5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hidegháború óta először, a német hadsereg szigorúan titkos hadműveleti tervet készít az Oroszországgal vívott háború esetén a német földön végrehajtandó katonai műveletekre. A politikusok a hibrid fenyegetésekkel indokolják a polgári és a katonai szféra szoros integrációjának szükségességét. Káncz Csaba jegyzete.

Egy hónapja Boris Pistorius védelmi miniszter kijelentette, hogy Németországnak fel kell készülnie egy közvetlen háborúra a világ legnagyobb atomhatalmával, Oroszországgal. Leszögezte: "olyan helyzetbe kell hoznunk magunkat, hogy egy olyan háborút vívjunk, amelyet ránk kényszerítenek, nem pedig olyat, amelyet mi kezdünk el, ez magától értetődő". Majd hozzátette: "De ha megtámadnak minket, akkor képesnek kell lennünk háborút vívni, és ez kulcsfontosságú, erre fel kell készülnünk".

Pár éven belül támadhatnak az oroszok? Fotó: Depositphotos
Pár éven belül támadhatnak az oroszok? Fotó: Depositphotos

A Tagesspiegelnek adott interjújában Pistorius figyelmeztetett, hogy "öt-nyolc éven belül" lehetséges egy "orosz támadás". Ezért "érthetetlennek" tartotta a svéd belbiztonsági miniszternek azt a felhívását, hogy "fegyverkezzünk fel a háborúra - most". De a németeknek is "meg kell tanulniuk újra együtt élni a veszéllyel, és fel kell készülnünk - katonailag, társadalmilag és a polgári védelem szempontjából".

Március végéig készen kell lennie

Valóban, a német hadsereg tavaly tavasz óta dolgozik konkrét terveket a német földön végrehajtandó katonai műveletekre. A Bundeswehr területi parancsnoksága felelős a "Németországi hadműveleti terv" kidolgozásáért. "Alapvető feladata" a "tervezett bevetés" - valójában Oroszország ellen - és a "szövetséges és saját erők ellátásának biztosítása a németországi központban" - magyarázza a Bundeswehr.

Frontállamból felvonulási terület

André Bodemann tábornok, a német fegyveres erők területi parancsnokságának főparancsnoka szerint a német hadsereg a műveleti terv kidolgozásakor "a hidegháborúból származó régi elképzelésekre" támaszkodik. Az akkori haditerveket azonban "nem lehet egy az egyben átvenni".

Ma Németország már nem frontállam, hanem "az Oroszország felé tartó partnererők logisztikai csomópontja", ahogy a védelmi minisztérium fogalmaz. A műveleti terv egyik célja, hogy javítsa a csapatok azon képességét, hogy megszervezzék a nagy NATO-egységek áthaladását Németországon.

A NATO ulmi parancsnoksága

Berlin fontos sikert ért el 2018-ban az ambícióinak megvalósítása felé vezető úton: a NATO megbízta Németországot, hogy az Oroszországgal való esetleges katonai konfrontációra való felkészülés részeként Ulmban hozzon létre egy új NATO-parancsnokságot, az úgynevezett „Joint Support and Enabling Command” (JSEC) parancsnokságot. A JSEC egy multinacionális katonai struktúra, amely közvetlenül a NATO európai szövetséges főparancsnokának tartozik beszámolási kötelezettséggel.

Feladata békeidőben az, hogy a szövetség szükség esetén megerősíthesse katonai jelenlétét Európában, és előkészületeket tegyen az utánpótlási csapatok bevetésére a lehetséges kelet-európai hadszíntéren. Válság, vagy konfliktus esetén a JSEC feladata a NATO ellátó erők konkrét csapatmozgásának és ellátásának koordinálása.

A JSEC feladata többek között egy "modellfolyosó" létrehozása az Észak-Amerikából az Atlanti-óceánon, Hollandián, Németországon és Lengyelországon át az orosz határ felé tartó NATO-csapatok számára. A JSEC koordinálja a „Steadfast Defender” nevű, jelenleg zajló nagyszabású NATO-manőver csapatmozgásait is. A Bundeswehr szerint a JSEC parancsnoka a jövőben is "mindig német" tábornok lesz.

Az ulmi német parancsnokság

A JSEC mögött a „Multinational Operational Command” (MN KdoOpFü) áll, amelynek székhelye szintén Ulmban van. Ellentétben a JSEC-vel, amely NATO-ügynökség, a Multinational Operational Command alapvetően nemzeti struktúra - a multinacionális összetevői ellenére. A Bundeswehr szerint ez biztosítja a JSEC "műveleti képességét".

A Multinacionális Műveleti Parancsnokság parancsnoka mindig egyben a JSEC parancsnoka is. A Bundeswehr szerint Berlin a Multinacionális Műveleti Parancsnokságot "elsősorban" az EU-n belüli, de a NATO-n belüli multinacionális gyakorlatok és missziók irányításának átvételére kívánja használni. A csapatok a parancsnokságban "jelentős hozzájárulást látnak az európai biztonsági architektúrához", illetve "konkrét német hozzájárulást az EU katonai cselekvési és vezetői képességének megerősítéséhez".

A hadműveleti terv egyik központi eleme

A Bundeswehr szerint az úgynevezett civil-katonai együttműködés "a műveleti terv központi eleme". A hadsereg még szorosabb "hálózatépítésre törekszik a biztonsági hatóságokkal, a katasztrófavédelmi szervezetekkel és az ipari vállalatokkal". A fegyveres erők "intenzívebbé" kívánják tenni az úgynevezett „kéklámpás szervezetekkel” (rendőrség, tűzoltóság, műszaki segélyszervezet és mentőszolgálat) már kialakított "jó együttműködési kapcsolatokat", amelyeket a Bundeswehr "polgári válsághelyzetek" során a hazai bevetések során már kialakított.

A társadalom egésze részt vállal

A politikusok az úgynevezett hibrid fenyegetésekkel indokolják a polgári és a katonai szféra szoros integrációjának szükségességét. A belső és a külső biztonság amúgy is aligha választható szét.

A Bundeswehr szerint a hibrid fenyegetések, amelyekre az operatív tervvel a Bundeswehr is felkészül, a következők: "dezinformációs kampányok, hatóságok és vállalatok elleni kibertámadások, kémkedés, szellemi tulajdon ellopása, a gazdaság, a politika és a választások befolyásolására irányuló kísérletek, valamint a kritikus infrastruktúrák szabotálása". A katonai tervezők azzal számolnak, hogy "az ellenfél" megpróbálja majd "befolyásolni a kormányzati döntéseket, a közvéleményt és esetleg a médiát".

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG