6p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Amikor Vlagyimir Putyin orosz elnök elismerte a szakadár kelet-ukrajnai megyéket önálló államként, majd kedden komolyabb haderővel megindultak az adott területekre, akkor olyan folyamatok indultak meg, amelyek Európa-szerte sokak életére gyakorolnak majd jelentős hatást. Az biztos, hogy számos termék esetében keletkezhetnek zavarok az ellátási láncokban. Hogy a következmények milyen súlyosak lesznek, az a következő hetekben derülhet ki.

Vlagyimir Putyin hétfői bejelentésével Oroszország deklarálta, hogy a Donyec-medencét nem tekinti Ukrajna részének, ezzel pedig felrúgta a II. Minszki megállapodást, amely, ha nem is rendezte a vitatott területek sorsát, de legalább megakadályozta, hogy súlyos háborús helyzet alakuljon ki. A nyugati hatalmak, amelyek előzetesen szolidaritásukról, és bizonyos fokig védelmükről biztosították Ukrajnát értelemszerűen reagáltak az általuk a nemzetközi jog durva megsértésének minősített orosz lépésre. Kedden sorra jelentették be azokat a büntető intézkedéseket, amelyek orosz politikusokat, üzletembereket és intézményeket sújtanak.

Nyitott kérdés azonban az, hogy Putyin és az orosz csapatok most megállnak-e a Donyecki Népköztársaság és a Luhanszki Népköztársaság határainál, vagy tényleg totális háború indul Ukrajna ellen. Ahogy az sem egyértelmű, hogy a kedden bejelentett nyugati szankciókat követik-e újabb lépések, amelyek esetleg olyan mértékűek lesznek, amely után Putyin úgy érzi majd, hogy nincs vesztenivalója.

Noha egyelőre tehát bizonyos mértékig a ködben tapogatózunk, az már azonnal látszódott a tőzsdéken, hogy az ukrán válság eszkalálódásával tovább emelkednek az olaj- és gázárak. Ugyanakkor nem az energiaárakra gyakorolt hatás lesz az egyetlen következménye a mostani folyamatoknak. Az elemzők ugyanis arra figyelmeztetnek, hogy számos területen lehetnek ellátási gondok, a Privátbankár korábbi cikke is kitért arra, hogy Oroszország számos fontos ipari nyersanyag legfontosabb vagy legalábbis nehezen pótolható beszállítója. Azt is érdemes kiemelni, hogy Donyeck környéke bányászati központ is, az európai és amerikai szankciók pedig szigorú kereskedelmi tilalmat rendeltek el a szakadár területekkel.

A földgázon és olajon túl tehát a réztől a nikkelig számos termék miatt szakadhatnak meg az ellátási láncok, azt pedig a koronavírus járvány kirobbanása óta megtanultuk, hogy előbb-utóbb valahol az átlag magyar ember életére is visszaüt, például az elszabaduló infláció révén. A mostani helyzetnek pedig ilyen téren is lehet egy nagyon kellemetlen vetülete ugyanis a búzától az árpáig számos gabona esetén is hasonló ellátási problémák lehetnek. Ez ugyan a mostani helyzetben még csak egy „rossz forgatókönyv”, ám ahogy a szembenálló felek egyre keményebb lépésekről döntenek, sajnos napról-napra nő megvalósulásának valószínűsége.

Európa kenyereskosara

Nem véletlenül emlegetik Ukrajnát „Európa kenyérkosaraként”, a statisztikák szerint ugyanis nagyjából 30 millió tonna kenyérgabonát termelnek évente. Észak-keleti szomszédunk a világ egyik legnagyobb búzatermelő országa (a FAO statisztikája szerint globálisan a 7.), ráadásul ennek egy jelentős hányadát exportálják az ukránok. Plusz csavar, hogy az oroszok még az ukránoknál is nagyobb búzatermesztők (75 millió tonna), sőt exportban világelsők. Az Oroszországban és Ukrajnában termelt búza adja együtt a globális export közel 30 százalékát!

Amennyiben akár a fegyveres harcok, akár a nemzetközi szankciók miatt az orosz vagy az ukrán búza nem jutna a világpiacra, az biztosan nagyon súlyos következményekkel járna. A szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy a kiesés nemcsak az Európai Uniót érintené, de sok közel-keleti és afrikai nemzet támaszkodik az ukrán búzára, és az ellátási láncok törése hatással lehetne az élelmiszerbiztonságra ezekben a régiókban is.

Ha a kukorica drágul, akkor a hús is fog

Ráadásul nem csak a búza, de a kukorica esetén is hasonló kérdések vetődnek fel, hiszen Ukrajna és Oroszország is a 10 legnagyobb termelő és -exportőr országok között van. A manapság elsősorban állatok takarmányozására használt növény kiesése szintén messzeható következményekkel járna. Többek között azért is, mert tavaly Kína lett a legnagyobb felvásárlója az ukrán kukoricának, ugyanis ezzel váltották ki a két világhatalom feszültsége miatt az Egyesült Államokból származó kukoricát.

Noha a gabonafélék drágulásától egyelőre nem hangos a világsajtó, érdemes megjegyezni, hogy a búza és a kukorica ára is nagyon határozottan kezdett emelkedni az ukrán válság miatt. A Chicagói Árutőzsdén a határidős búza 12 százalékkal drágult az idei év eleje óta, míg a kukorica határidős jegyzése közel 15 százalékkal ugrott meg ugyanebben az időszakban. A mostani inflációs környezetben értelemszerűen világszerte nagyon fájdalmas lenne, ha a gabonaárak tovább emelkednének, már csak azért is, mert ezek olyan termékek, amelynek drágulása tovább gyűrűzik.

Ugyanakkor a szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogyha fegyveres konfliktus tör ki, akkor biztosan tovább fognak emelkedni az árak, újabb lökést adva az egyébként is vágtató élelmiszer-inflációnak. Ez pedig értelemszerűen azzal járna, hogy jelentősen drágulna a liszt, a kenyér, és a többi pékáru is. De a sertés és a csirkehús árában is visszaköszönne, ha többet kellene a takarmányokért fizetni.

De hol érint ez minket?

Laikusok persze felvethetik, hogy Magyarország ellátja magát a legfőbb gabonákból, sőt méretéhez képest fontos exportőrnek számít. Miért érintene minket direktben a világpiaci drágulás? A válasz erre pofonegyszerű, a gazdák annak adják el a termést, aki a legtöbbet fizeti, ha hiány alakul ki, és az árak felmennek, akkor exportra megy a hazai termés is. Ez ellen persze különböző korlátozásokkal, árstoppal, exporttilalommal fel lehet lépni, de a korábbi tapasztalatok azt mutatták, hogy a gazdák képesek látványos akciókra az érdekeik védelmében, így a politikusok nem szívesen állnak bele egy ilyen konfliktusba.

Az ukrán háború nagyon megdrágítaná a kenyeret (Fotó: Pixabay)
Az ukrán háború nagyon megdrágítaná a kenyeret (Fotó: Pixabay)

Arról is érdemes szót ejteni, hogy Oroszország ráadásul a műtrágyagyártás alapanyagait tekintve is kulcspozícióban van. Jelen pillanatban pedig műtrágya nélkül szinte elképzelhetetlen a tömegtermelést folytató konvencionális mezőgazdaság. A gáz tavaly őszi megugrása kapcsán az mfor.hu is foglalkozott annak mezőgazdasági, élelmiszeripari következményeivel. A nitrogén alapú műtrágyák alapanyaga ugyanis az ammónia, amelynek előállításához jelentős mennyiségű földgázt használnak. De emellett Oroszország látja el az európai műtrágyagyártókat kálisóval és foszfátkővel is, ha ezeket nem exportálnák, vagy a szankciók miatt „kerülőúton” megdrágítva, akkor az megint csak további élelmiszerár emelkedéssel járhatna.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal már megint magyarázkodhat
Csabai Károly | 2025. január 21. 05:43
A csak a siker hirdetésére képes propagandaminiszter most éppen amiatt, hogy Európa 43 országa közül mindössze nyolcban volt magasabb az éves infláció decemberben, mint Magyarországon. Az Európai Unióban pedig csak kettőben, Lengyelországban és Romániában. Pedig nálunk a hatodik legmagasabb a jegybanki alapkamat, vagyis a meglóduló fogyasztóiár-index elsődleges ellenszere. Ennek tudható be, hogy legalább a visszatekintő reálkamatok összevetésében az élmezőnyben maradtunk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG