Az uniós csúcson a gázársapka összegét még nem határozták meg, annak metodikája majd az energiacsúcson derül ki. A gyármentésben részt vevő üzemek is csak úgynevezett szigetüzemű napelemrendszert telepíthetnek. A gazdaságfejlesztési miniszter megdicsérte a jegybankot. Keresik a forrásait a stratégiai gázolajtartalékok visszatöltésének. A Kormányinfón kérdeztünk.
Gázársapka
Alapvetően egy dinamikus gázársapkáról lenne szó uniós szinten, a technikai részletek kidolgozását az EU-s energiaügyi miniszterek jövő heti csúcstalálkozójára delegálták – válaszolta lapunk kérdésére Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter. Kifejtette, egy mozgási ártartománynak az ötletét tartalmazza a zárónyilatkozat, valamint hozzátette, a napon belüli nagyobb áringadozások csökkentését is kezelnék.
Egynapos betétek
A gazdaságfejlesztési miniszter a jegybanki függetlenségre hivatkozva nem kívánta kommentálni korábbi munkahelyének, a Magyar Nemzeti Banknak azt a gyakorlatát, hogy immár egy hete egynapos betéti tendereket tart. Virág Barnabás, a jegybank alelnöke korábban „néhány napos” intézkedésnek nevezte ezt, ám a tenderek már egy hete tartanak.
Nagy Márton annyit azért megjegyzett,
„a jegybank megfelelően kezeli a rá bízott feladatokat, amit a törvény szab ki”
– utalt az árstabilitás és a pénzügyi stabilitás megőrzéséről.
Napelemek a gyármentő csomagban
Mivel a szombat reggel Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter által bejelentett gyármentő csomagban részt vevő cégeknek lesz lehetőségük napelemeket is telepíteni, ezért megkérdeztük, nekik lesz-e lehetőségük a megtermelt áramot visszatölteni az elektromos hálózatba, vagy szigetüzemű rendszerbe kell beruházniuk. Ennek részleteiről laptársunk, az Mfor számolt be.
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter leszögezte,
az erőműveknek, illetve akik október 31-ig regisztrálnak, azoknak lesz lehetőségük a maguk által megtermelt energia hálózatba történő visszatáplálására,
akik ezt követően építik ki a maguk rendszerét, akkumulátorral kell tárolniuk az áramot. Hozzátette, bízik benne, hogy sikeresen tárgyalnak a helyreállítási csomagról, amiből fel tudják újítani a teljes hálózatot, ami után újra lehetőség lesz a visszatáplálásra. A miniszter szerint a gazdasági társaságoknál az akkumulátor alkalmazása komoly előnyt jelenthet, aminek segítségével nagy mértékben csökkenthető az energiakitettség.
Stratégiai gázolajkészlet
Megtudtunk részleteket a stratégiai gázolajkészlet visszatöltéséről is. Mint arról a Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) közleménye alapján beszámoltunk, a nyáron felszabadított stratégiai gázolajkészlet visszatöltése céljából 50 millió liter dízel beszerzéséről döntött a kormányzat. Az előző Kormányinfón Gulyás Gergely a minisztériumhoz irányított azzal a kérdéssel, hogy kitől, milyen áron szerezzük be ezt a mennyiséget, illetve annak mi a költségvetési fedezete.
A TIM több e-mailes megkeresésünkre sem reagált, de a szombati Kormányinfón Nagy Márton miniszter elárulta, a készletek felszabadításának oka az OMV schwechati gyárában bekövetkezett üzemzavar volt, ami miatt az osztrák olajcég nem tudta ellátni a magyar kutakat, cserébe az OMV vállalta, hogy visszatölti a készletet. A gazdaságfejlesztési miniszter ismertette,
az osztrákok nem tudták a vállalt időpontra visszatölteni a stratégiai készletet.
Hozzátette, egész Európában gázolajhiány van, ezért nem olyan egyszerű a kérdés, hogy megvesszük a tőzsdén, a kormányzat azonban a legolcsóbb megoldást keresi azzal, hogy a megvásárolt gázolajat le is kell szállítani, illetve a tározókban el is kell helyezni.
A szombati Kormányinfóról laptársunk, az Mfor bővebben is beszámolt, melyet itt olvashatnak.