Több mint két éve elérhető a lakossági befektetők számára a Magyar Állampapír Plusz (MÁP+), amit kedvező kamatozása miatt a szuperállampapír nevet is megkapta. Az ötéves futamidejű állampapír kamata az alábbiak szerint alakul:
- az első félévben évi 3,5 százalék,
- a második félévben évi 4,0 százalék,
- a második évben évi 4,5 százalék,
- a harmadik évben évi 5,0 százalék,
- a negyedik évben évi 5,5 százalék,
- az ötödik évben évi 6,0 százalék.
Ennek megfelelően minél tovább tartjuk bent a pénzt, annál magasabb kamatra számíthatunk. Ha egymillió forint befektetése esetén kivárjuk az öt évet, akkor a futamidő végén 1 273 499 forintot kapunk kézhez - az egységesített értékpapír hozam mutató így 4,95 százalék. Ez a jegybanki célnak megfelelő 3 százalék körüli infláció mellett jó befektetési lehetőség azoknak, akik kockázatmentesen kamatoztatnák a megtakarításukat - így érthető, hogy miért ez volt az elmúlt két év egyik slágerterméke a befektetők körében.
Az infláció miatt egyre csökken a reálhozam
A növekvő infláció azonban teljesen új helyzetet teremtett az állampapírok piacán. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) jelentése alapján 2021 októberében az éves összevetésben számított infláció már 6,5 százalék volt, a maginfláció és az indirekt adóktól szűrt maginfláció pedig 4,7 százalékon alakult. Az előrejelzések alapján 2022-ben sem számíthatunk jelentős csökkenésre, így joggal merül fel a kérdés, hogy érdemes-e más megtakarítási forma után nézni a fix kamatozású MÁP+ helyett. Ezt akár az ötéves futamidő lejárta előtt is egyszerűen megtehetjük, mivel a visszaváltás a kamatfizetés napján és az azt követő öt napban díjmentes, emellett kamatadót sem kell fizetni.
Felmerülhet alternatívaként a Prémium Magyar Állampapír, mely az infláció alakulását is figyelembe veszi. Itt két futamidő között lehet választani, három és ötéves befektetésre is van lehetőség - előbbinél a kamatprémium jelenleg 0,75 százalék, utóbbinál 1,25 százalék. A jelenlegi magas infláció késleltetve érvényesül ennél a befektetési formánál: a kamatperiódus fordulóján a következő időszakra fizetendő kamatot a megelőző naptári év inflációja alapján határozzák meg. Ez azt jelenti, hogy hároméves futamidővel számolva 2022. végéig a 2020-as, 3,3 százalékos inflációs ráta az irányadó, - ez alapján 4,05 százalékos kamattal számolhatunk. A 2021-es évre várt magasabb, akár 5 százalékot is megközelítő infláció hatása így csak később érvényesül, vagyis az éves kamat hároméves futamidővel számolva megközelítheti a 6 százalékot. Az ötéves konstrukciónál pedig 2022. júliustól számolhatunk az idei évre várt 5 százalékos inflációval. Ez akkor jelenthet nagy előnyt, ha 2023-ban és utána visszatér a járvány előtti időszakra jellemző, 3 százalék körüli infláció.
Kamatadó nincs, a visszaváltás feltételei azonban eltérőek
Jelentős előnye mindkét megtakarítási formának, hogy nem kell kamatadót fizetni, ami egyébként 15 százalékot tenne ki. A visszaváltás feltételei azonban eltérőek a két konstrukciónál: ahogy a MÁP+-nál már írtuk, a kamatfordulón és az azt követő öt napban a lejárat előtti visszaváltásnak nincs költsége, de minden más alkalommal is mindössze 0,25 százalékot kell fizetni. Ennél jóval drágább visszaváltani a Prémium Magyar Állampapírt, lejárat előtt ezért 2 százalékot kell fizetni. Összességében tehát MÁP+-ról inflációkövető állampapírra váltani kifejezetten egyszerű és olcsó, a futamidő alatt viszont nem számolhatunk fix kamattal, hiszen az infláció mértéke fogja azt meghatározni.
Milyen infláció mellett éri meg a Prémium Magyar Állampapír? A gond akkor kezdődik, ha még nagyobb sebességre kapcsol a pénzromlás - korábbi cikünkben kiszámoltuk, hol jön el a pont, amikor a reálhozam elenyészik: