6p
A hosszabbítás előtt álló C. Ronaldo után a Real Madridnak 15 millió euróval kell többet fizetnie, mint eddig, mert a válság elsöpörte a Beckham-törvényt. Hátrom sztárjátékos most annyit adózik, mint 15 ezer szakmunkás összesen. Az Európai Bizottság tiltott támogatások miatt nyomoz - a Barca és a Real Madris sem kivétel.
(Fotó: fcbarcelona.com)



Ajándék a profi kluboknak


Spanyolországot nem szoktuk az adóparadicsomok között emlegetni, mást gondolnak erről a focisták, főleg azok a profik, akik 2010-ig szerződtek a félszigetre. Korábban ugyanis a konzervatív Aznar-kormány hozott egy olyan döntést, mely szerint a külföldi munkavállalóknak csupán 24,75 százalékos, kedvezményes személyi jövedelemadót kellett fizetniük, ráadásul elég volt csak a jövedelmük után adózniuk. Az intézkedés eredeti célja az volt, hogy a különböző szakmák magasan kvalifikált külföldi szakembereit Ibériába csábítsák - ezt azonban nem sikerült maradéktalanul elérni.

A profi futball napszámosainál viszont nagy volt az adókönnyítés sikere, hiszen az ingatlanok és a reklámszerződések után nem kellett fizetniük, és bár a 600 ezer euró feletti éves keresetek után - autonóm tartománytól függően - Spanyolországban jellemzően 50 százalék körüli volt az adóteher korábban, a focistáknak elegendő volt csak ennek a felét fizetnie. Nem véletlenül nevezték el a szabályt Beckham-törvénynek, hiszen az intézkedés első igazi haszonélvezője a Nagy-Britanniából a Real Madridba átszerződő válogatott focista volt. Beckham döntésében nyomós érv volt a kedvezőbb adókörnyezet, főleg a reklámszerződései miatt. A törvény mellett állítólag maga Florentino Perez, klubelnök is lobbizott.

A Real visszatérő elnöke 2009-ben még gyorsan kihasználta a törvény adta lehetőségeket és leigazolta a világ legdrágább játékosát, a 94 millió euróért szerződtetett Cristiano Ronaldót, valamint a brazil Kakát. Mindketten jobban jártak a spanyol adószabályokkal, így ez is nyomos érv volt amellett, hogy székhelyüket áttegyék Spanyolországba.

10 milliós fizetésre is járt a kedvezmény

A szocialista José Luis Rodríguez Zapatero csak 2010-ben változtatta meg a jogszabályt, így már nem járt kedvezmény a 600 ezer euró feletti keresetekre. Az elhúzódó válság miatt egyre több megszorító intézkedéssel kellett szembenézni a spanyoloknak, nehezen vállalható döntés volt, hogy a milliókat kereső sztárfocisták kedvezményesen adóztak ezek után is. Zapaterón nagy volt a nyomás, hogy eltörölje a Beckham-törvényt. Az évi 10 millió euró kereső C. Ronaldo például ugyanannyit adózott, mint egy minimálbért kereső szakmunkás.

Repkednek az eurómilliók - a játékosoknak mindegy

Sok sztár focista most jutott el a szerződés-hosszabbításig, ami leginkább majd a klubok kasszáját terhelheti meg. C. Ronaldo szerződésébe azt foglalták bele, mennyi a nettó fizetése, a szigorodó adótörvények így nem érintették a sztárjátékos gázsiját. A 300 ezer euró feletti fizetéseket 52 százalékos jövedelemadó terheli jelenleg Spanyolországban, de ez egy átlagos érték, hiszen bizonyos tartományokban az szja-hoz ingatlanadó is jár, a kettőt együtt kell bevallani.

A fővárosban 51,9 százalékos az adóteher, vagyis ha a Real meg akarja tartani Ronaldót, akkor a 17 millióra emelt éves fizetése legnagyobb nyertese nem is maga a játékos, hanem a spanyol adóhatóság lesz, mely így 18,3 milliót kaszírozhat évente. A Real így 15 millió euróval fizet többet a legjobbja után, mintha érvénybe lenne még a Beckham-törvény.

A profi - spanyol - fociról mindent elmond, hogy miközben az ország tovább küszködik a recesszióval és egyre több szurkolói csoport tüntet a magas jegyárak ellen, a Real úgy vállalja be a plusz 15 milliós költséget Ronaldo után, hogy több mint 100 millió eurós ajánlatot tett a walesi szélsőért, a Tottenhem Hotspurnél játszó Gareth Bale-ért...

A tiszta verseny

Vizsgálják a nagy klubokat is
Az Európai Bizottság vizsgálja, nem minősül-e tiltott támogatásnak, hogy több spanyol klubban az önkormányzatok emeltek tőkét. A Bizottság nem tagadta augusztus elején, hogy vizsgálja a Real Madridot is, méghozzá egy gyanús ingatlanügylet miatt. Az Independent szerint a Bizottság versenyjogi ellenőrei az FC Barcelonánál is körbenéztek - a gyanú szerint a spanyol klubokhoz folyatott közpénzek jogtalan versenyelőnyhöz juttatták ezeket az egyesületeket az európai piacon. A fociklubok tiltott állami támogatása Spanyolországban nem új keletű. A Gonzáles-kormány 1990-ben például minden első osztály futballklubot arra kötelezett, hogy különleges sport vállalattá alakuljon (SAD), de ez alól mentességet élvezett a három nagy, "történelmi klub", a Real, a Barca és a Bilbao, valamint az Osasuna is.

A válság nem kímélte tehát az adókedvezményekkel helyzetbe hozott focicsapatokat sem. Bár az adókedvezmény eredetileg nem a sportklubokat segítette volna, elég hamar kiderült, hogy a milliós fizetéseket sem sajnáló spanyol foci- és kézilabdaklubok a legnagyobb nyertesei az intézkedésnek. Az állam és a helyi önkormányzatok amúgy is a lehető legtöbb fórumon, burkolt vagy kevésbé burkolt formában igyekeznek segíteni a népszerű, sokszor az tartományi identitás alapját megtestesítő sportklubokat - ez ügyben már vizsgálatot is indított az Európai Bizottság, mely szerint a spanyol gyakorlat sérti az egyenlő verseny európai feltételeit. Jellemző amúgy, hogy amikor a Beckham-törvényt megszüntették 2010-ben, a spanyol szövetség ahelyett, hogy csöndben tudomásul vette volna a döntést, a lehető legtöbb fórumon jelezte elégedetlenségét, mondván, a kormány beavatkozik a tiszta versenybe...

15 ezer ember adója 3 focistáé

A Real ősi riválisának, a Barcelona csillagának esete más: az argentin származású Lionel Messi ugyanis már rendelkezett spanyol állampolgársággal, amikor aláírta első profi szerződését a katalánokkal. A világ legjobbjának tartott csatár után az FC Barcelona szintén több adót fizetett az elmúlt idényben, mint amennyi annak járandósága volt. A spanyol állam Messitől 20 millió eurót szedett be, míg ő maga 16 milliót keresett. Katalóniában ugyanis a legmagasabb az szja, 56 százalék. A Barcelona idén szerződtetett csillaga Neymar szerződésében is a nettó fizetése szerepel, az adót a klub fizeti meg utána. A 7 milliós éves alapfizetés mellé a Barcelona 8,7 milliót fizet be a spanyol államkasszába.

Az új szabályok szerint a spanyol adóhatóság e három játékos után idén 50 millió eurót szed be, ez csaknem annyi, amennyit több mint 15 ezer, évi 22 eurós fizetéssel rendelkező munkavállaló fog befizetni a hatóságnak.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Egy napja nem kap olajat több uniós ország sem a Barátság vezetéken keresztül
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:35
Magyarország is érintett, de a vezetéket üzemeltető orosz cég nem reagál.
Makro / Külgazdaság 4122 milliárdos hiánycéllal, 100 milliárdos tartalékkal vág bele Magyarország 2025-be – megszavazták a költségvetést
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 12:22
Megszavazták a jövő évi költségvetést, vajon utoljára még jól számolt Varga Mihály?
Makro / Külgazdaság Karácsony előtt még jön egy kellemetlen meglepetés a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:56
Szombattól változás jön az üzemanyagáraknál.
Makro / Külgazdaság A miniszterelnök szerint is bajban leszünk, ha januárban nem lő ki a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 08:48
Repülőrajtot kell venni 2025-ben, ez a siker kulcsa Orbán Viktor szerint. Donald Trump miatt is aggódik a kormányfő, derült ki pénteki rádiós megszólalásából.
Makro / Külgazdaság Mekkora fizetésre számíthat Magyarországon jövőre az átlagember?
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 08:30
Jelentős emelkedést mutatnak a magyarországi fizetések. Ahogy a reálbérmutató is szépen nőtt, amire nagy szükség is volt a tavalyi esés után. 
Makro / Külgazdaság Ingyenes lesz a tömegközlekedés Budapest „testvérvárosában”
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:58
Szerbia fővároságban, Belgrádban 2025 első napjából kezdve ingyenesen lehet majd utazni a tömegközlekedésen. A város lakossága szempontjából akkora, mint Budapest.
Makro / Külgazdaság Egy sor kockázattal kell számolni 2025-ben is
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:44
Együttműködés, elszántság, higgadtság – a világgazdasági szereplők részéről ezek szükségesek ahhoz, hogy visszatérjünk a fenntartható növekedési pályára – állapítja meg friss előrejelzésében a KPMG. A cég várakozásai szerint a globális GDP 2025-ben enyhén, 3,2 százalékkal emelkedik, az infláció pedig 3,5 százalékra csökken. A geopolitikai kockázatok azonban továbbra is magasak. Az Egyesült Államok választások utáni politikája, illetve a közel-keleti, valamint az ukrajnai konfliktus lesz komoly hatással a növekedésre.
Makro / Külgazdaság Kardot ránt a román kormány a magyar „lopakodással” szemben?
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:02
A román kormány nem igazán van elragadtatva attól a lehetőségtől, hogy az MVM megvegye az egyik legnagyobb romániai energiaszolgáltató céget.
Makro / Külgazdaság Titkolóznak a boltok, kukoricára térdepeltették a német üzletláncokat
Buksza blog | 2024. december 19. 11:02
Siralmas helyzetben van a német kormány és a legnagyobb áruházláncok élelmiszer-veszteséggel kapcsolatos megállapodásának végrehajtása. A boltok nem igazán szeretnék megmondani, mennyi élelmiszert dobnak a kukába.
Makro / Külgazdaság Riasztó adatok jöttek Prágából
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 10:29
Drámaiak a cseh demográfiai adatok, hiába élnek hagyományosan viszonylag jól a csehek a kelet-közép-európai régió lakóinak összehasonlításában, nem igazán vágynak a gyermekekre.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG