3p

Új kultúrpolitikai irányelveket határozott meg az orosz vezetés.

Elnöki rendelet született január végén arról, hogy milyen elveket kell követni az orosz állami kultúrpolitikában. Nagyon sok ismerős nekünk.

Az orosz Állami Duma (parlament) 2014-ben fogadta el az állami kultúrpolitikai alapelvekről szóló törvényt. Vlagyimir Putyin elnök most gyakorlatilag az azóta bekövetkezett külső és belső változások nyomán lépett, beépítve az irányelvekbe sok-sok szigorítást és növelve az állami felügyeletet a kultúra felett.

Sokat mondó, hogy az erről szóló hivatalos orosz tudósításoknak rögtön az elején ez áll: az állami kultúrpolitikának a nemzetbiztonsági és társadalmi-gazdasásági célok elérést is szolgálnia kell. Az egyik legfontosabb alapelv, hogy meg kell védeni a férfi és a nő házasságát, mint intézményt. Ezen kívül száműzni kell azt a gyakorlatot, hogy sokszor fölöslegesen használnak idegen szavakat. Azt is leszögezte, hogy növelni kell az állami megrendeléseket az irodalom és a művészetek terén.

A társadalomtudományok szerepének taglalásakor még hangsúlyosabb lett, hogy megvédjék az oroszt, mint államnyelvet és az oroszországi népek nyelvét. Egyebek között azzal is, hogy a kortárs irodalom nyelvezetében nem engedik meg a „cenzúrázatlan szókészlet” használatát, valamint ellenállnak az idegen szavak előretörésének és indokolatlan érvényre juttatásának.

Putyin nem bízta a véletlenre az orosz lakosság értékrendjének megóvását sem, mert elrendelte, hogy a nemzetközi kulturális kapcsolatok fejlesztése során meg kell védeni a társadalmat a külföldi „értékrend-expanziótól és a romboló információs és pszichológiai behatásoktól”.

Külön kitért itt az államfő a személyiség intellektuális és kulturális fejlődését befolyásoló információs közegre. Iránymutatása szerint fejleszteni szükséges az orosz hírkereső rendszereket, növelni kell az állami megrendeléseket a tömegkommunikációs eszközöknek (közösségi média, tévé, rádió, internet, film, nyomtatott sajtó) szánt tájékoztató anyagok terén. Az itt elvégzett munka minőségét pedig szigorúan ellenőrizni fogják.

Volt már előfutára a közelmúltban ezeknek az újabb vagy régi, de megerősített elveknek. Például a Duma 2022. december végén úgy döntött, hogy ezentúl az iskolai olvasmányanyagban nem kell korhatárt szabni a Biblia vagy a Korán ismertetése esetében. Ugyanakkor a gyerekek nevelését és fejlődését a hagyományos orosz szellemi és erkölcsi értékekre kell alapozni. Ezen kívül államilag kiemelten támogatni kell azokat a kulturális törekvéseket, amelyek ezeknek az értékeknek, valamint a történelmi emlékezetnek és a történelmi igazságnak a megvédését célozzák.
 
Mindezt azzal indokkal teszi Putyin, hogy 

„a barátságtalan országok, nemzetközi szervezetek, transznacionális vállalatok, külföldi nem kormányzati, valamint különféle szélsőséges és terrorista szervezetek aláássák Oroszország szuverenitását, lerombolják a hagyományos orosz erkölcsi és szellemi értékeket, s ezzel a tevékenységükkel a globális információs térben konfliktusokat gerjesztenek.”

Ugyancsak decemberben határozta el az orosz kulturális minisztérium, hogy betiltja az LMBTQ tematikájú filmek kölcsönzését. Az indoklás szerint ezek a termékek fenyegetik az orosz társadalmat és szélsőséges magatartásokat mutatnak be. 
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Kultúra Hihetetlen áron kelt el egy festmény a Sotheby’s árverésén
Kenessei András | 2024. március 10. 14:38
A világ két legnagyobb árverőháza közül a Sotheby’s (a másik a Christie’s) március 6-án tartotta az évad elejének egyik legfontosabb árverését, mint hangsúlyos évnyitót.
Kultúra Párhuzamok a Kádár-kori második nyilvánosság és a mai független média között - Klasszis podcast Haraszti Miklóssal és Danyi Gáborral
Szarvas György | 2024. január 20. 18:07
A napokban jelent meg Danyi Gábor Az írógép és az utazótáska című monográfiája a magyarországi szamizdat irodalom történetéről. Bár az 1980-as években, és annak főleg a második felében már gyakorlatilag nagyüzemi módszerekkel, gyakran állami nyomdákban, feketén folyt a hazai illegális  könyvek és folyóiratok nyomtatása, a szamizdatok kiadása és annak gyökerei az 1950-es évekre nyúlnak vissza. Ennek szerteágazó történetét, illetve a nagyon is sokszínű résztvevői kört idézi meg Danyi Gábor most megjelent munkájában. A Klasszis podcast adásában vele és a szamizdat Beszélő korabeli szerkesztőjével, Haraszti Miklóssal közösen azt kutattuk, miféle hasonlóságot lehet felfedezni a kádári és a mai Magyarország nyilvánosságában.
Kultúra A nap képe: újabb elképesztő tiltás a magyar könyvesboltokban
Kormos Olga | 2024. január 17. 10:03
Az Alexandra egyik könyvesboltjában olyan tájékoztató táblát tettek ki, amely már a fóliázáson is túlmutat. 
Kultúra Matrózpulcsi 500 dollárért - itt az új, nemzeti orosz divat
Elek Lenke | 2024. január 1. 18:15
Nem járja, hogy az oroszok a hanyatló Nyugat termékeiben parádézzanak. Ezen változtatna többek közt a Nina Donis divatház is - a cári és a nyugati kulturális panelek kevergetésével.
Kultúra Willy Wonka – a nagy csokiüzlet és filmbiznisz
Elek Lenke | 2023. december 17. 18:41
Mese és csokoládé – gyerekeknek biztos recept, de már évtizedek óta tudjuk, hogy nemcsak nekik. Mintha a XXI. században menekülnének a valóság elől a felnőttek, lásd a Harry Potter őrületet, meg a különféle fantasy-k és animációk sikerét.
Kultúra A legnagyobb karácsonyi sikerre Gyurcsány Ferenc is táncolt
Elek Lenke | 2023. december 16. 18:23
Mi a töretlen siker titka, és hányféle módon hoz pénzt máig is a karácsonyi romkomok koronázatlan királya?
Kultúra A botránymúzeum: miért áll a bál a világ egyik leghíresebb intézménye körül?
Kollár Dóra | 2023. december 10. 15:08
A British Museum jelentősége nem kérdéses, ám az intézmény így is problematikus több szempontból is.  
Kultúra A kölni nemcsak szagos víz, hanem színes árverés is
Kenessei András | 2023. november 19. 18:31
A november elején, Kölnben tartott árverésen Közép- és Kelet-Európa számos országából érkezett művek vártak a licitálókra. Megnéztük, hogyan szerepeltek a magyar művészek.
Kultúra Végetért Hollywood eddigi leghosszabb színészsztrájkja
Privátbankár.hu | 2023. november 9. 16:29
A hollywoodi színészcéh (SAG-AFTRA) szerdán előzetes megállapodásra jutott a film- és televízióstúdiókkal, és bejelentették, hogy csütörtökön délben véget ért Hollywood történetének mindeddig leghosszabb, 118 napig tartó színészsztrájkja.
Kultúra Komoly dilemma előtt Silvio Berlusconi örökösei
Kormos Olga | 2023. október 23. 17:52
A volt olasz miniszterelnök élete utolsó éveiben becslések szerint 20 millió eurót költött műalkotásokra. Gyakran televíziós aukciókon keresztül vásárolt álmatlan éjszakáin, ám ezek a művek nem feltétlenül képviseltek nagy értéket.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG