5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az új elnök több ponton is továbbvitte Trump külpolitikai vonalát, például Kínával kapcsolatban. Biden az Egyesült Államokban zajló kőkemény kultúrharc, a megosztott kongresszus, az egyre élesebb társadalmi különbségek és a pénzügyi sérülékenység miatt egymaga már nem bír Kína és Oroszország együttes kihívásával. Káncz Csaba jegyzete.

Káncz Csaba a Mindenki Magyarországa Mozgalom jelöltje az ellenzéki előválasztáson. A szerző nem tagja szerkesztőségünknek, külsősként publikál oldalainkon.

Az amerikai elnökök első 100 napjának értékelése Franklin Delano Rooseveltig nyúlik vissza, aki 1933-ban, beiktatása után heteken belül mélyreható reformokat vezetett be (New Deal néven) az 1929 utáni példátlan világválság leküzdésére. Elnökségének első 100 napja alatt 99 elnöki rendeletet írt alá és a Kongresszussal 76 törvényt fogadtatott el. Ennek a tempónak soha egyetlen utódja még a közelébe sem került.

Joe Biden amerikai elnök (Fotó: MTI/AP/Andrew Harnik)
Joe Biden amerikai elnök (Fotó: MTI/AP/Andrew Harnik)

Joe Biden például a maga részéről az első 100 napon 42 elnöki rendeletet adott ki és 11 törvényt fogadtatott el. A Real Clear Politics weboldal összesítése szerint Biden politikáját jelenleg a népesség 53 százaléka támogatja. Ez érzékelhetően magasabb, mint Donald Trump 4 évvel ezelőtti megítélése, de történelmileg inkább alacsonynak tekinthető. Larry Sabato politológus leszögezi, hogy Biden viszonylag alacsony támogatottságában az egyre keményedő polarizáció tükröződik vissza.

De nézzük meg, hogy a főbb külpolitikai frontokon milyen eredményt tudott felmutatni az új elnök.

Az összkép

Biden minden erejével próbálja visszaállítani az európai és ázsiai szövetségesek bizalmát. Már csak azért is, mert az Egyesült Államokban zajló kőkemény kultúrharc, a megosztott kongresszus, az egyre élesebb társadalmi különbségek és a pénzügyi sérülékenység miatt egymaga már nem bír Kína és Oroszország együttes kihívásával. A Fehér Házban már fogadta a japán miniszterelnököt és első tengerentúli útja a jövő hónapban Európába vezet, amely során a G7-csúcson az Egyesült Királyságban megvitatnak olyan témákat, mint az Északi Áramlat 2, a dezinformációs küzdelem és a közös értékek.

Biden az emberi jogokat tette meg külpolitikájának egyik legfőbb oszlopává, rendszeresen kritizálja Moszkvát és Pekinget ezügyben, szankcionálja Mianmart és nyilvánosságra hozta a titkos jelentést a szaúdi koronaherceg felelősségéről a szaúdi-amerikai újságíró meggyilkolásának ügyében.

Meglepő módon több ponton is továbbvitte Trump külpolitikai vonalát, például Kínával kapcsolatban. A Biden-kormányzat megőrizte a vámokat és az exportellenőrzési rendszert, továbbra is hadihajókkal járőrözik a vitatott Dél-kínai-tengeren, „népirtásnak” nevezi az ujgurokkal szembeni pekingi politikát és fenntartotta a közeledési folyamatot Tajvannal.

Covid-19

Érdekes, hogy az új elnök alapvetően itt is megőrizte a Trump által kitaposott „Amerika Mindenekelőtt” megközelítést és sokáig nem osztotta meg a világgal az Amerikában gyártott vakcinákat. Itt csak április 30-án történt áttörés, amikor Washington ígéretet tett arra, hogy az amerikai raktárakban porosodó - ott még nem engedélyezett - 40 millió AstraZeneca-vakcinából 20 milliót Indiába küld.

Itt fontos kiemelni, hogy ezzel ellentétben mind Peking, mind Moszkva a vakcinái exportját a kezdetektől a diplomácia puha eszközének tekintette és például Szerbia, valamint Magyarország esetében kimondottan politikai térnyerésre törekedtek ezen a fronton.

Biden hivatalba lépése óta az USA mintegy 220 millió dózist gyártott és a napi Covid-halálozások száma az országban 4000 fölöttről jóval 1000 alá esett.

Oroszország

A két ország kapcsolata gyorsan romlik, jelenleg a nagykövetek sincsenek az  állomáshelyükön. Márpedig ez növeli a globális instabilitást is. Lavrov külügyminiszter szerint a kölcsönös tisztelet hiánya miatt rosszabb a kétoldalú viszony, mint a hidegháború alatt.

Ennek ellenére a színfalak mögött folynak az előkészületek egy kétoldalú csúcs megtartására. A Kommerszant értesülései szerint erre akár június 15-16-án sor kerülhet, Európában. Moszkva addig sem akar minden hidat felégetni, ezért Putyin elnök április 22-23-án részt vett a Biden által összehívott globális klímacsúcs virtuális megbeszélésein.

Közel-Kelet

Az izraeli jobboldal pontosan érzékelte, hogy új szelek fújnak január 20. óta, hiszen Biden a beiktatása után négy héttel csörgött rá az izraeli miniszterelnökre és visszaállított egyes segélyprogramokat a palesztinok számára. Az új elnök jóval keményebb vonalat visz Törökország és Szaúd-Arábia irányába, ami a két ország közötti diplomáciai olvadáshoz vezetett. Hasonló közeledést látunk a színfalak mögött Irán és Szaúd-Arábia vonatkozásában.  

Magyarország

Antony Blinken, az új amerikai külügyminiszter egy hete adott interjút a Telexnek (más szerkesztőségek mellett). A magyar felmenőkkel is rendelkező, korábban Obamának is dolgozó Blinken azt mondta, az Egyesült Államok és a Biden-Harris-kormány elkötelezett amellett, hogy megerősítse kapcsolatát a NATO-szövetséges Magyarországgal, ugyanakkor nagy hangsúlyt fektetnek majd arra is, hogy támogassák a magyar demokratikus intézmények, az emberi jogok és a jogállamiság előremozdítását.

Az, hogy mi a valódi vélemény jelenleg hazánk kormányzatáról az amerikai külügyminisztériumban, jól mutatja, hogy Blinken egyidőben hasonló interjút adott Magyarországon kívül még hét másik ország függetlennek tekinthető sajtóorgánumának. Ez a hét ország: Zimbabwe, Venezuela, Törökország, Kína, Egyiptom, Pakisztán és Kazahsztán.  

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG