4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Júniusról júliusra nőtt az éves infláció az Ukrajnával immár közel másfél éve háborúskodó Oroszországban, de a 4,3 százalékos ráta még így is kiugróan alacsony, nemcsak a magyarországihoz viszonyítva, hanem európai szinten is. Külföldi elemzők szerint ugyanakkor az orosz fogyasztóiár-index a kimutatottnál egy nagyságrenddel magasabb, akár 60 százalék is lehet.

Júliusban emelkedett az infláció Oroszországban. Éves szintje a júniusi 3,6 százalékkal szemben 4,3 százalék lett. Ez még nem akkora tragédia – mi, a 17,6 százalékos hazai fogyasztóiár-indexszel sújtott magyarok csak tudjuk. Az Ukrajnát tavaly február 24-én megtámadott birodalom pénzromlása még így is a 38, augusztus 15-én estig az adatait jelentett országéi közül csak a 13. legmagasabb, például Franciaországéval hajszálra azonos – derül ki a friss Privátbankár Európai Inflációs Körképből.

Az orosz infláció növekvő trendje egyértelmű, az éves ráta áprilisban még 2,3 százalékon érte el az idei mélypontját, csak azt követően kezdett növekedni, májusban már 2,5 százalék volt, a többit meg már említettük.

A júliusi további gyorsulást a hivatalos indoklás szerint az okozta, hogy egyrészt az élelmiszerek a júniusi 0,2 százalékkal szemben a múlt hónapban már 2,2 százalékkal lettek magasabbak az előző év azonos időszakának adatainál, másrészt az, hogy a többi termék az egy hónappal korábbi 1,1 százalékkal júliusban összességében 2,3 százalékkal drágult. E két tétel árnövelő hatását nem tudta tompítani, hogy mindeközben a szolgáltatások inflációja 11-ről 10 százalékra lassult (érdekes, hogy pont ellentétesen, mint Magyarországon, ahol júliusban az élelmiszerek áremelkedése fékeződött, a szolgáltatásoké viszont gyorsult).

A moszkvai jegybank a júliusi adat augusztus 9-ei közzétételét követően azonnal jelezte, hogy kamatemelést hajt végre, annak érdekében, hogy az infláció 2024-ben a 4 százalékos középtávú céljára menjen vissza, aminek a bekövetkeztét veszélyezteti, hogy prognózisa szerint az idei év végére 4,5-6,5 százalék közé eshet a fogyasztóiár-index. 

Сколько? Fotó: Depositphotos
Сколько? Fotó: Depositphotos

Ugyanakkor monetáris szigorításért kiáltott a rubel leértékelődése, az orosz fizetőeszköz például az amerikai dollárral szemben 25 százalékkal ért kevesebbet augusztus elején, mint 2023 első napjaiban – ez közel másfél éves, gyakorlatilag a háború kitörése óta nem látott mélypontot jelentett, de évközben volt már ennél lejjebb is, amikor egy dollár 76 helyett 135 rubelt ért. Ez a jelentős gyengülés már korábban arra késztette a Bank of Russiát, hogy az év hátralévő részében felhagyjon az addigi devizavásárlásaival.

Augusztus 15-én aztán meg is történt a kilátásba helyezett kamatemelés, méghozzá elég jelentős mértékben. Azt követően, hogy az orosz jegybank júliusban már 7,5-ről 8,5 százalékra vitte fel az irányadó rátáját, azt most még tovább, 12 százalékra srófolta. Ennek hatására valamelyest erősödni kezdett a rubel, ám még így sem tekinthető eget rengetőnek a dollárral szemben azóta cikkünk írásáig bekövetkezett 5 százalék körüli felértékelődése.

Az persze csak hetekkel, hónapokkal később derülhet ki, hogy a kamatemelés képes lesz-e fékezni az orosz inflációt. Ami mértékadónak számító szakértők véleménye szerint nem is olyan alacsony, mint amennyit a moszkvai jegybank kimutat. 

Steve H. Hanke amerikai közgazdász, a marylandi Baltimore-i Johns Hopkins Egyetem alkalmazott közgazdaságtan professzora egyenesen úgy becsülte, hogy az orosz infláció 60 százalék lehet, vagyis nagyjából a 15-szöröse a Bank of Russia által közölt szintnek – idézte a New York-i székhelyű Insider(korábbi nevén: Business Insider) pénzügyi és üzleti hírportál Hanke Twitter (pardon, most már: X)-bejegyzését.

Oroszországgal szemben időről időre felmerül az a gyanú, hogy manipulálja az adatait, a statisztikái nem igazán megbízhatóak, tükrözik a valóságot. Ahogy a Kínából érkező adatok helytállóságáért sem tennénk tűzbe a kezünket, de – hogy a szűkebb, európai pátriánkban maradjunk – a fehéroroszok még Putyinékhoz képest is jóval kedvezőbb, Európában a hetedik legalacsonyabb, 2,7 százalékos éves júliusi inflációs rátája is felvethet hitelességi kérdéseket.

Az oroszországi adatok kozmetikázására magyarázat lehet, hogy az inflációs ráta pont Vlagyimir Putyin újraválasztási kampánya idején, a jövő márciusra tervezett szavazás előtt tetőzhet – hívta fel a figyelmet a The New York Times cikke szerint Vlagyimir Szolovjov, az állami televízió talk-show műsorvezetője, a Kreml bajnoka című műsorában.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG