5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az orosz olajtermelés jövőre, az EU-s embargó életbe lépését követően az eddigi becslések akár duplájával is visszaeshet a Nemzetközi Energiaügynökség szerint. Ez a Barátság-kőolajvezeték tegnapi újraindulása ellenére is okozhat ellátási problémákat.

Az orosz olajtermelés jövőre napi 1,4 millió hordóval csökkenhet, miután hatályba lép az orosz nyersolaj tengeri importjára vonatkozó európai uniós tilalom – közölte kedden a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA). Az IEA becslésében szereplő orosz termeléskiesés jóval meghaladja a piaci szereplők által múlt hónapban feltételezett 600 ezer és 1 millió hordó körüli mennyiséget. A Moszkva bevételeinek jelentős megkurtítására irányuló lépés így további bizonytalanságot teremt az olajpiacokon, és növeli az árakra nehezedő nyomást, beleértve a gázolaj árát is. 

A nyersolaj esetében a masszív árengedmények ellenére sem jelentkezett Oroszországtól jelentős vásárlás Kínán, Indián és Törökországon kívül. Fotó: Depositphotos
A nyersolaj esetében a masszív árengedmények ellenére sem jelentkezett Oroszországtól jelentős vásárlás Kínán, Indián és Törökországon kívül. Fotó: Depositphotos

„Az orosz nyersolaj- és kőolajtermék-importra vonatkozó közelgő uniós embargó és a tengeri szolgáltatásokra vonatkozó tilalom további nyomást fog gyakorolni a globális olajkereskedelemre, különösen a már most is kivételesen szűkös dízelpiacokra. A G7-ek által javasolt olajárplafon segíthet enyhíteni a feszültségeket, azonban számtalan bizonytalanság és logisztikai kihívás továbbra is fennáll. A bizonytalanság még soha nem volt ilyen nagy. Ezzel együtt az olajárak továbbra is mintegy 30 százalékkal a júniusi csúcsok alatt vannak” – közölte az IEA.

Az EU december 5-től betiltja az orosz nyersolaj importját, február 5-től pedig az orosz olajtermékekét, megfosztva ezzel Oroszországot az innen származó olajbevételektől, arra kényszerítve a világ egyik legnagyobb olajtermelőjét és -exportőrét, hogy alternatív piacokat keressen.

Emellett az EU embargó kiegészítéseként a G7-ek terve lehetővé teszi a hajózási szolgáltatók számára, hogy segítsék az orosz olaj exportját, de csak az ársapka által meghatározott alacsony árakon. Ez szintén december 5-én lép hatályba.

Októberben azonban az orosz olajexport napi 165 ezer hordóval napi 7,7 millió hordóra emelkedett, mivel az EU-ba, Kínába és Indiába irányuló szállítások volumene továbbra is magas volt, míg a Törökországba irányuló alacsonyabb szállításokat bőven ellensúlyozta az egyéb célországokba irányuló szállításnövekedés.

Az európai olajembargó átmeneti kivételt tett az olyan tagállamokba importált, csővezetéken érkező nyersolajokkal, amelyek földrajzi helyzete sajátos függőséget okoz az orosz energiaellátástól, és ennek megszüntetéséhez még nem rendelkeznek életképes alternatív lehetőségekkel – így hazánk számára is. Ezért is okozott izgalmakat a Barátság-kőolajvezeték kedd esti leállása. A fehérorosz határnál eltaláltak egy transzformátor-állomást, amely a kőolajvezeték áramellátásáért felelt, és bár maga a vezeték nem sérült meg, nem volt áramellátása a szivattyúknak, így az szerda délutánig nem szállított olajat. Noha a probléma ezúttal gyorsan megoldódott, az így is rámutatott a hazai ellátás sérülékenységére.

Októberre az uniós országok a háborút megelőző szintnél napi 1,1 millió hordóval napi 1,4 millióra csökkentették az orosz nyersolajimportot, a gázolaj behozatalát pedig napi 50 ezer hordóval 560 ezer hordóra. A nyersolaj- és finomított termékek embargójának decemberi, illetve februári életbe lépésekor napi 1,1 millió hordó nyersolajat és napi 1 millió hordó gázolaj- és fűtőolaj-mennyiséget kell majd pótolni.

A gázolaj pedig különösen kevés és drága, mivel az árak 70 százalékkal magasabbak, mint tavaly ilyenkor, ami erősen hozzájárul az infláció erősödéséhez.

Különösen éles lehet így a nem orosz gázolajért folyó verseny, hiszen az EU országainak az USA-ból, a Közel-Keletről és Indiából érkező szállítmányokért kell majd többet ajánlaniuk hagyományos vevőiknél. A megnövekedett finomítói kapacitás segíthet majd enyhíteni a dízellel kapcsolatos feszültségeket, addig azonban, ha az árak túl magasra emelkednek, a piaci egyensúlytalanságok felszámolásához elkerülhetetlen lehet a kereslet további visszafogására irányuló intézkedések bevezetése. A dízel és a benzin árának alakulása közötti éles eltérésről laptársunknál, az Mforon olvashat bővebben

A Brent nyersolaj határidős árának alakulása. (dollár/hordó) Forrás: Tradingeconomics
A Brent nyersolaj határidős árának alakulása. (dollár/hordó) Forrás: Tradingeconomics

A nyersolaj esetében a masszív árengedmények ellenére sem jelentkezett Oroszországtól jelentős vásárlás Kínán, Indián és Törökországon kívül. A kereskedelem további átirányítása enyhítené a nyomást, de a tartályhajók hiánya továbbra is komoly aggodalomra ad okot, különösen az olyan jeges vizeket is elviselő hajók esetében, amelyek télen a balti kikötőkből rakodnak.

Az ügynökség szerint tehát a globális kereskedelmi forgalom átirányítása, jelesül, hogy Oroszország több olajat igyekszik exportálni az EU-n kívüli piacokra, miközben az EU máshonnan vásárol, enyhítheti az olaj- és termékellátásra nehezedő nyomást, de az olajszállító tartályhajók hiánya miatt az ellátás problémája koránt sincs megoldva. 

Az IEA előrejelzése szerint a magas gázolajárak fokozzák az inflációt, ami további nyomást gyakorol a világgazdaságra és a világ olajkeresletére, emellett a gyengélkedő kínai gazdaság, az európai energiaválság és az erős dollár mind-mind visszafogják a fogyasztást, amely 2022 negyedik negyedévében várhatóan közel napi negyedmillió hordóval fog csökkenni az előző évihez képest. Az idei teljes évet tekintve azonban a kereslet még napi 2,1 millió hordóval bővül éves összevetésben, főként a repülőgép-üzemanyagok fokozott kereslete miatt, majd jövőre napi 1,6 millió hordóval csökken.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG