5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Történelmi mélységben a magyar tíz éves államkötvény-hozam, ahogy a német is és még több más ország kötvényhozama. A külföldiek kezében levő forintos államkötvények állománya négy éves csúcson van, az átlagos futamidő pedig minden eddiginél magasabb. Annak ellenére, hogy az állam inkább a lakossági befektetőket édesgeti magához, a külföldiek is vesznek.

A múlt héten, augusztus 14-én évi 1,47 százalékkal új történelmi mélységbe süllyedt a tíz éves államkötvények irányadó referenciahozama. Legalábbis a rendszerváltás óta eltelt bő negyed évszázadban biztosan nem volt erre példa.

A kilencvenes években magas volt az infláció, általában két számjegyű. Az állampapír-piaci referenciahozamokat 2002 eleje óta publikálják. Azóta pedig csak egyszer mentek évi két százalék alá a tíz éves futamidőnél, 2018 januárjában. Akkor is csak kis mértékben, pár napra (a 2018. január 5-i 1,90 százalékig).

Nyilván ebben óriási szerepe van annak, hogy az utóbbi hetekben, napokban az európai állampapírok hozamai is újabb és újabb mélységeket élnek át. A német tíz éves hozam pénteken már az évi 0,7 százalékot is alulmúlta, ezzel újabb történelmi gödörbe került.

Bevásároltak a külföldiek

Az amerikai kötvényhozamok is süllyedtek, ráadásul a hosszabb futamidejű papírok hozama enyhén a rövidebbeké alá esett. Ezt pedig, a “hozamgörbe inverzzé válása” szakkifejezéssel illetve, recessziós jelként értékelik. A múltban ugyanis a jelenség jól előre jelezte a gazdaság zsugorodásával járó időszakokat. Ez részvénypiaci minipánikot is okozott a múlt héten. (Erről itt írtunk.)

A magyar hozamrekord aligha független a külföldi hozamrekordoktól, és a külföldiek biztosan szerepet játszanak benne. Négy éve, 2015 közepe óta nem látott szinten van ugyanis az utóbbi időben a külföldi befektetők kezében levő forint-államkötvények állománya az ÁKK adatai szerint. Legutóbb 4416 milliárd forint volt, 2017 július 17-e után évekig nem volt ennyi. (A napokban rövid időre elérte a 4500 milliárd forintot is.)

Pedig a lakosságnak kedveznek

Ez annál is inkább érdekes, mert az utóbbi időben a kormányzat jelentős erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy a külföldi tőkétől függetlenítse az államadósság finanszírozását. Ezért vezették be nemrég a “szuperállamkötvénynek” is nevezett Magyar Állampapír Pluszt, igen magasnak számító, 4,9 százalékos hozammal. Illetve tették adómentessé június 1-től az összes állampapírt a lakosság számára.

Hosszú távon megfigyelve, egészen 2001-től, amióta adatok vannak, csak egy három éves periódusban, 2012 közepétől 2015 közepéig volt ennél magasabban a külföldiek kezében levő állampapírok állománya. (Lásd az első grafikont.)

Rekord alacsony spanyol, görög hozam

Mivel már alig lehet pozitív hozamot kapni, a külföldi intézményi befektetők alighanem szinte mindent vesznek, ami még valami kis megtérüléssel kecsegtet. Az Investing.com grafikonjai alapján úgy tűnik, történelmi vagy legalábbis évtizedes mélységben van a lengyel tíz éves hozam is.

Görög (kék vonal), lengyel (narancs), portugál (zöld), olasz (vörös) tíz éves államkötvény-hozamok (Grafikon: Tradingview.com)

De a görög vagy a spanyol, portugál hozamok is így jártak. Még az olasz hozam sincs messze öt éves mélypontjától, pedig onnét megint rossz hírek érkeztek. (Kormányválság volt, új választások várhatók.)

Nem is nagy a különbség

Korábban voltak olyan elméletek, hogy a magyar állampapírt különösen akkor veszik, ha a hozamkülönbség – a magyar papírok által a német felett biztosított többlethozam – magas. Ez azonban az ábrák alapján nem látszik beigazolódni, vagy csak ritkán igaz. A német és a magyar hozam most szinte együtt, párhuzamosan esett. Ám sok éves távlatban a hozamkülönbség jelenleg inkább csekély, mint nagy (lásd a következő két ábrát).

Egy másik érdekes jelenség, hogy a külföldiek kezében levő magyar papírok átlagos futamideje, pontosabban duration-je még sohasem volt ilyen magas, elérte az öt évet. (A duration egy súlyozott átlagos futamidő, aminek az időközi kifizetések, kamatfizetések ideje és mértéke is befolyásolja az értékét. A “normál” átlagos futamidő 5,75 év volt.)

Kinőhető az adósság

Ez mindenképpen jobb az államnak, mint a rövidebb átlagos futamidő. Az adósság, annak visszafizetése jobban tervezhető. A távolabbi lejáratoknál nagyobb az esély rá, hogy a gazdasági növekedésnek és az inflációnak köszönhetően az adósságot “kinövik”, a kötvények jövőbeli törlesztése könnyebbé válik.

Valószínűleg az öt éves lakossági kötvényeket is azért vezették be, hogy a piacon levő lakossági állampapírok átlagos futamidejét növeljék. Hosszabb távú takarékoskodásra késztessék a lakosságot. Megtehették volna azt is, hogy az egy éves, fél éves, két éves vagy a változó kamatozású papírok futamidejét tovább növelik. Sok volt korábban az egy éves papír.

Nincs jele nagy válságnak

A rövidebb futamidőknek is vannak előnyei, az állam kisebb kamatot, kamatkockázatot vállalt volna vele. Könnyebben lehetne csökkenteni a kamatokat, ha a piaci viszonyok úgy alakulnak, például az infláció újra visszaesne.

Ám a hosszabb futamidejű kötvényeknél a finanszírozás könnyebb, stabilabb lehet. Hacsak nem alakul ki valamiféle tömeges visszaváltási pánik, de ilyesminek, ahogy bármilyen nagyobb válságnak, egyelőre semmi jele.

A függetlenség ára

A német és magyar kötvények hozamkülönbsége tehát nem magas, jelenleg 2,3 százalékpont. Egy másik hozamkülönbség viszont óriási. Míg az intézményi befektetők körében mérvadó referenciahozam az öt éves magyar államkötvényeknél mindössze 0,79 százalék volt pénteken, addig a MÁP Plusz 4,9 százalékos hozammal kapható. A kettő különbsége 4,11 százalékpont.

Ennyit fizet a magyar állam a vélt vagy valós függetlenségéért, plusz még – a lakossági befektetőknél mindig magasabb – forgalmazási költségek különbségét.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 20800 20390 21120 +1,32% 0 0 14 854 358 360 HUF 2024-11-14 17:14:30
MOL 2670 2600 2682 +1,68% 0 0 2 201 840 470 HUF 2024-11-14 17:05:27
MTELEKOM 1202 1192 1218 -0,83% 0 0 918 642 638 HUF 2024-11-14 17:05:13
RICHTER 10780 10730 10830 +0,19% 0 0 1 403 751 380 HUF 2024-11-14 17:06:09
OPUS 519 517 525 -0,19% 0 0 110 747 206 HUF 2024-11-14 17:05:08
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Állampapír / Kötvény Rekordot döntött az OTP
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 19:21
Az OTP-részvények ára 270 forinttal, 1,32 százalékkal 20 800 forintra, történelmi csúcsra nőtt.
Állampapír / Kötvény Orbán Viktorék örülhetnek, milliárdokat adnak az állam kezébe a magyarok
Privátbankár.hu | 2024. október 7. 14:09
Csaknem 330 milliárd forintot tettek félre a háztartások bankbetétben és értékpapírban augusztusban is. A kedvenc az állampapír volt, amelynek állománya immár egy éve meghaladja a teljes banki betétállományt - derül ki a Bank360.hu elemzéséből. 
Állampapír / Kötvény Óvakodjunk az inflációkövető kötvénytől?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 30. 15:31
Nehéz most választani, hogy melyik a legkedvezőbb állampapír a kisbefektetők számára. Az inflációkövető kötvénytől nemsokára alacsony kamat várható, de több másik lakossági állampapír várhatóan meghaladja majd a következő egy év inflációját. Többféle módja van annak, hogy kriptovalutákkal pénzt lehessen keresni. Erről is beszélt Eidenpenz József kollégánk a Trend FM hétfő reggeli műsorában.
Állampapír / Kötvény Vitték ezeket a banki papírokat, mint a cukrot!
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 10. 14:28
Erősödő befektetői igény és kiegyensúlyozott kockázati étvágy mellett zajlott kedden az MBH Jelzálogbank eredetileg 6 milliárd forint értékben meghirdetett jelzáloglevél-kibocsátása. Az aukción csaknem 14 milliárd forintos igény mutatkozott, amelyből a hitelintézet végül a maximálisan elfogadható 9 milliárd forint értékben fogadott el ajánlatokat.
Állampapír / Kötvény Siessen, már nem sokáig lehet hét százalékos kamattal megvenni ezt az állampapírt!
Eidenpenz József | 2024. augusztus 13. 16:35
Új hároméves lakossági államkötvényt hoznak forgalomba a következő napokban a régi helyett, amelynek kamata alacsonyabb lesz. A különbség azonban nem igazán jelentős, és annyit estek mostanában az állampapírhozamok, hogy a változás akár nagyobb is lehetne. Az értékpapírt egyébként meglehetősen kedvelik a magánbefektetők, ez is lehet az oka annak, hogy visszafogták a kamatát.
Állampapír / Kötvény Ne törje a kobakját, melyik állampapírt válassza – gyűjtse őket!
Eidenpenz József | 2024. július 22. 05:40
Megállni látszik az idő, a forint sávozik, a kamatok és az infláció stagnál, az irányok nem világosak. Az egyik állampapír a magas inflációra, a másik a csökkenő kamatokra és alacsonyabb inflációra, a harmadik a forintgyengülésre, a negyedik a kamatemelkedésre gyógyír. De semmi akadálya, hogy többet is vásároljunk egyszerre.
Állampapír / Kötvény Melyik állampapír most a legjobb?
Privátbankár.hu | 2024. július 15. 14:16
Az állampapírok várható kamata, hozama között jelenleg eléggé csekély a különbség, az inflációtól, kamatoktól és a forint árfolyamától is függ a megtérülés. Így egyes esetekben az egyik, máskor a másik előnyösebb. A kisbefektetők leginkább használt kriptovalutája pedig nem a bitcoin, nem is az ether, hanem a solana. Erről beszélt a Trend FM rádió reggeli műsorában Eidenpenz József, a Privátbankár.hu és az Mfor.hu főmunkatársa.
Állampapír / Kötvény Amikor az inflációkövető kötvény is csődöt mondhat
Privátbankár.hu | 2024. június 24. 16:01
A 2022-2023-as nagy inflációs sokk bebizonyította, hogy van, amikor az inflációkövető kötvény sem segít, ha túlságosan nagy késéssel kullog a pénzromlás után. De mi segíthet még pénzünk reálértékének megőrzésében? Miért csorognak lefelé a kriptovaluták, és miért nem valószínű, hogy nyáron csúcsot döntsenek? A Trend FM rádióban Eidenpenz Józsefet, a Privátbankár.hu és az Mfor.hu főmunkatársát kérdezték.
Állampapír / Kötvény Itt az új állampapír, de érdemes egyáltalán vásárolni?
Eidenpenz József | 2024. május 31. 05:48
A jövő héttől új Magyar Állampapír Plusz-sorozatot lehet kapni, amelynek a legfőbb újdonsága elődjéhez képest a magasabb kamata. De milyen szituációkban érdemes ezt vásárolni, és mikor valamilyen másikat? A kép egyáltalán nem olyan egyértelmű, mint korábban. Lehet, hogy akkor járunk a legjobban, ha ebből is veszünk egy kicsit, meg abból is.
Állampapír / Kötvény Marad a MÁP Plusz, de magasabb kamattal
Privátbankár.hu | 2024. május 28. 16:01
Június 3-tól megújult kondíciók mellett vásárolhatják meg a lakossági befektetők a Magyar Állampapír Pluszt, amely ötéves futamideje alatt évi 6,73 százalékos EHM-mel (egységesített értékpapír hozam mutató) kapható, ezzel párhuzamosan kivezetik az Egyéves Magyar Állampapírt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG