6p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az utóbbi napokban az unásig ismert görög problémák mellett más is komolyan nyomasztotta a tőzsdéket, ráadásul olyasvalami, ami mindig is szokta. A tőzsdével foglalkozó szakirodalomban ugyanis kiemelt helyen szerepel, hogy ha magas vagy nő a kamat, akkor a részvényekből inkább a kötvények felé kezd el áramlani a tőke, és fordítva.

Az utóbbi hetekben pedig éppen ez történt Nyugat-Európában. A tíz éves német állampapírok hozama ugyanis 0,05 százalékon érte el mélypontját április közepén, azaz gyakorlatilag nulla volt, majdnem negatívba fordult, mint a svájci papíroké. (A rövidebb futamidejű német kötvények hozama pedig már régen negatív volt.) Innét szerda délig mintegy 0,65 százalékra jött fel éves szinten, de volt kedden 0,7 százalék felett is.

Ez persze még mindig csekélyke hozam, ám a 0,6 százalékpont körüli emelkedés eléggé komoly egy ilyen fontos és likvid kötvényfajta piacán, és megkérdőjelezi azt a korábbi, a piac által már látszólag elfogadott feltételezést, hogy Európában még jó ideig nulla közelében lesznek a kamatok, hozamok.

Valóságos katasztrófának számít

A befektetők szeme előtt ráadásul az lebeghet, ami Amerikában történt: a QE, a mennyiségi lazítás (pénznyomtatás) bejelentése előtt nagyon alacsonyra süllyedtek a kötvényhozamok, ám mire a pénz ténylegesen megjött, a QE beindult, ismét feljebb mentek. Most is a németnél vagy a japánnál jelentősen magasabb, 2,24 százalék a tíz éves amerikai állampapírok hozamszintje.

A Bloomberg egyenesen kötvénypiaci összeomlásról, katasztrófáról (meltdown) beszél már a cikke címében is. A gazdasági-tőkepiaci kérdésekben egyik legautentikusabbnak számító hírportál szerint néhány hét alatt több mint 450 milliárd dollár távozott a világ kötvénypiacairól. A hozamok ugyanis előzőleg már olyan mélyre estek, ami már csak akkor lett volna indokolható, ha defláció és európai recesszió következne be.

Az olaj az egyik fő bűnös

Erre láttak is esélyt korábban, amikor például az olaj ára 50 dollár alatt mozgott, és az előrejelzések 30 dolláros olajjal riogattak. Az olaj azonban emelkedni kezdett, amint megjelentek a jelei annak, hogy lesz némi infláció és gazdasági növekedés Európában. Ezzel pedig annak valószínűsége is megnőtt, hogy az EKB esetleg előbb fejezi be az ő mennyiségi könnyítési programját.

A Blooberg öt grafikonnal magyarázza meg, miért is történt ez az európai kötvénypiaci hozamemelkedés. Az első az olaj árfolyama. Az olaj árának tavalyi és idén év eleji összeomlása a többi tőkepiacon is felfordulást okozott, ami ellen leginkább a kötvénypiacokon lehetett menedéket találni. Ez a hatás az olaj áremelkedésével megszűnt.

Végre lehet egy kis infláció

A második az eurózóna inflációja, amely több hónapos emelkedés után végre visszajutott a pozitív tartományba. Ezzel párhozamosan az európai gazdasági növekedés is javult, az éves szinten 1,1 százalékos minimális értékről 1,4 százalékra.

A negyedik a befektetők határidős pozícionáltságát mutatja be, eszerint az év elején hatalmas vételi pozíciók épültek ki amerikai államkötvényekre, ezek nagy része az utóbbi pár hónapban leépült. Az utolsó ábra a Bloomberg saját, német államkötvényhozamokat mutató indexe, amely április közepén negatívba csúszott, azóta viszont évi 0,344-re emelkedett.

Begyűrűzik? Be.

A globális kötvénypiaci összeomlás az éjjel elérte Ázsiát is. A Bloomberg szerint a japán állampapírok hozama 8 bázisponttal emelkedett, az ausztrál papíroké pedig 2013 júniusa óta nem látott mértékben ment fel. A Concorde Értékpapír blogja „kísérteties hasonlóságot” talált a német és a japán kötvényhozamok között – pontosabban a Japánban 2003-ban lezajlott hozamesést, majd hozamemelkedést hasonlította a mostani német fejleményekhez.

A kötvénypiac pedig átgyűrűzik a részvénypiacra, a hozamemelkedés árfolyamesést jelent, a részvények is lefelé tartottak, főleg kedden. A szakértők erős korrelációról beszélnek. A Bloomberg szerint Mario Draghi mennyiségi könnyítési programja majdnem két éve nem látott mértékben láncolta egymáshoz az európai kötvény- és részvénypiacokat. A korreláció az 50 európai blue chip-részvény árfolyamát mutató EuroStoxx 50 index és egy európai kötvényindex között 2013 szeptembere óta nem volt ilyen magas.

Az euró/dollár is sokat számít

Ehhez jön még az is, hogy eközben az euró gyengülése megállt, sőt erősödött a dollárhoz képest. A korábbi eurógyengülés komoly stimulust adott az európai részvénypiacoknak, főleg ami az exportra termelő vállalatokat illeti. Nem kedvezett ugyanakkor az amerikai cégeknek, amelyek exportlehetőségei romlottak. Emiatt most zsinórban láttunk olyan napokat, amikor a német DAX index 1-2 százalékot esett, az amerikai S&P 500 pedig csak 0,2-0,5 százalékot. Az európai indexek alulteljesítővé váltak. A DAX áprilisi csúcsáról több mint hét százalékot esett, az S&P csak 1,3 százalékra van 2126 pontos éves csúcsától.

Élete shortja túl gyorsan jött

A híres kötvénypiaci befektető, Bill Gross áprilisban a német államkötvények eladását, shortolását a „short of a lifetime” jelzővel illette. Nagyjából azt mondta ezzel, hogy az életben csak egyszer adódik ilyen remek lehetőség, hogy ennyire biztosan az árfolyam esésére lehessen bazírozni. „Jobb, mint az angol font 1993-ban” – tette hozzá. (Ez volt az a híres eset, amikor Soros György is óriási összeget nyert a túlértékelt angol font shortolásával.)

Ebben a jelek szerint igaza volt, de az időzítésben nagyot tévedett: nem sokkal később úgy pontosította kijelentését, hogy az EKB könnyítési programjának a végéig kell várni, hogy ez bejöjjön. Ehelyett pár hét elegendő volt hozzá.

Nálunk is beindult a hozam

Állampapírpiaci referenciahozamok (forrás: ÁKK)

A kötvénypiaci emelkedés hozzánk is begyűrűzött: december óta nem látott szintre emelkedtek a magyar kötvényhozamok. Szakértők a forint relatív gyengeségét is az európai kötvényhozamokkal hozzák összefüggésbe.

„Az európai kötvénybuborék kipukkadt” – írta nemrég Zsiday Viktor alapkezelő az Alapblogon. Szerinte a pénznyomtatási programok (QE) önellentmondást hordoznak, amit már az USA esetében is láttunk. „Ha a jegybank elkezd állampapírokat vásárolni, akkor azzal lenyomja a hozamokat, megemeli a kötvényárakat és minden más eszköz árát is, felfrissíti a gazdaság vérkeringését, ami növekedést és/vagy inflációt okoz, ami viszont azt jelenti, hogy egészségesebb, erősebb lesz a gazdaság, tehát abba lehet hagyni a QE-t, és mivel előbb-utóbb kamatemelkedés is lesz, ha kellően jó bőrben van a gazdaság, akkor a kötvényhozamoknak nem is esnie, hanem emelkednie kéne.”

Paradox, de nem kell megijedni

Tehát azáltal, hogy a jegybank elkezd állampapírt venni, paradox módon a kötvények áreséséhez (a hozamok emelkedéséhez) járul hozzá. „Ennek hazai vonzata a forint ideiglenes gyengülése és az állampapírhozamok emelkedése lehet, de egyik kapcsán sem kell megijedni nagyon” – tette hozzá a szakember.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 23860 23670 24250 -0,79% 0 0 12 908 811 160 HUF 2025-01-21 17:05:01
MOL 2880 2852 2908 -1,03% 0 0 1 323 581 372 HUF 2025-01-21 17:14:32
MTELEKOM 1380 1376 1418 -1,29% 0 0 714 531 888 HUF 2025-01-21 17:05:07
RICHTER 10620 10620 10870 -1,94% 0 0 2 381 280 880 HUF 2025-01-21 17:11:54
OPUS 527 524 528 +0,19% 0 0 61 217 653 HUF 2025-01-21 17:05:05
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Állampapír / Kötvény Mit tegyünk, ha nem jön jobb inflációkövető kötvény?
Eidenpenz József | 2025. január 22. 05:44
Ha nem érkezik jobb inflációkövető kötvény az állampapírunk lejáratáig, kamatfizetéséig, akkor is van mentsvár, vannak más változó kamatozású kötvények. Ezek hozama kedvező esetben sokkal többet tehet hozzá az inflációhoz, mint a jelenlegi inflációkövető papíroké. Új papírokra azonban mindenképpen számíthatunk.
Állampapír / Kötvény Mégis érdemes állampapírban hagyni a nagy kamatzuhanás után is a pénzeket?
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 14:27
Erről is beszélt lapunk főszerkesztője, Csabai Károly a Trend FM hétfő délelőtti műsorában. Annak apropóján, hogy ezekben a napokban kezdenek kifutni a nagy 2023-as inflációt követő állampapír-kamatok, s lesznek helyettük a már csak a 2024-es 3,7 százalékhoz igazodók. Az adás első részében ugyanakkor egy másik fontos aktualitásra is jutott idő. Nevezetesen annak kivesézésére, hogy milyen intézkedések várhatók a második ciklusát hivatalosan elkezdő új amerikai elnöktől, azoknak milyen hatása lehet a világgazdaságra és a magyar gazdaságra.
Állampapír / Kötvény Nem szűnik a roham az állampapírokért
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 12:59
Megint nem tudta kielégíteni az Államadósság Kezelő Központ a keresletet.
Állampapír / Kötvény Megint jól megfinanszírozták valakik a kormányt
Privátbankár.hu | 2025. január 9. 12:31
Hozamemelkedés mellett értékesített értékesített 3, 5 és 10 éves lejáratú államkötvényeket csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Állampapír / Kötvény Csodát tett az AI az amerikai gazdasággal?
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 16:21
A piacok a Fed kamatpolitikájára összpontosítanak, miközben a dollár és az amerikai államkötvény hozamok emelkedése nyomást gyakorol a nyersanyagok piacára.
Állampapír / Kötvény Roham az állampapírokért
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 11:47
Több mint másfélszeres kereslet mellett értékesített diszkont kincstárjegyeket az Államadósság Kezelő Központ.
Állampapír / Kötvény Százmilliárdokat kapott vissza a jegybank
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 15:33
A tranzakció célja többek közt a pénzügyi sérülékenység csökkentése volt.  
Állampapír / Kötvény Mi legyen az állampapír-pénzekkel? Meddig mehet a bitcoin?
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 18:35
Nemsokára lejár sok lakossági állampapír, mások jelentős összegű kamatot fizetnek ki. Milyen befektetésekben érdemes gondolkodni annak, aki a pénzek újrabefektetését tervezi? Meddig mehet még vajon a bitcoin árfolyama? Erről kérdezték a TrendFM reggeli műsorában Eidenpenz Józsefet, az Mfor.hu és a Privatbankár.hu főmunkatársát.
Állampapír / Kötvény Üti a bankokat a kormány, de tőlük is várja a lestoppolt brüsszeli pénzek kiváltását
Privátbankár.hu | 2024. december 6. 11:46
Ez is kiderül az állami költségvetés 2025. évi finanszírozási tervéből, amelyet a Pénzügyminisztérium és az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) ismertetett.
Állampapír / Kötvény Pénzeső hull az állampapír-tulajdonosokra
Privátbankár.hu | 2024. december 5. 10:38
A lakossági állampapírok után jövőre kifizetendő 3000 milliárd forint rekordnak számít.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG