5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Alapvetően a nyersanyagárak jelentős emelkedése miatt – derült ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnökének azt követő szavaiból, hogy a Monetáris Tanács újabb 15 bázisponttal, immár 1,8 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot. Erre a forint nagyot gyengült, az euróval szemben 2,5 egységet, amiből arra lehet következtetni, hogy a piaci szereplők a vártnál gyorsabb infláció miatt talán mégis nagyobb kamatemelést tartottak volna szükségesnek.

Ahogy arról beszámoltunk, a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa mai ülésén 15 bázisponttal, 1,8 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot. Ez már az ötödik egymást követi havi szigorítás, mely során az irányadó ráta június végéhez képest megháromszorozódott.

Bár az infláció szeptemberben 5,5 százalék lett, ami éves rekord, emellett közel kilenc éve nem látott magasság, az MNB mégis tartotta magát ahhoz, hogy a szeptemberihez hasonló mértékben, azaz 15 bázisponttal emeli az alapkamatát, s nem 30 bázisponttal, mint az azt megelőző hónapokban, azaz június-augusztus között.

Virág Barnabás szerint a jelentős béremelésnek termelékenység-növekedéssel kellene párosulnia. Fotó: MTI
Virág Barnabás szerint a jelentős béremelésnek termelékenység-növekedéssel kellene párosulnia. Fotó: MTI

A kamatdöntés bejelentését követően egy órával publikált közleményében a Monetáris Tanács nem tért ki arra, miért maradt a 15 bázispontos szigorításnál. Csupán annyit szögezett le, hogy az inflációs kilátások és az ezeket övező, továbbra is felfelé mutató kockázatok egyértelműen a júniusban megkezdett kamatemelési ciklus havi ütemű folytatását indokolják. Egyúttal azt ígérték, hogy a jegybanki szigorító ciklus hatásai 2022-ben már egyértelműen érezhetővé válnak.

Az MNB-nél arra rendezkednek be, hogy az infláció elleni harc elhúzódó lesz, a jelentős nyersanyagár-emelkedés miatt magasabb inflációt várnak – jelentette ki Virág Barnabás, a jegybank monetáris politikáért felelős alelnöke, aki szokatlan módon ezúttal egy konferencián, a Portfolio.hu Budapest Economic Forum nevű rendezvényén kommentálta a Monetáris Tanács döntését. 

Virág szerint három eszközzel szigorítanak:

  • az alapkamat emelésével. Ezt havi ütemben mindaddig folytatják, amíg az inflációs kilátások fenntartható módon a jegybanki célon (vagyis 3 százalékon) stabilizálódnak, és az inflációs kockázatok a monetáris politika időhorizontján (ez 18-24 hónap) újra kiegyensúlyozottá válnak. Az előző havi rekordérték ellenére tartották magukat a szeptemberi inflációs jelentés előrejelzéséhez, miszerint a pénzromlás üteme 2022 elejétől csökkenni kezd és a második negyedévben ismét a jegybanki toleranciasávba (vagyis 4 százalékon belülre) kerül, majd várhatóan 2022 második felében a 3 százalékos jegybanki cél körül stabilizálódik
  • folytatják a forintlikviditást nyújtó swapeszközök kivezetését, mely során a bankok külföldi eszközeikért forintot kapnak
  • az is a likviditás szűkítését célozza, hogy az MNB az általa vásárolt állampapír-mennyiséget augusztusban 60 milliárd forintról 50 milliárdra szűkítette, majd szeptemberben még tovább, 40 milliárdra mérsékelte. Ezt a szintet most nem faragták tovább, de az MNB alelnöke jelezte, attól bármikor rugalmasan eltérhetnek.

A Monetáris Tanács közleményéből egyébként az is kiderül, hogy az MNB a gazdasági növekedést illetően valamivel pesszimistább a kormánynál, hiszen 2021-ben 6,5-7 százalékos bővülést vár, szemben Orbán Viktorék 7-7,5 százalékos prognózisánál. Ez a nem jelentősnek tekinthető eltérés 2022 vonatkozásában is tetten érhető: míg az MNB 5-6 százalék közé lőtte be a GDP emelkedését, addig a kormány a felső sávszélhez közelire, 5,9 százalékosra.

Virág előadásában megjegyezte, hogy a magyar gazdaság helyreállása gyors, a régióban az egyik leggyorsabb. Ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy fel kell készülni a bérek gyors növekedésére, amit – tehetjük hozzá – a bruttó 167 400-ról 2022. január 1-jétől 200 ezer forintra emelkedő minimálbér hevít. „Akkor tudjuk ezt kezelni, ha ez gyorsuló termelékenység-növekedéssel párosul” – hangsúlyozta az MNB alelnöke.

A 15 bázispontos mostani emelés mértéke egyébként azért is tűnhet az indokoltnál soványabbnak, mert az előző kamatdöntés óta kedvezőtlenebbé vált a globális befektetői hangulat – ahogy arra a Monetáris Tanács közleménye is felhívja a figyelmet. Ehhez a már meglévő kockázatok közül főként a koronavírus delta variánsának terjedése és a chiphiány, továbbá a meghatározó jegybankok monetáris politikai üzenetei járultak hozzá. Emellett új elemként az energiaválság és a kínai ingatlanpiachoz kapcsolódó kockázatok megjelenése is rontotta a befektetői hangulatot. A nyersanyagpiacokon szeptemberben újabb jelentős áremelkedési hullám következett be. Ezek közül az energiahordozók drágulása kiugró volt: a földgáz ára nyár eleje óta több mint háromszorosára, míg az áram ára több mint kétszeresére nőtt. A kőolaj világpiaci ára 80 dollár fölé emelkedett. A dollár árfolyama az euróhoz, illetve a feltörekvő piaci devizák többségéhez képest összességében felértékelődött.

Régiónkban a román és a lengyel jegybank az inflációs kilátások emelkedése miatt szintén megkezdte az alapkamat emelését, míg a cseh jegybank a piaci szereplők által vártnál nagyobb mértékben vitte feljebb az irányadó rátát.

Az újabb kamatemelés bejelentését követően összességében gyengült a forint, s az euróval szembeni árfolyama már a 362,5-en is megfordult, noha a keddi napot még a 361,5 forint körüli szinten kezdte, s délután 2 óra előtt 360 alá is benézett. Amiből arra lehet következtetni, hogy a piaci szereplők nem voltak elégedettek a kamatemelés mértékével.

A korábban meghirdetett menetrend szerint év végére 2,1 százalékon állhat majd a hazai alapkamat – állapították meg két hazai cég, az Erste Bank Hungary Zrt. és az Equilor Befektetési Zrt. elemzői is. Ugyanakkor az MNB és személy szerint maga Virág is korábban jelezte, a következő, december közepén publikálandó inflációs jelentés ismeretében akár már az év utolsó kamatemelésének most 15 bázispontra belőtt mértékén is változathatnak. Más kérdés, hogy ez a kitétel a Monetáris Tanács keddi közleményében nem szerepelt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
Makro / Külgazdaság Vegyen részt Ön is a Klasszis Média energiakörképet bemutató konferenciáján!
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 10:29
Hogyan tároljuk a megújuló energiát? A jogi környezet mennyire felhasználóbarát? Haladunk-e a hálózatfejlesztéssel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:53
Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-t.
Makro / Külgazdaság Rossz hír: egyre súlyosabb a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:31
4 millió 746 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék.
Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
Makro / Külgazdaság A lakáshitelezés padlót fogott tavaly
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 12:57
A lakáshitelállomány tavaly kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt - foglalta össze az adatokat a Bank360.hu. 
Makro / Külgazdaság 2024 a Budapest környéki területek ingatlanpiacán is fordulópontot hozott
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:05
Az ingatlanpiaci aktivitással együtt mérséklődött a kiköltözési hullám a fővárosi agglomeráció településein, ahol tavaly 18 százalékkal kevesebb adásvétel zárult, mint az azt megelőző évben.
Makro / Külgazdaság Budapest helyett már a Kreml mellett lakik az amerikaiak által kiebrudalt orosz kémbank
Vég Márton | 2024. április 25. 08:58
Végleg törölték a budapesti címét az orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Banknak, egy év kellett hozzá.
Makro / Külgazdaság A benzinárak csökkentésére szólított fel a magyar kormány, szankciókra is kész
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 16:41
Ezt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter közölte rendkívüli sajtótájékoztatón a Karmelita kolostorban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG