5p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Bár a hazai fogyasztóiár-index éves szintje decemberben a jegybank alelnöke által előrejelzettnél több százalékponttal alacsonyabb lett, nincs okunk az örömre. A 24,5 százalékos adatnál ugyanis nem volt magasabb az Európai Unióban, az utánunk következő Litvániában csaknem 3 százalékponttal alacsonyabb az infláció. De az Unión kívül is csak három európai országot lehet találni, ahol a pénzromlás meghaladja a miénket: Ukrajnát, Moldovát és Törökországot. Siralmas helyezésünk tükrözi azt a kettősséget, hogy míg az európai államok döntő többségében már csökkenő trendet vett fel az infláció, addig nálunk még mindig növekszik. Még úgy is, hogy bár az üzemanyagokról december elején már lekerült az ársapka, az élelmiszereken még fennmarad, ami a napnál is világosabban cáfolja azt a kormányzati propagandát, miszerint az Oroszországgal szembeni szankciók okozzák idehaza a közel 27 éve nem látott mértékű drágulást.

Régóta várt kellemes meglepetéssel szolgált a Központi Statisztikai Hivatal, azzal, hogy a decemberi éves infláció gyakorlatilag valamennyi prognózisnál alacsonyabb lett, még a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnökének előrejelzését is több százalékponttal megverte. Üröm az örömben, hogy mindez csupán azt jelentette, 26-27 százalék helyett a fogyasztóiár-index „csak” 24,5 százalék lett. Ami így is közel 27 éve nem látott szint, utoljára 1996 márciusában volt ennél nagyobb ütemű az előző év azonos időszakához viszonyított pénzromlás, 25,6 százalék.

Kétségbeejtő a hazai inflációs helyzet. Fotó: Depositphotos
Kétségbeejtő a hazai inflációs helyzet. Fotó: Depositphotos

Hiába lett tehát 2022 utolsó hónapjának éves inflációs rátája a vártnál alacsonyabb, egyáltalán nincs okunk az örömre. Különösen akkor, ha kitekintünk a világba. Külföldről ugyanis immár hetek óta arról érkeznek a hírek, hogy a mostani inflációs hullám túl van a csúcsán, egyre emelkedik azon országok száma, amelyek arról számolnak be, hogy a fogyasztóiár-indexük már csökken. Míg októberben 13, addig novemberben 23, decemberben pedig már 28 állam inflációs rátája lett alacsonyabb az egy évvel korábbinál az adataikat e sorok írásáig publikált nemzetek közül. További háromé stagnált, s már csak hat olyan ország akad, amelynél novemberről decemberre még fokozódott a pénzromlás.

E féltucat tagot számláló táborba tartozik Magyarország, de sajnos még abból is kilóg. Míg ugyanis a másik öt államban a havi inflációs növekedési ütem 0,1-0,8 százalékpontos volt, addig a mi 24,5 százalékos decemberi mutatónk kereken 2 százalékponttal haladja meg a novemberit. Dacára annak, hogy nyolc élelmiszerre ársapka van érvényben, s a tavalyi év utolsó hónapjában hat napig még az üzemanyagokra is az volt – Mikulás napjának estéjén törölte el a kormány az áldatlan állapotokat látva immár szerinte is tarthatatlan hatóságiár-korlátozást.

Kérdezhetnénk, vajon mekkora lenne az infláció, ha nem lennének ársapkák? Különösen, ha azt vesszük, hogy az élelmiszerárak még így is horrorisztikusak, decemberben például csaknem 45 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál. Kérdezhetnénk, de nem tesszük. Hiszen, míg az üzemanyagár-sapkák valóban mérséklően hatottak az inflációra, addig ma már valamennyi független szakértő gyakorlatilag kész tényként kezeli, hogy az élelmiszerár-sapkák kontraproduktívak voltak. Magyarul, többet ártottak, mint használtak, azon oknál fogva, hogy a kereskedők jó része a hatóságiár-korlátok miatt elszenvedett veszteségét más, ársapka nélküli termékeik drágításával tüntette el.

Ezért álságos az a kormányzati indoklás, miszerint az infláció a háború, illetve az annak kirobbantása miatt Oroszországra kivetett európai uniós szankciók miatt ilyen magas, az a szankciók megszüntetésével egy csapásra a felére esne – ahogy azt legutóbb Orbán Viktor a pénteki Kossuth rádiós interjújában jövendölte.

Arra a kormányfő már nem tért ki, ami a gondolkodó hallgatókban magától értetődően felmerülhetett, hogy ha van szankciós infláció, akkor az miért Magyarországot sújtja a legjobban az Európai Unióban? Hiszen a számok nem hazudnak, azok azt a szomorú valóságot tükrözik, hogy a 27 tagország közül decemberben messze nálunk volt a legmagasabb az éves fogyasztóiár-index. Egyáltalán nem túlzás a különbségre vonatkozó jelző, hiszen az Unióban a második legmagasabb inflációjú ország, Litvánia rátája csaknem 3 százalékponttal alacsonyabb. De Európa egészét – vagyis az Unión kívüli államokat is – figyelembevéve azt láthatjuk, hogy csak három országban, Ukrajnában, Moldovában és Törökországban volt decemberben magasabb az éves pénzromlás. 

Az uniós utolsó helyezésünk azért is elkeserítő, mert az infláció ellen a jegybankok közül a legnagyobb mértékben a magyar vetette be a kamatfegyvert. Már a 13 százalékos MNB-alapkamat is EU-s listavezető, de az effektívnek tekinthető, az egynapos betétek után fizetendő 18 százalékos kamat meg pláne. Ez utóbbi egyébként már alig marad el Moldova 20 százalékos alapkamatától. Rajta kívül egész Európában még egy országnak, Ukrajnának magasabb az irányadó rátája. 

Az MNB még úgy is megőrizte e listán a „bronzérmes” pozícióját, hogy míg ő már szeptember végén befejezettnek nyilvánította a kamatemelési ciklusát, addig decemberben egymást érték a monetáris szigorítások, Magyarországhoz hasonlóan mindössze tizenegy ország nem változtatott.

A kamatok és az infláció ellentétes mozgásának tudható be, hogy a két mutató közötti különbségek három ország kivételével szűkültek decemberben novemberhez képest. Talán a fentiek tükrében már nem olyan nehéz kitalálni, hogy a kilógó trió egyike – Ukrajna és Izland mellett – kis hazánk.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság „Csicsergő daláradat fogja betölteni az országot” – Ligeti Miklós Magyar Péter elszámoltatási ígéreteiről
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 11:08
Sokan akarják majd menteni az irhájukat, ez segíthet az elszámoltatásban, de rengeteg elvi és gyakorlati problémával fog szembesülni az, aki ezt végig akarja vinni.
Makro / Külgazdaság Somolyoghatnak a svájci óragyártók, de nem csak azért, mert januárban közel kétmilliárd frank értékben exportáltak
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 11:13
Hanem azért is, mert az egyik legnagyobb növekedést egy konkurens cégekkel teli országban érték el.
Makro / Külgazdaság Fordulat Németországban, az elemzők is vakarhatják a fejüket?
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:19
A várt növekedés helyett csökkentek a termelői árak Németországban januárban decemberhez képest. Az éves drágulás is meglepetést okozott.
Makro / Külgazdaság Már a jegybanknál is kezdenek aggódni Trump miatt? Felpöröghet az infláció
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:06
Kikerült a jegyzókönyv a kamatdöntő ülésről.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal is szóba került Szijjártó Péter washingtoni tárgyalásán, ahol még a magyar kormány inflációs politikája is dicséretet kapott
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 06:47
Az sem zavarta a magyar minisztert, hogy egy volt Soros-főembertől jött a dicséret. De mi lesz Rogán Antallal?
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton kezdhet mindent elölről
Csabai Károly | 2025. február 20. 05:44
A kormányfő és hű csúcsminisztere által nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként aposztrofált hazai infláció feltámadt. Két év után ismét nálunk a legmagasabb az éves fogyasztóiár-index az Európai Unió 27 tagállama közül, de az egész öreg kontinensen is csak négy országé magasabb – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Pedig a pénzromlás fő ellenszerének számító alapkamatunk is kiugróan magasnak számít, s mivel ahhoz idestova már négy hónapja nem nyúlt az MNB, a visszatekintő reálkamatok összevetésében is nagyot csúsztunk vissza.
Makro / Külgazdaság Aggasztó okból tűnt fel Magyar Péter mellett Ruszin-Szendi Romulusz?
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 18:55
A Tisza Párt hétvégi kongresszusán a volt vezérkari főnök feltűnése volt talán a legváratlanabb fordulat. De mit üzen az ő megjelenése? Somogyi Zoltán két megfejtése közül az egyik elég rémisztő.
Makro / Külgazdaság Ausztrália központi bankja négy év után gondolta meg magát
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 16:45
Ausztrália központi bankja kamatot csökkentett, de figyelmeztetett, hogy túl korai lenne győzelmet hirdetni az infláció felett, és óvatosan áll a további lazítás lehetőségéhez.
Makro / Külgazdaság Vannak még ütőkártyák a Tisza Párt elnökénél? És Orbán Viktornál?
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. február 18. 15:15
Mikor menekül el Rogán Antal? Mit ért el Magyar Péter egy év alatt és mire lehet ez elég egy év múlva? Kinek és mit üzent a Tisza évértékelője? Kik lehetnek Magyar Péter célkeresztjében? Átállhat valaki a Fideszből a Tiszához? Miért volt a feleségének igaza Magyar Péterrel kapcsolatban? Somogyi Zoltán szociológussal ezekről a kérdésekről is beszélgetett a Klasszis Podcast új adásában Litván Dániel újságíró. 
Makro / Külgazdaság Európában nem tudja a jobb kéz, mit csinál a bal, ha földgázról van szó
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 12:51
Egy friss kutatás szerint jelentősen csökkent az elmúlt évben az Európába importált LNG mennyisége, miközben tovább is bővítik a folyékony gáz fogadására képes terminálokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG