5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A decemberi éves infláció még a novemberi, 26 éves csúcsot jelentő 22,5 százaléknál is magasabb lehet, Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke szerint 26-27 százalék. Mely mérték a jövő év első hónapjait is jellemezheti. Ennek következtében az MNB 2023-ban nagyobb átlagos pénzromlást vár az ideinél, ugyanakkor bízik abban, hogy a jövő év közepétől nagyot lassulhat a fogyasztóiár-index, s egy év múlva akár egyszámjegyű lehet.

Aki jó két hete meghallgatta Matolcsy György nagy port kavart parlamenti bizottsági beszédét, annak már nem volt akkora meglepetés, amit az MNB a Monetáris Tanács mai kamatdöntését követően nyilvánosságra hozott. Most nem azokra a kijelentésekre utalunk, melyek szerint "Magyarország válságközeli helyzetben van" vagy "a világ negyedik-ötödik legsérülékenyebb országa", illetve, hogy "helytelen a kormány válságkezelési stratégiája". Hanem arra, hogy Matolcsy bemondta, az éves átlagos infláció 2023-ban 15-18 százalék lehet, vagyis magasabb az erre az évre várt mintegy 14-14,5 százaléknál.

Virág Barnabás új fogalmat is bedobott. Fotó: Youtube/MNB
Virág Barnabás új fogalmat is bedobott. Fotó: Youtube/MNB

Márpedig az MNB honlapjára ma 3 órakor kitett friss, 2023-ra szóló inflációs prognózis alsó sávja is 15 százalék lett, a felső azonban még a Matolcsy által is előrejelzettnél magasabb, 19 százalék. A szokatlanul széles sávot Virág Barnabás, a jegybank alelnöke ma délutáni sajtótájékoztatóján az orosz-ukrán háború kimenetelével kapcsolatos nagyfokú bizonytalansággal indokolta.

Az idei 14,5-14,7 százalékos éves átlagos inflációnál magasabb jövő évi pénzromlás jelentős kilengések eredményeként alakulhat ki. Újságírói kérdésre válaszolva Virág elmondta, hogy a novemberi, már így is 26 éves csúcsot jelentő 22,5 százaléknál a decemberi éves fogyasztóiár-index még magasabb lehet, 26-27 százalék. Ami - tesszük hozzá - alapvetően annak tudható be, hogy a kormány eltörölte a 480 forintos üzemanyagár-sapkákat, ami azonnal 35-40 százalékos drágulást okozott az eddig "védett" körnél, a hazai forgalmi rendszámú gépjárműveket üzemeltető magánszemélyeknél.

Az MNB alelnöke szerint a 27 százalék körüli éves inflációs mértékek 2023 elején is megmaradhatnak, csak a jövő év közepétől várható nagyobb lassulás a pénzromlásban. Ennek oka, hogy Magyarországon az átárazások ismét magasak, miközben továbbra is meghatározó az élelmiszerárak gyors emelkedése.

A vállalatok jövedelmezősége az elmúlt másfél-két évben érdemben emelkedett, miután több szektorban is jobban tudták növelni az áraikat, mint amennyivel a költségeik feljebb mentek - hívta fel a figyelmet Virág. Aki egy új fogalommal gazdagította a magyar folklórt: a profit húzta infláció, amely letörésében szerinte kiemelt szerepe van a piaci versenynek.

Az infláció lassulása viszont a jövő év közepétől olyan mértékű lehet, amely hatására 2023 végén akár egyszámjegyű is lehet az előző év azonos időszakához viszonyított fogyasztóiár-index. Ez az a mérték, aminek elérését október közepén kérte Orbán Viktor Matolcsytól és parancsolta meg pénzügyminiszterének, Varga Mihálynak.

Persze nem szabad elfelejteni, hogy az adatok esetleg impozáns csökkenéséhez az idei magas bázis is hozzájárulhat.

Mindenesetre a jegybankban úgy vélik, 2024-ben az infláció akár a jegybanki középtávú cél, azaz 3 százalék közelébe is csökkenhet.

Míg az MNB mostani inflációs prognózisa rosszabb a legutóbbi, három hónappal ezelőttinél, addig a magyar gazdaság növekedésére vonatkozó előrejelzése jobb. Hiszen már nemhogy kizárja a recessziót a jegybank, hanem akár még a GDP 1,5 százalékos 2023-as növekedését is elképzelhetőnek tartja. Méghozzá azért, mert az exporfolyamatok és -kilátások a vártnál kedvezőbbek. Ami azt jelenti, hogy "a visszafogott globális konjunktúra mellett a növekvő hazai exportkapacitásoknak köszönhetően külpiaci részesedésünk emelkedése és a nettó export javulása várható, amit az akkumulátorgyártás dinamikus bővülése is támogat" - olvasható a Monetáris Tanács közleményében.

Az export mellett két másik tényező is hozzájárult ahhoz, hogy a korábbi hónapokban jelentős hiányokat mutatott folyó fizetési mérleg egyenlege is elkezdett javulni. Az egyik, hogy az energiaárak csökkentek, így a behozott olaj és gáz ellentértékének a kifizetéséhez kevesebb deviza szükséges. A másik, hogy a belföldi kereslet lassul, ennek megfelelően meg az importigény mérséklődött. Ugyanakkor az MNB alelnöke megnyugtatott a tekintetben, hogy a jegybank változatlanul biztosítja az energiaszámlák rendezéséhez szükséges devizalikviditást.

Ami pedig a kamatokat illeti, Virág kihangsúlyozta, hogy a szigorú monetáris kondíciók fenntartása indokolt, így sem a 13 százalékos jegybanki alapkamat, sem a 18 százalékos egynapos betéti kamat csökkentése most, rövid távon nincs napirenden. Az utóbbi kapcsán szakberkekben felhevült vitára reagálva az MNB alelnöke lakonikusan annyit mondot: kulcsszó a türelem.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mikor lesz Rogán-per vagy felcsúti per? Ligeti Miklós a Rogán-botrányról és az elszámoltatás buktatóiról
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. január 18. 10:37
Orbán Viktornak is helye lenne azon a szankciós listán, amelyre Rogán Antalt feltették? Bíróság elé állhat a NER legnagyobb hatalmú minisztere? Ligeti Miklóst, a Transparency International jogi igazgatóját ezeken a kérdéseken túl egy esetleges Magyar Péter-kormány lehetőségeiről is kérdeztük az elszámoltatás és a felelősségrevonás területén a Klasszis Podcast friss adásában.
Makro / Külgazdaság GDP, olajár, infláció: kijött az IMF jóslata
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 15:46
A tavaly októberben vártnál 0,1 százalékponttal gyorsabban, 3,3 százalékkal nő idén a globális gazdaság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénteken kiadott prognózisa szerint. A jövő évre vonatkozó 3,3 százalékos GDP-növekedési várakozás nem változott. Tavaly a globális gazdaság 3,2 százalékkal nőtt.
Makro / Külgazdaság Visszavágták az osztrák GDP-előrejelzést
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 14:31
Lefelé módosította 2029-ig terjedő osztrák GDP-növekedési előrejelzését a Wifo gazdaságkutató intézet pénteken publikált prognózisában.
Makro / Külgazdaság A fővárosi csatornákat is meghódítja Csányi Sándor cégbirodalma
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 11:55
A milliárdos bankvezér érdekeltségének az ellenzéki vezetésű fővárosi önkormányzattal lett közös biznisze.
Makro / Külgazdaság Infláció: drágul a benzin, így minden drágább lesz
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:32
Szombaton tovább emelkednek a kutak nagykereskedelmi árai.
Makro / Külgazdaság Nyereséges, de kockázatos, amit a magyarok az orosz energiahordozókkal tesznek
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:03
Az újabb szankciók komoly kihívás elé állíthatják az oroszokat, tovább nehezedhet az energiahordozók importja. A háborús agresszor országnak közben égető szüksége lenne a bevételekre a harcok folytatásához.
Makro / Külgazdaság Hűtlen kezelés? Megszólalt az Integritás Hatóság gyanúsított elnöke
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 08:45
Bíró Ferenc szerint az ügyészségi eljárás volumene és időtartama is indokolatlan volt.
Makro / Külgazdaság A kínai édesítő tönkreteszi az európai ipart, visszamenőleg is büntettek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 17:33
Az EU dömpingellenes vámokat vetett ki az ázsiai országból behozott eritritolra, ami sokáig érvényben marad.
Makro / Külgazdaság Magyar cég is megnyalná a sóbizniszt Romániában
Bózsó Péter | 2025. január 16. 15:21
A Salrom romániai monopóliumát két új cég akarja megtörni – az egyiket Magyarországról irányítják.
Makro / Külgazdaság Az üzemanyag-fogyasztás 2024-es számai nem derűsek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 14:45
Tavaly 0,5 százalékkal több motorbenzin és 1,4 százalékkal kevesebb gázolaj fogyott a kiskereskedelmi forgalomban, mint 2023-ban, így az üzemanyag-fogyasztás átlagosan 0,6 százalékkal csökkent.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG