1p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A tegnapi csúnya bukta után ma 0,2%-os eséssel nyitott a BUX, miközben a forint is a 295-ös szint felett kezdte a napot az euróval szemben a devizapiacon. A kedélyek nem csillapodnak, a görög kötvénycsere-akció gerjeszti a piacokon a feszültséget, míg a magyar eszközökre az Európai Bizottság mai, a kötelezettségszegési eljárásokkal kapcsolatos döntései miatt nehezedhet nyomás.

Már pénteken sem volt túl jó a hangulat, a komolyabb korrekció ráfért a piacokra - véli Tóth Gergely, a Buda-Cash elemzője. A Privátbankárnak nyilatkozó szakértő szerint ez egy komolyabb lejtmenet kezdete is lehet, de a bizonytalanság nagy. Elsősorban a görög kötvénycsere-akció miatt, amellyel kapcsolatban már az is felmerült, hogy inkább elcsúsztatják, hogy "sikeres" legyen, és összejöjjön az "önkéntes kétharmad", akik hajlandóak részt venni a cserében (ha ugyanis a befektetők kétharmada beleegyezik a cserébe, akkor az az összes kötvényesre rákényszeríthető) - a csütörtöki lejárattal tervezett akcióval 100 milliárd euróval lehetne csökkenteni a kvázi államcsődbe jutott Görögország adósságát.

Sorsdöntő lehet a holnapi nap, addig marad a negatív hangulat, ami Tóth szerint kivárásba fordulhat át.

Tovább gyengélkedik a forint, de "messze" a 300-as szint



Tóth Gergely,
a Buda-Cash elemzője.

Ha a kötvénycsere nem lesz sikeres, az egyet jelent azzal, hogy Görögország csődbe megy - ez persze eddig sem volt titok, de a fizetésképtelenség így már biztosra vehető lenne. Tóth Gergely szerint ennek biztosan lenne egy negatív lökete a piacra, bár meglepődni senki sem fog. A forint árfolyamában is érzékelhető lenne a kudarc, de a Buda-Cashnél így sem számolnak azzal, hogy a hazai fizetőeszköz újra 300 fölé kerülne az euróval szemben.

Mi lesz velünk, ha a görögök csődbe mennek?

Az biztos, hogy az európai döntéshozók mindent megtesznek azért, hogy elkerüljék a rendezetlen államcsődöt, sőt, az államcsőd kifejezést sem igen használják. Legtöbbször arra hivatkoznak, hogy nem lehet tudni, hogy a görög csőd, vagyis - ne feledjük - egy eurózónatag csődje milyen átfertőződéseket indítana el a piacokon. A veszélyzónában egyelőre Olaszország, Spanyolország és Portugália vesztegel.

Az is jó kérdés, hogyan hatna egy görög államcsőd a nagyjából 3 milliárd eurósra taksált CDS-piacra? A szuverén adósságtörlesztésre köthető biztosítási ügyleteken keresztül francia és német nagy bankok is idegesen várják a holnapi napot, mikor is lezárul a kötvénycsere-program. Tóth Gergely szerint, ami ma a görög CDS-esekkel történik, az hasonlít a korábban a Lehman által szétszórt, többszörösen újracsomagolt "tripla A-s" pénzügyi termékekre, csak kisebb volumenben. Ez egyben felhívja rá a figyelmet, hogy a CDS-piac még mindig nem egy átlátható, jól szabályozott piac. Nagy kérdés, hogy pontosan kiknél és mekkora volumenben találhatóak görög CDS-ek, melyek visszafogják a befektetőket attól, hogy részt vegyenek a köténycserében (hiszen épp a CDS-ek miatt biztosítva érzik magukat csőd esetén is, nem biztos, hogy igazuk van).


Ebből is látszik, hogy túl sok kérdőjel, túl sok az idézőjel - a bizonytalanság hatalmas. Az elemző szerint a görögöknek is jobb lenne, ha kikerülnének az eurózónából. "Fájdalmas lenne egy pár napig, de éhen nem halnánk" - mondja Tóth Gergő.

Brüsszel is indíthat egy negatív löketet

Brüsszeli kétharmad
Háromból kettő, döntött a Bizottság a magyar ügyekben. Részletek >>>

A magyar eszközök számára további bizonytalanságot jelent az Európai Bizottság mai döntése. A Bruxinfo értesülései szerint Brüsszelben a januárban indított 3 kötelezettségszegési eljárásból egyet - a jegybanktörvény ügyében indított folyamatot - jegelhet a Bizottság, míg kettőben újabb szakaszba lép az eljárás. Tegnapi nyilatkozatában ezt Szijjártó Péter, miniszterelnöki szóvivő sem tagadta.

Tóth Gergely szerint az OTP árfolyama az egyik "leghírérzékenyebb", a Magyarországgal kapcsolatos bizonytalanságok is ebben látszódnak meg a leginkább. A bankpapírok jegyzése most pedig bőven a korában kemény ellenállási pontnak számító 4000 forintos határ alatt vannak. Az elmarasztaló döntések miatt ma is nyomás alá kerülhetnek a magyar papírok, elsősorban az OTP.

Az OTP árfolyamának mozgása az elmúlt egy évben. Forrás: BÉT



Már megint elővesznek minket?

A kötelezettségszegési eljárások folytatása egyben azt is jelenti, hogy tovább húzódik az IMF-hitelkeretről való megegyezés. Brüsszel az eljárások lezárásához kötötte a tárgyalások megkezdését, akárcsak Washington. A bírák korai nyugdíjazása és a adatvédelmi ombudsman intézménye körüli viták akár az Európai Bíróság elé is kerülhetnek...

Ebből a szempontból a májusra prognosztizált megegyezés is igen optimistának tűnik - a piac többsége erre számít. Nem tesz jót Magyarország nemzetközi megítélésének, hogy közben a Citi londoni elemzői már 2013-as megegyezésről beszélnek, míg a Nomura egyenesen odáig ment mai helyzetértékelésében, hogy Magyarország ha teheti, elkerüli a megállapodást.

Bár ezek a feltételezések egyelőre igen spekulatívnak tűnnek, a görög sztori hamarosan kifúj. Ezek után pedig újra mi kerülhetünk a terítékre a világsajtóban, ami újra megingathatja a befektetők bizalmát. Egy dolgunk lenne most: unalmasnak maradni.

