3p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Júniusban még az előző két havi 5,1-5,1 százalékosnál is magasabb lehetett az infláció, alapvetően a kilencéves csúcsra ugrott üzemanyagárak miatt. Az, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a pénzromlás vártnál jobban elhúzódó emelkedése miatt tovább emeli a jegybanki alapkamatot, eddig is biztos volt, a szigorítás mértéke azonban a csütörtökön megjelenő inflációs adattól is függ. Erről, valamint a két éve elindított Növekedési Kötvényprogramról is beszélt munkatársunk a Trend FM ma reggeli műsorában.

Csabai Károly, az Mfor.hu és a Privátbankár.hu felelős szerkesztője a Trend FM Reggeli Monitor című műsorában pénzpiaci aktualitásokat boncolgatott.

A szokásosnál is nagyobb figyelem kíséri, mekkora előző havi inflációs adatot tesz közzé a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Annak kapcsán, hogy a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa két hete az első negyedévben várthoz képest magasabb inflációs kockázatokra hivatkozva kamatot emelt - közel tíz év után. Egyúttal kilátásba helyezte, hogy ezzel elindult egy kamatemelési ciklus, amelynek során az MNB havonta módosít az irányadó rátáján.

A mérték az adatoktól függ. Nemcsak az előző havi fogyasztóiár-indextől, hanem az inflációs várakozásoktól, s bizonyára még olyan tényezőket is számba vesznek a Szabadság téren, mint a munkaerőpiac, a bérek, valamint a kereslet-kínálat alakulása. A jegybank egyértelművé tette, hogy a kamatemeléseket addig folytatja, amíg az infláció nem tér vissza abba a sávba, amelynek a közepe a középtávú inflációs célként meghatározott 3 százalék, amelytől mindkét irányba 1-1 százalékpontos eltérést tolerál.

A kamatemelési ciklus folytatódik. Fotó: depositphotos
A kamatemelési ciklus folytatódik. Fotó: depositphotos

A Monetáris Tanács ülése óta eltelt csaknem két hétben romolhattak a számok. Legalábbis erre enged következtetni, hogy míg a tanács közleményében még úgy fogalmazott, hogy "az infláció 2022 elején várhatóan újból a jegybanki toleraciasávba süllyed, és a monetáris politikai lépések következtében 2022 közepétől a jegybanki cél körül stabilizálódik", addig a jegybank monetáris politikáért felelős alelnöke, Virág Barnabás egy mai interjúban azt mondta, hogy az inflációt 2022 közepére próbálják visszaterelni az inflációs célnak megfelelő tartományba.

A következő, július 27-én esedékes tanácsülésen tehát a kamatemelés biztosnak tűnik, a mérték vonatkozásában pedig fontos támpontot jelenthetnek a csütörtökön megjelenő KSH-adatok.

Ezekben a napokban a Növekedési Kötvényprogram (NKP) is nagyobb figyelmet kap, annak kapcsán, hogy azt két éve indította útjára az MNB. Ennek során a megfelelő hitelminősítést megszerzett cégek legalább 1 milliárd forint értékben bocsáthattak ki kötvényeket. Ezek maximum 70 százalékát a jegybank vásárolhatja meg elsődlegesen, a papírok aukcióin, valamint másodlagosan, a piacon. Erre eleinte 300 milliárd forintos kerete volt az MNB-nek, ami a növekvő forrásbevonási igények miatt ma már 1150 milliárd. Ebből május 31-éig 720 milliárd fogyott, de az azóta megvalósult kibocsátások (Richter: 70 milliárd, KÉSZ Csoport: 22 milliárd) és a Waberer's csőben lévő 60 milliárdos akciója e keretet tovább apaszthatták, illetve apaszthatják. Amiből persze még így is bőven marad. Márpedig amíg ez a keret nem merül ki, addig nem kell tartani attól, hogy a jegybank a Növekedési Hitelprogramhoz hasonlóan az NKP-t is berekeszti.

A beszélgetést itt hallgathatja meg:

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lezárult az idei egyik legnagyobb NER-es üzlet?
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 11:05
Nyerges Zsolt nevére vett egy évi 50 milliárdos csomagot.
Makro / Külgazdaság Már 27 halálos áldozata van a katasztrófának, köztük 25 gyerek
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 08:35
A 27 áldozatból 25 iskolás gyerek volt. 
Makro / Külgazdaság Erősen visszavágta Kína két olyan nyersanyag exportját, amely a fegyver- és napelemgyártáshoz kell
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 15:01
Kína jelentősen visszafogta két fontos nyersanyag – a fegyverek, a távközlési berendezések és a napelemek gyártásához szükséges alapanyag – exportját a Reuters hírügynökség által a hivatalos kínai vámadatokon végzett elemzés alapján.
Makro / Külgazdaság Románia és Görögország lett az EU rossztanulója hiány és államadósság terén
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 14:07
Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkent a GDP-arányos államháztartási hiány az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve, miközben nőtt az államadósság aránya – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn.
Makro / Külgazdaság Nyissa ki a pénztárcáját, többet kell fizetni a kutakon!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 11:18
Újra...
Makro / Külgazdaság Ezt mindenképpen tudnia kell a 3 százalékos lakáshitelről!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:43
Tisztábbak a feltételek.
Makro / Külgazdaság Sereghajtóvá vált a magyar gazdaság: három év alatt a térség minden állama lehagyott minket
Sasvári Péter | 2025. július 21. 10:21
Vészesen lemaradt a magyar gazdaság a többi V4-es országtól egy új kimutatás szerint. Az elmúlt néhány évben a magyar gazdaság sokkal rosszabb számokat produkál, mint a Visegrádi Négyek többi állama. De mi áll emögött? Hogyan lettünk éllovasból ismét sereghajtók?
Makro / Külgazdaság „Nincs új a nap alatt” – így léphetnek Varga Mihályék
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:05
Hogy látják a szakértők?
Makro / Külgazdaság Ezt sem teheti ki Orbán Viktor a Karmelita ablakába
Csabai Károly | 2025. július 21. 05:43
Hiába lett májushoz képest magasabb az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 43 európai országból 33-ban – így nálunk is – az éves infláció 2025 hatodik hónapjában, Magyarország helyezése nem változott. Ez azt jelenti, hogy az öreg kontinensen továbbra is a miénk a nyolcadik legmagasabb fogyasztóiár-index, a 27 tagú Európai Unióban pedig csak két országban nagyobb a pénzromlás, Észtországban és Romániában. A visszatekintő reálkamatok összevetésében pedig eggyel még romlott is a helyezésünk – derül ki lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképéből.
Makro / Külgazdaság Aggódnak a cégek, de itt a német kormány új dobása
Privátbankár.hu | 2025. július 20. 08:55
Eloszlatnák az aggodalmat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG