Az Európai Bizottság szeretné fokról fokra feloldani a schengeni övezeten belül a koronavírus-járvány miatt elrendelt határellenőrzéseket és utazási korlátozásokat, írja a Handelsblatt a birtokába került tervezetre hivatkozva.
A turizmust is újraindítanák
A német lap szerint Brüsszel szerdán fogja bemutatni az erre vonatkozó tervét, valamint azt, hogy miként indíthatják újra az európai turizmust.
A testület szerint fontos, hogy a tagállamok összehangolják a határok megnyitását, és ezáltal is segítsék a gazdaság helyreállítását.
Ha ez a folyamat túlságosan elhúzódna, az nem csak az uniós piac működését, hanem uniós polgárok millióinak életét is hátráltatná, áll az indoklásban.
Brüsszel ugyanakkor óva int attól, hogy a korlátozásokat egyik napról a másikra szüntessék meg, a túl gyors és koordinálatlan határnyitások miatt ugyanis hirtelen megugorhat a fertőzések száma.
Emiatt először csak azokban a régiókban nyitnák meg a határokat, ahol mindkét oldalon hasonló mértékben javult a járványhelyzet.
Az Európai Bizottság az utazóktól azt kérné, hogy az út teljes ideje alatt „tartsák a távolságot”.
Az utazási irodákat és a turisztikai célországokat pedig arra ösztönzi, hogy dolgozzanak ki biztonsági koncepciókat az egyes utazási típusokra.
Ha ezek beválnak, akkor egyes útvonalak esetében fel lehetne oldani a korlátozásokat. További konkrétumokat a testület nem közölt.
Bár például Németország még nem döntött arról, hogy meghosszabbítja-e a május 15-én lejáró utazási korlátozásokat, a gazdasági szereplők mielőbbi lazításokat szeretnének.
Az EU külső határain ugyanakkor minimum június közepéig valószínűleg érvényben maradnak az utazási korlátozások,
miután a Bizottság múlt héten egy hónapos hosszabbítást kért a tagállamoktól.
Így áll a járványhelyzet
Ami a számokat illeti, Európában a legtöbb áldozatot, 32,1 ezret Nagy-Britanniában jegyezték fel eddig a vírussal összefüggésben. Olaszországban 30,7, Spanyolországban 26,7, Franciaországban 26,6 ezren hunytak el. Belgiumban 8700, Németországban csaknem 7700, Hollandiában csaknem 5500, Oroszországban 2000 áldozatot jegyeztek fel ma reggeli adatok szerint.
Olaszországban több mint két hónapos mélypontra süllyedt az egy nap alatt diagnosztizált új koronavírusos esetek száma.
Május 18-tól a kereskedelmet, vendéglátást, fodrászatokat és strandokat is újranyitják.
Fokozatosan lazít a karanténon a többi közt Ausztria is. Egy osztrák statisztika kimutatta, hogy Bécsben a 65 év felettiek körében is a szokásos szinten maradt a halálozások száma a koronavírus-járvány kitörése óta.
Az egyetlen különutas válságkezelést folytató nyugati államban, Svédországban 3256 áldozatot regisztráltak eddig.
Bár Svédország nem vezetett be karantént, mégis le tudta lassítani a járvány terjedését.
Az ugyanakkor kérdéses, hogy gazdasága kevésbé károsodik-e a többi országénál.
Globálisan az Egyesült Államokban a legrosszabb a helyzet, ahol a halálos áldozatok száma csaknem 81 ezer.
Világszerte eddig csaknem 4,2 millió fertőzöttet diagnosztizáltak. A vírussal összefüggésben 286 ezren vesztették életüket, csaknem 1,5 millióan meggyógyultak.
Magyarországon az igazolt fertőzések száma 3313, 425-en hunytak el.
A diagnosztizált vírushordozók számát tekintve Magyarország Örményországgal és Thaifölddel van körülbelül egy szinten, a halálos áldozatok számát tekintve Kolumbiához és Ukrajnához van a legközelebb.
A 100 ezer lakosra jutó halálesetek számát nézve Romániával, Szlovéniával, Norvégiával és Finnországgal vagyunk körülbelül egy kategóriában.
Egy német kutatás múlt héten világított rá arra, hogy a fertőzöttek hivatalos számát érdemes komoly fenntartásokkal kezelni, a valós szám ugyanis ennek sokszorosa lehet. Ez egyben azt is jelenti, hogy a valós halálozási ráta jóval kisebb lehet a hivatalosnál.