5p

Bár a hazai fogyasztóiár-index éves szintje decemberben a jegybank alelnöke által előrejelzettnél több százalékponttal alacsonyabb lett, nincs okunk az örömre. A 24,5 százalékos adatnál ugyanis nem volt magasabb az Európai Unióban, az utánunk következő Litvániában csaknem 3 százalékponttal alacsonyabb az infláció. De az Unión kívül is csak három európai országot lehet találni, ahol a pénzromlás meghaladja a miénket: Ukrajnát, Moldovát és Törökországot. Siralmas helyezésünk tükrözi azt a kettősséget, hogy míg az európai államok döntő többségében már csökkenő trendet vett fel az infláció, addig nálunk még mindig növekszik. Még úgy is, hogy bár az üzemanyagokról december elején már lekerült az ársapka, az élelmiszereken még fennmarad, ami a napnál is világosabban cáfolja azt a kormányzati propagandát, miszerint az Oroszországgal szembeni szankciók okozzák idehaza a közel 27 éve nem látott mértékű drágulást.

Régóta várt kellemes meglepetéssel szolgált a Központi Statisztikai Hivatal, azzal, hogy a decemberi éves infláció gyakorlatilag valamennyi prognózisnál alacsonyabb lett, még a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnökének előrejelzését is több százalékponttal megverte. Üröm az örömben, hogy mindez csupán azt jelentette, 26-27 százalék helyett a fogyasztóiár-index „csak” 24,5 százalék lett. Ami így is közel 27 éve nem látott szint, utoljára 1996 márciusában volt ennél nagyobb ütemű az előző év azonos időszakához viszonyított pénzromlás, 25,6 százalék.

Kétségbeejtő a hazai inflációs helyzet. Fotó: Depositphotos
Kétségbeejtő a hazai inflációs helyzet. Fotó: Depositphotos

Hiába lett tehát 2022 utolsó hónapjának éves inflációs rátája a vártnál alacsonyabb, egyáltalán nincs okunk az örömre. Különösen akkor, ha kitekintünk a világba. Külföldről ugyanis immár hetek óta arról érkeznek a hírek, hogy a mostani inflációs hullám túl van a csúcsán, egyre emelkedik azon országok száma, amelyek arról számolnak be, hogy a fogyasztóiár-indexük már csökken. Míg októberben 13, addig novemberben 23, decemberben pedig már 28 állam inflációs rátája lett alacsonyabb az egy évvel korábbinál az adataikat e sorok írásáig publikált nemzetek közül. További háromé stagnált, s már csak hat olyan ország akad, amelynél novemberről decemberre még fokozódott a pénzromlás.

E féltucat tagot számláló táborba tartozik Magyarország, de sajnos még abból is kilóg. Míg ugyanis a másik öt államban a havi inflációs növekedési ütem 0,1-0,8 százalékpontos volt, addig a mi 24,5 százalékos decemberi mutatónk kereken 2 százalékponttal haladja meg a novemberit. Dacára annak, hogy nyolc élelmiszerre ársapka van érvényben, s a tavalyi év utolsó hónapjában hat napig még az üzemanyagokra is az volt – Mikulás napjának estéjén törölte el a kormány az áldatlan állapotokat látva immár szerinte is tarthatatlan hatóságiár-korlátozást.

Kérdezhetnénk, vajon mekkora lenne az infláció, ha nem lennének ársapkák? Különösen, ha azt vesszük, hogy az élelmiszerárak még így is horrorisztikusak, decemberben például csaknem 45 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál. Kérdezhetnénk, de nem tesszük. Hiszen, míg az üzemanyagár-sapkák valóban mérséklően hatottak az inflációra, addig ma már valamennyi független szakértő gyakorlatilag kész tényként kezeli, hogy az élelmiszerár-sapkák kontraproduktívak voltak. Magyarul, többet ártottak, mint használtak, azon oknál fogva, hogy a kereskedők jó része a hatóságiár-korlátok miatt elszenvedett veszteségét más, ársapka nélküli termékeik drágításával tüntette el.

Ezért álságos az a kormányzati indoklás, miszerint az infláció a háború, illetve az annak kirobbantása miatt Oroszországra kivetett európai uniós szankciók miatt ilyen magas, az a szankciók megszüntetésével egy csapásra a felére esne – ahogy azt legutóbb Orbán Viktor a pénteki Kossuth rádiós interjújában jövendölte.

Arra a kormányfő már nem tért ki, ami a gondolkodó hallgatókban magától értetődően felmerülhetett, hogy ha van szankciós infláció, akkor az miért Magyarországot sújtja a legjobban az Európai Unióban? Hiszen a számok nem hazudnak, azok azt a szomorú valóságot tükrözik, hogy a 27 tagország közül decemberben messze nálunk volt a legmagasabb az éves fogyasztóiár-index. Egyáltalán nem túlzás a különbségre vonatkozó jelző, hiszen az Unióban a második legmagasabb inflációjú ország, Litvánia rátája csaknem 3 százalékponttal alacsonyabb. De Európa egészét – vagyis az Unión kívüli államokat is – figyelembevéve azt láthatjuk, hogy csak három országban, Ukrajnában, Moldovában és Törökországban volt decemberben magasabb az éves pénzromlás. 

Az uniós utolsó helyezésünk azért is elkeserítő, mert az infláció ellen a jegybankok közül a legnagyobb mértékben a magyar vetette be a kamatfegyvert. Már a 13 százalékos MNB-alapkamat is EU-s listavezető, de az effektívnek tekinthető, az egynapos betétek után fizetendő 18 százalékos kamat meg pláne. Ez utóbbi egyébként már alig marad el Moldova 20 százalékos alapkamatától. Rajta kívül egész Európában még egy országnak, Ukrajnának magasabb az irányadó rátája. 

Az MNB még úgy is megőrizte e listán a „bronzérmes” pozícióját, hogy míg ő már szeptember végén befejezettnek nyilvánította a kamatemelési ciklusát, addig decemberben egymást érték a monetáris szigorítások, Magyarországhoz hasonlóan mindössze tizenegy ország nem változtatott.

A kamatok és az infláció ellentétes mozgásának tudható be, hogy a két mutató közötti különbségek három ország kivételével szűkültek decemberben novemberhez képest. Talán a fentiek tükrében már nem olyan nehéz kitalálni, hogy a kilógó trió egyike – Ukrajna és Izland mellett – kis hazánk.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A kormány szerint lassabban nőhet a gazdaság, mint korábban remélték
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 12:49
Lassabb gazdasági bővüléssel számol a kabinet 2025-ben.
Makro / Külgazdaság Hosszabb távon is lehet hatása az árrésstopnak? Oszkó Péter lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 10:50
A volt pénzügyminiszter, üzletember, kockázatitőke-befektető, az Oxo Holdings alapító-vezérigazgatója április 8-án, kedden 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. A mindenkit foglalkoztató makrogazdasági témák mellett Oszkó Péterrel terveink szerint azt is átbeszéljük, milyen kilátásaik vannak ma Magyarországon a kis- és közepes vállalkozásoknak. Természetesen nem csak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Rossz hírrel indul az április az autósoknak
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 10:33
De nem mindegyiknek!
Makro / Külgazdaság Velük indult minden – nevek az MNB-alapítványok első vezető testületeiből
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 10:16
Jelenlegi és volt miniszterek, mostani és korábbi MNB-alelnökök, regnáló ÁSZ-elnök, a legfőbb ügyész felesége.
Makro / Külgazdaság Ennyit keresnek a magyarok a KSH szerint – Ön érzi?
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 08:41
2025 januárjában a bruttó és nettó keresetek egyaránt több mint tíz százalékkal emelkedtek, a reálkeresetek is nőttek az infláció ellenére – állítja a KSH.
Makro / Külgazdaság Lehangoló adatok: kivérzik a magyar export
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 08:30
2025 februárjában csökkent a kivitel volumene, miközben az import alig változott, így a külkereskedelmi mérleg az egy évvel korábbihoz képest jelentősen romlott.
Makro / Külgazdaság „Matolcsy György nagyon-nagyon sok mindent tud” – még visszaszállhat a kormányra az MNB-botrány
Privátbankár.hu | 2025. március 30. 15:19
Az MNB-alapítványok botránya, amely során mintegy 500 milliárd forint közpénz szívódott fel a gyanú szerint, a Klasszis Média Ez Viszont Privát című műsorában is részletesen szóba került.
Makro / Külgazdaság Trump drákói szigor bevezetésével kedvez a kis pajtásának
Buksza blog | 2025. március 30. 13:46
A Tesla lehet a nagy nyertese Donald Trump új importautóvámjának, ezen belül a Model Y SUV modell versenytársai másfél-kétmillió forinttal többe kerülhetnek, miután az új tarifák életbe lépnek.
Makro / Külgazdaság Modern korrupció: Nokiás doboz helyett MNB-s alapítványok – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Vég Márton | 2025. március 29. 14:51
Mi zajlott itt évekig a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványainál és cégeinél, amelyek átláthatatlan és kontroll nélküli működésére a független sajtó után az Állami Számvevőszék jelentései újra rávilágítottak? Hova lett 500 milliárd forint közpénz? A Klasszis Podcast vendége Zeisler Judit, a Transparency International Magyarország szakpolitikai vezetője volt.
Makro / Külgazdaság Új esély zöld autóra: meghosszabbítják a céges e-autó támogatást
Privátbankár.hu | 2025. március 29. 10:42
Áprilistól ismét lehet pályázni céges e-autó támogatásra a megmaradt keret erejéig.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG