolni kell.
A tanácskozáson elhangzott, hogy Magyarország a korai fázisú kockázati tőke terén európai viszonylatban jó eredményeket tud felmutatni: míg tavaly Európában átlagosan a GDP 0,027 százalékát tették ki a korai fázisú kockázati tőkebefektetések, addig ez az arány nálunk 0,04 százalék volt. Ez egyértelműen a Jeremie alapoknak köszönhető, hiszen azok 2009. decemberi indulása óta 2012 májusáig több mint 14 milliárd forintot pumpáltak a kkv szektorba, és a Jeremie II. programnak köszönhetően további élénkülés várható. Nem újdonság, hogy a kockázati tőke az innovatív ötleteket keresi, a JEREMIE program esetében például egyenesen feltétel az innováció.
A MAG Zrt. pédául magánszemélyek és egyéni vállalkozók számára fog kiírni egy pályázatot ’A régió innovációs potenciáljának fejlesztése startup cégek számára" címmel 1,7 milliárd forintos kerettel (a pályázat benyújtásának tervezett határideje: 2012. október 15-től). Egy uniós felmérés szerint egy ország innovációs kapacitása alapvetően befolyásolja annak versenyképességét. Bár Magyarország ilyen tekintetben egyelőre Európa sereghajtói között van, a kockázati tőkepiac élénkülésével együtt várhatóan nőni fog az egy főre jutó szabadalmak száma és ezáltal a magyar gazdaság versenyképessége is javulhat.