5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár a hazai fogyasztóiár-index éves szintje decemberben a jegybank alelnöke által előrejelzettnél több százalékponttal alacsonyabb lett, nincs okunk az örömre. A 24,5 százalékos adatnál ugyanis nem volt magasabb az Európai Unióban, az utánunk következő Litvániában csaknem 3 százalékponttal alacsonyabb az infláció. De az Unión kívül is csak három európai országot lehet találni, ahol a pénzromlás meghaladja a miénket: Ukrajnát, Moldovát és Törökországot. Siralmas helyezésünk tükrözi azt a kettősséget, hogy míg az európai államok döntő többségében már csökkenő trendet vett fel az infláció, addig nálunk még mindig növekszik. Még úgy is, hogy bár az üzemanyagokról december elején már lekerült az ársapka, az élelmiszereken még fennmarad, ami a napnál is világosabban cáfolja azt a kormányzati propagandát, miszerint az Oroszországgal szembeni szankciók okozzák idehaza a közel 27 éve nem látott mértékű drágulást.

Régóta várt kellemes meglepetéssel szolgált a Központi Statisztikai Hivatal, azzal, hogy a decemberi éves infláció gyakorlatilag valamennyi prognózisnál alacsonyabb lett, még a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnökének előrejelzését is több százalékponttal megverte. Üröm az örömben, hogy mindez csupán azt jelentette, 26-27 százalék helyett a fogyasztóiár-index „csak” 24,5 százalék lett. Ami így is közel 27 éve nem látott szint, utoljára 1996 márciusában volt ennél nagyobb ütemű az előző év azonos időszakához viszonyított pénzromlás, 25,6 százalék.

Kétségbeejtő a hazai inflációs helyzet. Fotó: Depositphotos
Kétségbeejtő a hazai inflációs helyzet. Fotó: Depositphotos

Hiába lett tehát 2022 utolsó hónapjának éves inflációs rátája a vártnál alacsonyabb, egyáltalán nincs okunk az örömre. Különösen akkor, ha kitekintünk a világba. Külföldről ugyanis immár hetek óta arról érkeznek a hírek, hogy a mostani inflációs hullám túl van a csúcsán, egyre emelkedik azon országok száma, amelyek arról számolnak be, hogy a fogyasztóiár-indexük már csökken. Míg októberben 13, addig novemberben 23, decemberben pedig már 28 állam inflációs rátája lett alacsonyabb az egy évvel korábbinál az adataikat e sorok írásáig publikált nemzetek közül. További háromé stagnált, s már csak hat olyan ország akad, amelynél novemberről decemberre még fokozódott a pénzromlás.

E féltucat tagot számláló táborba tartozik Magyarország, de sajnos még abból is kilóg. Míg ugyanis a másik öt államban a havi inflációs növekedési ütem 0,1-0,8 százalékpontos volt, addig a mi 24,5 százalékos decemberi mutatónk kereken 2 százalékponttal haladja meg a novemberit. Dacára annak, hogy nyolc élelmiszerre ársapka van érvényben, s a tavalyi év utolsó hónapjában hat napig még az üzemanyagokra is az volt – Mikulás napjának estéjén törölte el a kormány az áldatlan állapotokat látva immár szerinte is tarthatatlan hatóságiár-korlátozást.

Kérdezhetnénk, vajon mekkora lenne az infláció, ha nem lennének ársapkák? Különösen, ha azt vesszük, hogy az élelmiszerárak még így is horrorisztikusak, decemberben például csaknem 45 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál. Kérdezhetnénk, de nem tesszük. Hiszen, míg az üzemanyagár-sapkák valóban mérséklően hatottak az inflációra, addig ma már valamennyi független szakértő gyakorlatilag kész tényként kezeli, hogy az élelmiszerár-sapkák kontraproduktívak voltak. Magyarul, többet ártottak, mint használtak, azon oknál fogva, hogy a kereskedők jó része a hatóságiár-korlátok miatt elszenvedett veszteségét más, ársapka nélküli termékeik drágításával tüntette el.

Ezért álságos az a kormányzati indoklás, miszerint az infláció a háború, illetve az annak kirobbantása miatt Oroszországra kivetett európai uniós szankciók miatt ilyen magas, az a szankciók megszüntetésével egy csapásra a felére esne – ahogy azt legutóbb Orbán Viktor a pénteki Kossuth rádiós interjújában jövendölte.

Arra a kormányfő már nem tért ki, ami a gondolkodó hallgatókban magától értetődően felmerülhetett, hogy ha van szankciós infláció, akkor az miért Magyarországot sújtja a legjobban az Európai Unióban? Hiszen a számok nem hazudnak, azok azt a szomorú valóságot tükrözik, hogy a 27 tagország közül decemberben messze nálunk volt a legmagasabb az éves fogyasztóiár-index. Egyáltalán nem túlzás a különbségre vonatkozó jelző, hiszen az Unióban a második legmagasabb inflációjú ország, Litvánia rátája csaknem 3 százalékponttal alacsonyabb. De Európa egészét – vagyis az Unión kívüli államokat is – figyelembevéve azt láthatjuk, hogy csak három országban, Ukrajnában, Moldovában és Törökországban volt decemberben magasabb az éves pénzromlás. 

Az uniós utolsó helyezésünk azért is elkeserítő, mert az infláció ellen a jegybankok közül a legnagyobb mértékben a magyar vetette be a kamatfegyvert. Már a 13 százalékos MNB-alapkamat is EU-s listavezető, de az effektívnek tekinthető, az egynapos betétek után fizetendő 18 százalékos kamat meg pláne. Ez utóbbi egyébként már alig marad el Moldova 20 százalékos alapkamatától. Rajta kívül egész Európában még egy országnak, Ukrajnának magasabb az irányadó rátája. 

Az MNB még úgy is megőrizte e listán a „bronzérmes” pozícióját, hogy míg ő már szeptember végén befejezettnek nyilvánította a kamatemelési ciklusát, addig decemberben egymást érték a monetáris szigorítások, Magyarországhoz hasonlóan mindössze tizenegy ország nem változtatott.

A kamatok és az infláció ellentétes mozgásának tudható be, hogy a két mutató közötti különbségek három ország kivételével szűkültek decemberben novemberhez képest. Talán a fentiek tükrében már nem olyan nehéz kitalálni, hogy a kilógó trió egyike – Ukrajna és Izland mellett – kis hazánk.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG