A wiesbadeni szövetségi statisztikai hivatal hétfőn közzétett adatai szerint a szövetségi kormány adósságállománya 1 százalékkal, 12,5 milliárd euróval duzzadt fel, és elérte az 1 286 milliárd eurót. A tartományok adóssága 4 százalékkal 622,7 milliárd euróra nőtt. A legnagyobb mértékben, 4,7 százalékkal a helyi önkormányzatok adósságállománya emelkedett, az első negyedév végén 133,1 milliárd eurót tett ki.
Németország sem tudja betartani a kritériumokat
Az adatok azért is érdekesek mert az utóbbi hónapokban Németország az Európai Uniót övező gondok megoldásaként a fiskális szigor mellett tette le a voksát. A német recept elsősorban az államadósság jelentős mértékű csökkentését irányozza elő, valamint a nemzeti költségvetési hiányok lefaragását szorgalmazza. A recept egyik alapköve az uniós fiskális paktum, amely értelmében a szerződést aláíró országoknak egyensúlyba kell hozniuk a költségvetésüket, vagy költségvetési többletet kell felhalmozniuk.
Az eurózónás tagállamok strukturális hiánya az adott évben nem haladhatja meg a GDP 0,5 százalékát. Kivételt képeznek azok az országok, amelyek a GDP 60 százalékánál jóval kisebb belső államadóssági rátával rendelkeznek, mert esetükben a strukturális hiány az 1 százalékot is elérheti.
Az Eurostat adatai szerint Németország államadóssága 2011-ben a belföldi össztermék (GDP) 82 százalékára rúgott, messze meghaladta a 60 százalékos maastrichti kritériumot. Németország államadóssága 2001 óta mindig túllépte a maastrichti kritériumot.
Franciaországban további megtakarítás kell
Németország mellett Franciaország sem áll túl jól államadósság tekintetében. Tavaly GDP-arányosan a francia államadósság 85,8 százalékra rúgott. Franciaországnak idén a hiánycél tartásával is meggyűlik a baja. Ha a francia kormány tartani szeretné a 2012-re tervezett 4,5 százalékos GDP arányos költségvetési hiánycélt, akkor további 7-10 milliárd eurós megtakarítást kell eszközölnie.
Az új francia kormány a deficit csökkentését elsősorban adóbevételekkel képzeli el. Ennek érdekében a személyi jövedelemadó és a társasági adó reformjára készül, amely ősztől lép majd életbe. A francia kormány azt vállalta, hogy a tavalyi 5,2 százalékos deficit után az idén 4,2 százalékra, jövőre pedig 3 százalékra viszi le a GDP-arányos államháztartási hiányt. Francois Hollande államfő az egyensúlyt 2017-re ígérte.