4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Júniusról júliusra nőtt az éves infláció az Ukrajnával immár közel másfél éve háborúskodó Oroszországban, de a 4,3 százalékos ráta még így is kiugróan alacsony, nemcsak a magyarországihoz viszonyítva, hanem európai szinten is. Külföldi elemzők szerint ugyanakkor az orosz fogyasztóiár-index a kimutatottnál egy nagyságrenddel magasabb, akár 60 százalék is lehet.

Júliusban emelkedett az infláció Oroszországban. Éves szintje a júniusi 3,6 százalékkal szemben 4,3 százalék lett. Ez még nem akkora tragédia – mi, a 17,6 százalékos hazai fogyasztóiár-indexszel sújtott magyarok csak tudjuk. Az Ukrajnát tavaly február 24-én megtámadott birodalom pénzromlása még így is a 38, augusztus 15-én estig az adatait jelentett országéi közül csak a 13. legmagasabb, például Franciaországéval hajszálra azonos – derül ki a friss Privátbankár Európai Inflációs Körképből.

Az orosz infláció növekvő trendje egyértelmű, az éves ráta áprilisban még 2,3 százalékon érte el az idei mélypontját, csak azt követően kezdett növekedni, májusban már 2,5 százalék volt, a többit meg már említettük.

A júliusi további gyorsulást a hivatalos indoklás szerint az okozta, hogy egyrészt az élelmiszerek a júniusi 0,2 százalékkal szemben a múlt hónapban már 2,2 százalékkal lettek magasabbak az előző év azonos időszakának adatainál, másrészt az, hogy a többi termék az egy hónappal korábbi 1,1 százalékkal júliusban összességében 2,3 százalékkal drágult. E két tétel árnövelő hatását nem tudta tompítani, hogy mindeközben a szolgáltatások inflációja 11-ről 10 százalékra lassult (érdekes, hogy pont ellentétesen, mint Magyarországon, ahol júliusban az élelmiszerek áremelkedése fékeződött, a szolgáltatásoké viszont gyorsult).

A moszkvai jegybank a júliusi adat augusztus 9-ei közzétételét követően azonnal jelezte, hogy kamatemelést hajt végre, annak érdekében, hogy az infláció 2024-ben a 4 százalékos középtávú céljára menjen vissza, aminek a bekövetkeztét veszélyezteti, hogy prognózisa szerint az idei év végére 4,5-6,5 százalék közé eshet a fogyasztóiár-index. 

Сколько? Fotó: Depositphotos
Сколько? Fotó: Depositphotos

Ugyanakkor monetáris szigorításért kiáltott a rubel leértékelődése, az orosz fizetőeszköz például az amerikai dollárral szemben 25 százalékkal ért kevesebbet augusztus elején, mint 2023 első napjaiban – ez közel másfél éves, gyakorlatilag a háború kitörése óta nem látott mélypontot jelentett, de évközben volt már ennél lejjebb is, amikor egy dollár 76 helyett 135 rubelt ért. Ez a jelentős gyengülés már korábban arra késztette a Bank of Russiát, hogy az év hátralévő részében felhagyjon az addigi devizavásárlásaival.

Augusztus 15-én aztán meg is történt a kilátásba helyezett kamatemelés, méghozzá elég jelentős mértékben. Azt követően, hogy az orosz jegybank júliusban már 7,5-ről 8,5 százalékra vitte fel az irányadó rátáját, azt most még tovább, 12 százalékra srófolta. Ennek hatására valamelyest erősödni kezdett a rubel, ám még így sem tekinthető eget rengetőnek a dollárral szemben azóta cikkünk írásáig bekövetkezett 5 százalék körüli felértékelődése.

Az persze csak hetekkel, hónapokkal később derülhet ki, hogy a kamatemelés képes lesz-e fékezni az orosz inflációt. Ami mértékadónak számító szakértők véleménye szerint nem is olyan alacsony, mint amennyit a moszkvai jegybank kimutat. 

Steve H. Hanke amerikai közgazdász, a marylandi Baltimore-i Johns Hopkins Egyetem alkalmazott közgazdaságtan professzora egyenesen úgy becsülte, hogy az orosz infláció 60 százalék lehet, vagyis nagyjából a 15-szöröse a Bank of Russia által közölt szintnek – idézte a New York-i székhelyű Insider(korábbi nevén: Business Insider) pénzügyi és üzleti hírportál Hanke Twitter (pardon, most már: X)-bejegyzését.

Oroszországgal szemben időről időre felmerül az a gyanú, hogy manipulálja az adatait, a statisztikái nem igazán megbízhatóak, tükrözik a valóságot. Ahogy a Kínából érkező adatok helytállóságáért sem tennénk tűzbe a kezünket, de – hogy a szűkebb, európai pátriánkban maradjunk – a fehéroroszok még Putyinékhoz képest is jóval kedvezőbb, Európában a hetedik legalacsonyabb, 2,7 százalékos éves júliusi inflációs rátája is felvethet hitelességi kérdéseket.

Az oroszországi adatok kozmetikázására magyarázat lehet, hogy az inflációs ráta pont Vlagyimir Putyin újraválasztási kampánya idején, a jövő márciusra tervezett szavazás előtt tetőzhet – hívta fel a figyelmet a The New York Times cikke szerint Vlagyimir Szolovjov, az állami televízió talk-show műsorvezetője, a Kreml bajnoka című műsorában.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG