5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Míg mi a lipicai kulturális örökség elismerésének örültünk, a franciák a bagett hasonló kitüntetésének.

Míg mi a lipicai kulturális örökség elismerésének örültünk, a franciák a bagett hasonló kitüntetésének. De nem mindenki: Sébastien Boudet, a híres pék szerint a bagettnél sokkal jobb kenyerek kaphatók Franciaországban.

Az Eiffel-toronnyal vetekszik

A marokkói fővárosban, Rabatban november 28. és december 3. között rendezték meg a Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottsága 17. ülésszakát. Az emberiség szellemi kulturális örökségének reprezentatív listájára az Osztrák–Magyar Monarchia utódállamai közül nyolcan a lipicai lótenyésztés hagyományát terjesztették az UNESCO elé. Egy adott lófajtát és annak tenyésztési hagyományait felkaroló előterjesztés első alkalommal került a listára.

Az UNESCO ezzel egyidőben a francia bagettet is kulturális örökségnek minősítette, a döntést Emmanuel Macron francia elnök is üdvözölte, ami nem meglepő, hiszen régóta szorgalmazta ezt.

Audrey Asoulay, az UNESCO főigazgatója a BBC -nek elmondta, az, hogy a bagett felkerült a rangos listára, egyfajta tisztelgés a „francia életforma előtt”.

„Ez a mi nemzeti napi rituálénk, márpedig az étkezés öröm, és a közösség összetartó eleme – hangsúlyozta. – Fontos, hogy ezek a szociális szokások a jövőben is fennmaradjanak.”

A francia pékek szövetsége 2018 decemberében javasolta először Macronnak, hogy támogassa kezdeményezésüket a világörökségi listára való felvételre. A szakmai szervezet szerint a XX. század elején megjelent, lisztből, vízből, sóból és élesztőből készült péksütemény az Eiffel-toronnyal együtt Franciaország legfontosabb jelképévé vált, és helye lenne a világörökségi listán.

Macron küzdött érte

A francia elnök küzdött legkeményebben azért, hogy a bagettet kulturális örökségként ismerje el az UNESCO. A kihirdetés után azt írta a Twitteren, hogy ez „250 gramm varázslat és tökéletesség”.

De nem is lennének franciák a franciák, ha nem vennének halálos komolyan mindent, ami gasztronómia, és nem vitatkoznának rajta.

Sébastien Boudet francia pék több nyilatkozatában kifejtette, hogy a bagett nem más, mint levegő és fehér liszt.

„A bagett Franciaország legrosszabb kenyere – nyilatkozta a svéd Allt om Resor online napilapnak. – El kell ismerni, hogy Franciaországhoz kötődik, de ha szeretnénk exportálni a francia kultúrát, nem biztos, hogy a bagettet kell választani.”

Szerinte az autentikus francia kovászos kenyér az, ami igazán finom, mégpedig a levain.

A kovászos lenne az igazi?

A bagett viszonylag modern találmány. Ugyanakkor sok tucatnyi kovászos kenyeret sütnek Franciaországban évszázadok óta, amelyek tele vannak ásványi anyagokkal és ízekkel, és amelyek sokkal értékesebbek és tovább maradnak frissek.

Eredete vitatott, de biztosan nem több 200 évesnél. Egyes források szerint a napóleoni háborúk idején lett közkedvelt, mert a katonák könnyen magukkal hordhatták. Mások szerint a francia munkások – köztük a bányászok – különösen kedvelték, mégpedig azért, mert kést nem kellett hozzá használni. A harmadik változat úgy véli, hogy egy osztrák pék „találta fel” az 1830-as években.

A vitatott eredetű, ám legendás francia kenyeret most az UNESCO kulturális örökségnek nyilvánította. Fotó: Pexels
A vitatott eredetű, ám legendás francia kenyeret most az UNESCO kulturális örökségnek nyilvánította. Fotó: Pexels

Hivatalos nevét mindenesetre csak 1920-ban kapta meg, a hosszát 80 centiméterre, a súlyát pedig 250 grammra szabványosították. A BBC szerint Franciaországban naponta 16 millió ilyen rudat sütnek.

A bagett mellett a párizsi háztetők és a biou d’arbois elnevezésű, középkori eredetű ünnepség pályázott a nemzeti jelölésre.

Pizza, sörfesztivál, méhészet, rum, kuszkusz, kimcsi

Az UNESCO szellemi örökségének listájára évente csaknem száz új jelölt kerül fel,  több éves pályázat után. Ezeknek először a nemzeti örökségi nyilvántartásba kell bekerülniük, majd az adott ország kormánya mutatja be azokat az UNESCO illetékes bizottságának. 2018 decemberében a nápolyi pizzasütők mesteri szaktudását (a tészta pörgetését a levegőben) vették fel e listára, miután kétmillió ember kérte petícióban.

A szellemi világörökségi lista már több mint 130 ország mintegy 600 hagyományát tartalmazza. Amikor a világszervezet közzéteszi az idei világörökségi kulturális és tárgyi kincsek, valamint helyszínek listáját, az általában lendületet ad az adott desztinációk turizmusának, akkor is, ha nemzedékről nemzedékre öröklődő hagyományokról, szokásokról és gyakorlatokról van szó.

2022-ben a további új gasztronómiai örökségek között szerepelt például az éves sörfesztivál a Pireneusokban, a méhészet Szlovéniában, a kubai rumgyártás. Korábban már elnyerte ezt a címet az észak-afrikai kuszkusz, a török kávé, a koreai kimcsi is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Kultúra Önnek mennyit ér a kultúra? És fizetne is érte?
Privátbankár.hu | 2024. április 12. 08:55
Egyre több kulturális szolgáltató dönt úgy, hogy közösségi finanszírozás keretében próbálja megvalósítani egy-egy projektjét. Laptársunk, az Mfor azt nézte meg három példán keresztül, hogy ez a gyakorlat milyen formákban működik itthon. 
Kultúra Miben tér el egy kísérleti jelleggel létrehozott oktatási intézmény az államiaktól?
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 06:51
Interjú Halácsy Péterrel, a Budapest School egyik alapítójával.
Kultúra Hihetetlen áron kelt el egy festmény a Sotheby’s árverésén
Kenessei András | 2024. március 10. 14:38
A világ két legnagyobb árverőháza közül a Sotheby’s (a másik a Christie’s) március 6-án tartotta az évad elejének egyik legfontosabb árverését, mint hangsúlyos évnyitót.
Kultúra Párhuzamok a Kádár-kori második nyilvánosság és a mai független média között - Klasszis podcast Haraszti Miklóssal és Danyi Gáborral
Szarvas György | 2024. január 20. 18:07
A napokban jelent meg Danyi Gábor Az írógép és az utazótáska című monográfiája a magyarországi szamizdat irodalom történetéről. Bár az 1980-as években, és annak főleg a második felében már gyakorlatilag nagyüzemi módszerekkel, gyakran állami nyomdákban, feketén folyt a hazai illegális  könyvek és folyóiratok nyomtatása, a szamizdatok kiadása és annak gyökerei az 1950-es évekre nyúlnak vissza. Ennek szerteágazó történetét, illetve a nagyon is sokszínű résztvevői kört idézi meg Danyi Gábor most megjelent munkájában. A Klasszis podcast adásában vele és a szamizdat Beszélő korabeli szerkesztőjével, Haraszti Miklóssal közösen azt kutattuk, miféle hasonlóságot lehet felfedezni a kádári és a mai Magyarország nyilvánosságában.
Kultúra A nap képe: újabb elképesztő tiltás a magyar könyvesboltokban
Kormos Olga | 2024. január 17. 10:03
Az Alexandra egyik könyvesboltjában olyan tájékoztató táblát tettek ki, amely már a fóliázáson is túlmutat. 
Kultúra Matrózpulcsi 500 dollárért - itt az új, nemzeti orosz divat
Elek Lenke | 2024. január 1. 18:15
Nem járja, hogy az oroszok a hanyatló Nyugat termékeiben parádézzanak. Ezen változtatna többek közt a Nina Donis divatház is - a cári és a nyugati kulturális panelek kevergetésével.
Kultúra Willy Wonka – a nagy csokiüzlet és filmbiznisz
Elek Lenke | 2023. december 17. 18:41
Mese és csokoládé – gyerekeknek biztos recept, de már évtizedek óta tudjuk, hogy nemcsak nekik. Mintha a XXI. században menekülnének a valóság elől a felnőttek, lásd a Harry Potter őrületet, meg a különféle fantasy-k és animációk sikerét.
Kultúra A legnagyobb karácsonyi sikerre Gyurcsány Ferenc is táncolt
Elek Lenke | 2023. december 16. 18:23
Mi a töretlen siker titka, és hányféle módon hoz pénzt máig is a karácsonyi romkomok koronázatlan királya?
Kultúra A botránymúzeum: miért áll a bál a világ egyik leghíresebb intézménye körül?
Kollár Dóra | 2023. december 10. 15:08
A British Museum jelentősége nem kérdéses, ám az intézmény így is problematikus több szempontból is.  
Kultúra A kölni nemcsak szagos víz, hanem színes árverés is
Kenessei András | 2023. november 19. 18:31
A november elején, Kölnben tartott árverésen Közép- és Kelet-Európa számos országából érkezett művek vártak a licitálókra. Megnéztük, hogyan szerepeltek a magyar művészek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG