Stefan Bach, a berlini DIW kutatóintézet (Deutsche Institut für Wirtschaftsforschung) legfrissebb tanulmányának fő szerzője szerint a legeladósodottabb európai országokban külön járulékokkal kellene sújtani a nagy vagyonok gazdáit. Az eladósodási folyamatnak ugyanis az elmúlt évtizedben ők voltak elsősorban a haszonélvezői, ezzel mélyítették a társadalmi igazságtalanságokat.
Stefan Bach az alapblog.hu-nak adott interjúban elmondta, hogy javaslatuk célja az abszurditás enyhítése. Hozzátette, hogy a világ államainak eladósodottsága okozza a válságot, miközben a különböző országokban felhalmozott magánvagyonok értéke többszörösen meghaladja az államok összadósság-állományát. A privát kézben lévő vagyonállomány oroszlánrészét minden országban a lakosság átlagosan 10 százaléka vagy ennél is kisebb hányada birtokolja. Ha ezt a 10 százalékot mindenütt olyan csekély hozzájárulás befizetésére köteleznék, amit az érintettek gyakorlatilag nem is érzékelnének, attól bizony nagyon számottevően enyhülne a globális adósságválság.
Mit is jelentene ez a német gazdagoknak?
A szakértő elmondta, hogy elképzeléseik szerint Németországban azokat a polgárokat, akik legalább 250 ezer eurót érő vagyonnal rendelkeznek egyszeri vagyonilletékkel vagy rájuk szabott államkötvények vásárlásával terhelnék meg, hogy így járuljanak hozzá a német államadósság jelentős csökkentéséhez.
Stefan Bach kiemelte, hogy számításaik szerint, ha az a 4,4 millió német állampolgár befizetné vagyonának 10 százalékát, az 230 milliárd eurós bevételt jelentene az államkasszának. Ugyanakkor hozzátette, hogy javaslatuk szerint mind az illetéknek, mind a kötvénycsomagnak vagy a kettő keverékének az értéke (a vagyon 10 százaléka tehát) öt-tíz éven át részletekben fizetendő be az államkasszába. A szakértő kifejtette, hogy ha a kormány az áfát emeli meg, vagy bevezet más forgalmi és környezetvédelmi adókat akkor azzal nominálisan mindenkit egyformán sújtanak, ellenben a vagyonadó tervével.
A német jómódúak ellenállásával kapcsolatban Stefan Bach elmondta: be kell látnia mindenkinek Németországban és világszerte, hogy ha egyes államok bedőlnek az eurózóna kontrollálhatatlanul széthull, akkor a gazdagok külföldön tartott vagyonrészei is leértékelődnek, netán teljesen elvesznek. Hozzátette, hogy ilyen összeomlások nyomán Németország súlyos recesszióba zuhanna és ezáltal az itt tartott vagyonok is értékvesztésen mennének keresztül. Véleménye szerint sokkal-sokkal többet veszítenének a német gazdagok, általában a világ gazdagjai, mint vagyonuk 10 százalékát. Ugyanakkor ezzel a 10 százalékkal alaposan hozzájárulnának ahhoz, hogy ne következzen be a katasztrófa.
A bevezetést Görögországban kellene kezdeni
Stefan Bach kiemelte, hogy Dél-Európában, pláne Görögországban a nagyon jómódúakat szinte teljesen megkímélték az adófizetésektől, így azok az emberek igenis felelősek azért, hogy hazájuk tönkrement. Véleménye szerint ezért a legjobb lenne, ha ott kezdenének hozzá először a kényszerkötvény bevezetéséhez és a kétszázötvenezer eurónál nagyobb értékű vagyonok 10 százalékos megadóztatásához.
Stefan Bach véleménye szerint ha bevezetnék a gazdasági illetéket és/vagy a kötvényvásárlási kényszert, akkor az érintettek körét pontosan meg kellene határozni. A szakértő ugyanakkor elmondta: attól fél, hogy sem Németországban, sem más európai országban nem lesz a tervből semmi, és ettől lesz mindenhol minden rosszabb.
A teljes interjút itt olvashatja>>