A devizakötvényekkel lehetnek nagy gondok



Tóth Gergely szerint Magyarország finanszírozhatósága egyelőre biztosított - legalábbis forintban. Az elemző ugyanis felhívta rá a figyelmet, hogy májusban egy nagyobb IMF-hitelrészletet kell visszafizetnünk, miközben devizakötvényeink járnak le (egy nagyobb japán jenben nyilvántartott kötvénycsomag is lejár), amelyeket meg kell újítani. Májustól fel kell készülni a devizakötvény kibocsátásra, ahhoz hogy ezt jó hozamszint mellett jegyezzék le a befektetők, szükség van a piac bizalmára. "Ezt nem egy-két hét alatt fogjuk megteremteni. A bizalomhoz szükség lenne egy IMF-megegyezésre, vagy legalábbis arra, hogy májusra tudjuk, mikorra lesz meg nagyjából a megállapodás. Ha ez nem így lesz, komoly problémáink lesznek a devizakötvények kibocsátásával, ami hatással lesz a forintkötvényekre is" - véli Tóth.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 24410 24330 24640 -0,57% 0 0 8 814 696 770 HUF 2025-02-21 17:13:44
MOL 2974 2866 2980 +0,27% 0 0 3 243 016 670 HUF 2025-02-21 17:05:38
MTELEKOM 1458 1432 1476 +1,39% 0 0 740 699 524 HUF 2025-02-21 17:14:00
RICHTER 10700 10660 10790 +0,56% 0 0 3 409 673 840 HUF 2025-02-21 17:12:32
OPUS 621 616 633 -0,16% 0 0 196 873 291 HUF 2025-02-21 17:09:39
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Állampapír / Kötvény Szeretne háromhavonta kamatot kapni? Jön az új lehetőség!
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 15:16
Lezárja a 2028/P és 2029/N sorozatú Bónusz Magyar Állampapírok értékesítését az Államadósság Kezelő Központ. Az új 2028/R és 2030/N sorozatok továbbra is a 3 hónapos diszkont kincstárjegyek hozama feletti kamatot fizetnek majd, 1,25 százalék kamatprémiummal, az első kamatperiódusban évi 7,25 százalékot.
Állampapír / Kötvény Kibukott az inflációkövető kötvény két nagy hibája
Eidenpenz József | 2025. február 21. 05:42
A PMÁP, amelyből jókora összegek szabadulnak fel mostanában, csak nagy késéssel követi a pénzromlást, így emelkedő inflációs környezetben kifejezetten kedvezőtlen tud lenni. A jelenlegi alacsony kamatprémiuma miatt még stagnálás esetén sem túl kedvező, eleve alacsony reálkamat van a konstrukcióba beprogramozva. Igazán jó jelentősen eső inflációnál lenne, de erre most kevés esély látszik. Mi marad helyette?
Állampapír / Kötvény Mégis van pénzük a magyaroknak? Érdekes adatok érkeztek
Privátbankár.hu | 2025. február 7. 14:08
Nagy Márton beszédes számokat közölt.
Állampapír / Kötvény Mibe fektesse a pénzét a visszahívott OTP kötvények után?  Itt van néhány jó tipp!
Privátbankár.hu | 2025. február 7. 12:57
Az OTP kötvényvisszahívása után a befektetők új lehetőségeket keresnek.
Állampapír / Kötvény Kihívásokkal kénytelenek szembenézni az állampapír-tulajdonosok
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 09:13
A következő hetekben dől majd el, hogy a 2021-24-ben kiépített lakossági állampapír penetrációt sikerül-e tartósan megtartani, vagy valóban csak az elmúlt időben kimagasló infláció miatt megugró hozamok meglovagolását látjuk az állampapír-portfoliókban
Állampapír / Kötvény Apu, mi a szösz az az állampapír-portfólió?
Eidenpenz József | 2025. február 2. 06:32
A felszabaduló megtakarításaik befektetésén töprengőknek nem könnyű a választás, mibe fektessenek, de gyakran ajánlják nekik, hogy állítsanak össze állampapír-portfóliót. De mi is tulajdonképpen a portfólió, azon belül miféle jószág az állampapír-portfólió, és miért jó az nekünk? Konkrétan milyen verziók között választhatunk?
Állampapír / Kötvény Állampapír-kamatok: ezt mindenképpen tudnia kell!
Privátbankár.hu | 2025. január 24. 14:01
2025-ben 1700 milliárd forint kamatkifizetés érkezik a lakossági állampapírok után. Megmutatjuk, hogyan használhatjuk fel költséghatékonyan az összeget.
Állampapír / Kötvény Rástartoltak a bankok az állampapír-tulajdonosok pénzére, de nem bontják ki az igazság minden részletét
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 11:55
Rövid távú lekötésre viszonylag magas kamatot kínál már most is néhány pénzintézet. A kiugró szám azonban ne tévesszen meg senkit, ebből a kamatból jelentős mennyiségű forrásadót kell levonni, és az idő előtti feltörés is sokba kerülhet annak, aki ezt választja.
Állampapír / Kötvény Mit tegyünk, ha nem jön jobb inflációkövető kötvény?
Eidenpenz József | 2025. január 22. 05:44
Ha nem érkezik jobb inflációkövető kötvény az állampapírunk lejáratáig, kamatfizetéséig, akkor is van mentsvár, vannak más változó kamatozású kötvények. Ezek hozama kedvező esetben sokkal többet tehet hozzá az inflációhoz, mint a jelenlegi inflációkövető papíroké. Új papírokra azonban mindenképpen számíthatunk.
Állampapír / Kötvény Mégis érdemes állampapírban hagyni a nagy kamatzuhanás után is a pénzeket?
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 14:27
Erről is beszélt lapunk főszerkesztője, Csabai Károly a Trend FM hétfő délelőtti műsorában. Annak apropóján, hogy ezekben a napokban kezdenek kifutni a nagy 2023-as inflációt követő állampapír-kamatok, s lesznek helyettük a már csak a 2024-es 3,7 százalékhoz igazodók. Az adás első részében ugyanakkor egy másik fontos aktualitásra is jutott idő. Nevezetesen annak kivesézésére, hogy milyen intézkedések várhatók a második ciklusát hivatalosan elkezdő új amerikai elnöktől, azoknak milyen hatása lehet a világgazdaságra és a magyar gazdaságra.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG