Sigbjorn Johnsen pénzügyminiszter azt mondta, hogy Norvégia az Európai Unió egységének fennmaradásához való pénzügyi hozzájárulását leginkább az IMF-en keresztül kívánja erősíteni, egyébként pedig a világ egyik legnagyobb intézményi befektetője, a Norvég Állami Nyugdíjalap hatáskörébe tartozik és fog tartozni a jövőben is, hogy – stabilizáló tényezőként – hatalmas pénzeket fektessen európai kötvényekbe, ingatlanokba és részvényekbe - olvasható az Alapblogon.
Sigbjorn Johnsennek nincs tudomása arról, hogy például Magyarország ajánlott volna megvételre Norvégiának államkötvényeket, azt azonban hangsúlyozta, hogy Norvégia az Európai Gazdasági Térség közös fejlesztési programjai révén, kedvezményes hitelek, támogatások formájában továbbra is kész hozzájárulni magyarországi projektekhez. A miniszter az interjúban értésre adta: noha hazájának alapvető érdeke az euró és az Európai Unió stabilizálása, kormányát két népszavazás eredménye is köti ahhoz, hogy egyelőre ne vegye fontolóra a csatlakozást sem a pénzügyi övezethez, sem az Unióhoz. Sigbjorn Johnsen jelzi a beszélgetésben, hogy az egyik oldalon alaposan fel kell tőkésíteni az EFSF mentőalapot, a másik oldalon pedig az egyes nemzeti kormányok kötelessége saját országaik pénzügyi egyensúlyának megteremtése oly módon, hogy eközben „megágyazzanak”saját gazdasági növekedésüknek.
A legfőbb európai problémának a norvég pénzügyminiszter a munkanélküliséget tartja, melynek megoldásában élenjárónak gondolja saját országát ugyanúgy, mint az átfogó nyugdíjreform, valamint a népességszám növekedése érdekében indított programok végrehajtásában. A norvég koronával való spekulációt normálisnak tartja Sigbjorn Johnsen, és elismeri, hogy az utóbbi időben megnőtt a külföldről Norvégiába áramló pénztőke nagysága, és ehhez kapcsolódóan is tovább emelkedtek az amúgy is egekbe szökött ingatlanárak, ám ezt a nyomást az ingatlanpiaci hitelezés visszaszorításával próbálja a norvég kormány a bankokkal együttműködve tompítani.
A teljes interjút ITT találja.