4p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az USA megosztja az amerikai választások oroszok általi meghekkeléséről szóló titkosszolgálati adatokat Európával. A segítség azért érkezik, mert a közelgő német, francia, holland és norvég választások előtt erősödnek a félelmek az orosz beavatkozástól. Az oroszok érdeke a demokráciába vetett hit és a velük ellenséges politikusok ellehetetlenítése, célkeresztben Merkel.
A  felirat szerint „Személyesen Obamának kell kézbesíteni!”

Az amerikai titkosszolgálati szervezetek együttműködnek a kormányokkal Európa-szerte, hogy biztosítsák, ne essenek áldozatául hasonló beavatkozásnak, mint amilyen az amerikai elnökválasztás során botrányt keltett – írja a Politico című weboldal. A titkosszolgálatok megosztották több külföldi kormánnyal a titkosított verzióját annak a jelentésnek, amelynek egy nyilvános kiadása január 6-i keltezéssel bárki számára elérhető az interneten.

A jelentés készítői szerint orosz beavatkozás történt annak érdekében, hogy Hillary Clintont kikezdjék és a választások eredményét Donald Trump érdekében befolyásolják. Az amerikai illetékesek szerint az információcsere életbe vágó. Oroszország ugyanis arra készül, hogy az USA-ban alkalmazott forgatókönyvet – a politikai ellenfelek meghekkelése, pikáns információk kiszivárogtatása – Európában is bevessék, hogy kedvük szerint rendezzék át a nemzetközi politikai viszonyokat.

A NATO az oroszok szemében a szálka

Vlagyimir Putyin elnök megpróbálja megtörni globálisan a demokrácia működőképességét – állítja egy Moszkva-kritikus amerikai politikus, Sen. Lindsey Graham. A Kreml alá akarja ásni az embereknek azt az érzetét, hogy a demokrácia modellje életképes, és azt akarják szuggerálni, hogy az autokrácia (tekintélyelvűség, vezér által irányított társadalom – a szerk.) ugyanúgy alkalmas, működőképes. Egy másik, baloldali politikustól azt idézik, hogy főleg a nyugati demokráciákat és azok szervezeteit akarják aláásni, mint a NATO, mert ezeket folyamatos fenyegetésként érzékelik az oroszok.

A Krím nem volt elég

Erre 2017-ben rengeteg lehetőségük lesz, mivel Franciaországban, Németországban, Hollandiában és Norvégiában is választások lesznek, ezek az országok pedig Washington kulcsfontosságú szövetségesei olyan nemzetközi szervezetekben, mint az ENSZ vagy a NATO.

Oroszország-szakértők szerint igyekeznek majd aláásni a választók bizalmát a demokratikus rendszerben és a nyertes politikusokban, ha emellett sikerül Moszkva számára szimpatikusabb kormányokat hatalomra juttatni, még jobb. Moszkva igyekszik kiterjeszteni hatalmát Európában, ennek érdekében populista kormányokra hatalomra segíteni. Terjeszkedésének útjában elsősorban a NATO áll, ha teheti, nem fog megelégedni azzal, hogy a Krím-félszigetet bekebelezte – írja a Politico.

Merkel a fő ellenség

Emlékeztetnek arra, hogy Donald Trump nem sokra becsüli a nemzetközi szervezeteket és elítélően nyilatkozott a NATO-ról is. Említik, hogy Franciaországban esélyes a szélsőjobboldali Marine Le Pen, aki ki akarja országát vezetni a NATO-ból. Németországban az AfD nyilatkozott hasonlóan, viszont egyelőre esélytelen, a támogatottsága csekély.

Ezért az oroszok célkeresztjében most leginkább olyan politikusok lehetnek, mint Angela Merkel. Az orosz információs támadások állítólag már tavaly év végén megkezdődtek. Vezető német politikusok számítógépeit már tavaly szeptemberben megpróbálták feltörni.

Kézzel számolnak

A hollandok már bejelentették, hogy a számítógépes támadások kivédésére a szavazatokat kézzel is összeszámolják majd. A norvég hatóságok múlt héten jelentették be, hogy adathalász támadást észleltek társadalmi szervezetek vezetőinél, amelyekért az orosz titkosszolgálat lehet a felelős.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Erősödik az amerikai gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 17:19
Trump elégedett lehet.
Makro / Külgazdaság Bejött, amit vártak: mutatjuk az EKB lépését
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 14:45
Nem volt változtatás.
Makro / Külgazdaság Már megremeg a német cégek térde Trump miatt
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 13:31
Érzik a vámterheket.
Makro / Külgazdaság Bármi megtörténhet a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 10:56
A kutak árai változhatnak.
Makro / Külgazdaság Harcra készül a vámháborúban Európa?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 15:33
Összevonták a két szankciós listát.
Makro / Külgazdaság Ilyen csoda kellene, hogy Orbán Viktor nyugodtan aludhasson
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 11:34
Álom már van. De elúszni látszik.
Makro / Külgazdaság Trumpnak sikerült egy újabb pofont lekevernie az amerikai autógyártóknak?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 10:48
A Fehér Ház szerint hatalmas győzelem ez az amerikai gyártóknak – az amerikai gyártók szerint viszont nagyon rossz üzlet köttetett.
Makro / Külgazdaság Donald Trump „a történelem legnagyobb kereskedelmi megállapodását” jelentette be
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 06:44
Az Egyesült Államok és Japán megállapodást kötött a Trump által kivetett súlyos vámok csökkentéséről.
Makro / Külgazdaság Varga Mihálynak nem maradt választása
Herman Bernadett | 2025. július 22. 14:00
Nem változott most sem az alapkamat. Az infláció magas, a növekedés pedig nem a fogyasztás miatt gyenge. A forintra is sokan spekulálnak, meg van kötve a jegybank keze. 
Makro / Külgazdaság Összelapátolta az állami cégek pénzét a kormány, hogy mentse az államháztartást
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 12:30
Június végéig az éves hiány 58,1 százalékát érte el az államháztartás. Ehhez ki kellett venni az állami cégekből 200 milliárdnyi osztalékot, és több adót kellett beszedni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG