Jégvirágok egy fővárosi II. kerületi lakás ablakán 2018. március 1-jén. MTI Fotó: Mohai Balázs |
A mostani volt a 18. legenyhébb tél az elmúlt bő évszázadban
A télvégi hideghullám ellenére ez a tél összességében enyhébb volt a szokásosnál, az évszak középhőmérséklete országos átlagban több mint 1,5 Celsius-fokkal magasabb mint a sokéves átlag. Ezzel együtt több mint 20 százalékkal több csapadék is hullott, mint egy szokásos télen.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat az MTI-nek készített elemzést a télről. Eszerint az évszak középhőmérséklete 1,63 fok volt, ami mintegy 1,7 fokkal haladja meg az 1981-2010-es sokéves átlagot. A 2017/18-as tél összességében a 18. legenyhébb az 1901-től vezetett mérésekben.
Melegrekord után hidegrekord
Ezt persze most nehéz elképzelni, mert pont az évszak végére fordult "igazán téliesre" az időjárás. Az első két téli hónap, de különösen a január viszont enyhébb volt a szokásosnál. Január 6-án és 7-én még új országos melegrekord is született: 6-án a legmelegebbet, 17,4 fokot Babócsán mérték, ami 0,7 fokkal volt magasabb, mint az addigi rekord, amelyet 1975-ben Sopronban mértek. Másnap Mohácson 17,7 fok volt, ami mindössze 0,1 fokkal, de meghaladta a korábbi napi melegrekordot.
Február végén viszont többször is megdőltek a napi országos és budapesti hidegrekordok. Február végén a hóréteg vastagsága Kékestetőn elérte a 102 centimétert.
Még a hidegről is a globális felmelegedés (helyesebben: klímaváltozás) tehet
Nemrég Magyarországon 25 fokkal hidegebb volt, mint az Északi-sarkon - a napokban a 444 idézte Judah Cohen klimatológus tanulmányát, miszerint a jelenségért a poláris ciklonként (polar vortex) ismert jelenség a felelős. Ez az alacsony nyomású rendszer normálisan a sarkkör fölött kavarogva a sarkkörön belül tartaná a hideg légtömegeket. A globális felmelegedés hatására a sarki ciklon legyengül, így a sarki hideg kiszökik - mint amikor nyitva hagyjuk a hűtő ajtaját.