5p

Míg a nyugati világban a nemrég elhunyt Mihail S. Gorbacsov a hidegháborút békésen lezáró, előrelátó, bölcs vezető volt, addig a világ más szegleteiben élő autokratikus vezetők számára Gorbacsov egy tanmese volt arról, hogy hogyan dobta el valaki a hatalmat úgy, hogy cserébe szinte semmit sem kapott.

A New York Times cikke szerint ezt a leckét leginkább Kínában vették a szívükre, ahol Hszi Csin-ping az októberre meghirdetett kommunista pártkongresszuson minden bizonnyal harmadik ciklusára kenik majd fel az ország legfőbb vezetőjévé. A Szovjetunió felbomlása - és ezzel együtt független nemzetek születése és egy mindenható politikai párt bukása - pontosan olyan politikai átalakulás, amely a jelenlegi kínai vezetés legrosszabb rémálmát jelentenék.

Riasztó a poszt-szovjet világ

Kína vezetői mindenről, amit a Szovjetunió utolsó vezetője tett úgy gondolkodnak, hogy „ez az, amit nem szabad csinálni” - mondta Kerry Brown, a londoni King's College politikatörténésze. Egy olyan kormány számára, amely retteg azoktól az erőktől, amelyek olyan, történelmileg és etnikailag elkülönülő régiókat sodorhatnak el, mint Tibet vagy Hszincsiang, különösen riasztó az egykor egyetlen szovjet egységből kivált új nemzetek sokasága.

Mindez egyébként az elmúlt időszak intézkedésein is meglátszik, legyen szó akár a másként gondolkodók vegzálásáról, a demokráciapárti tüntetők szétzúzásáról Hongkongban, vagy a Hszincsiangban nyitott „szakképzési centrumokról”, amelyeket a nyugati világ csak átnevelőtáborokként emleget. Nem véletlen az sem, hogy Kína és Oroszország kapcsolatát is szorosabbra fűzték az orosz-ukrán háború kirobbanása óta, különösen úgy, hogy úgy tűnik, Putyin eltökélt szándéka, hogy visszafordítsa a Gorbacsov által okozott történelmi „katasztrófát”.

Nyugaton talán hősként ünnepelték Gorbacsovot, de a kínai kommunista párt számára a pályafutását kudarc koronázta, és a nyugati taps csak megerősítette ezt – tette hozzá a szakértő.

Egy 2013-as szemináriumon, amelyet a kommunista szellem erősítésének dedikáltak a párttagok körében, Hszi elnök „elrettentő példának” nevezte a Szovjetunió összeomlását, és az elmúlt években egyre gyakoribb, a kommunista káderek számára szervezett találkozók is ezt az üzenet hangsúlyozzák.

Hszi Csin-ping beszédéből ekkor ezt idézte a kínai állami média:

Végül Gorbacsov egyetlen csendes szava elég volt ahhoz, hogy kimondja a szovjet kommunisták feloszlatását, és egy nagyszerű párt pillanatok alatt eltűnt. Senki sem volt igazi ember, senki sem állt ki ez ellen.

Az „erős ember” erős fellépése

Ma már tudjuk, hogy Hszi a Kínai Kommunista Párt élén elvetette közelmúltbeli elődeinek konszenzusos vezetési stílusát, így például közvetlen irányítást szerzett a Népi Felszabadítási Hadsereg felett. A New York Times szerint pedig a pártpropaganda része a saját magáról alkotott kép népszerűsítése, miközben olyan legfőbb vezetők teljesítményét, mint Teng Hsziao-ping, akinek piaci reformjai katalizálták Kína integrációját a világgazdaságba, egyértelműen lekicsinylik.

Hszi Csin-ping kínai elnök. Fotó: MTI/AP/Hszinhua/Li Hszueren
Hszi Csin-ping kínai elnök. Fotó: MTI/AP/Hszinhua/Li Hszueren

Tudatos lépés emellett az ellenvélemény elfojtása még csírájában is, valamint Kína elzárása a világtól a koronavírus-járványra hivatkozva, hiszen ez pont a párt dominanciájára esetlegesen veszélyes nyugati hatásokat tartja kívül.

Végül nem szabad elfelejtenünk a hszincsiangi ujgurok és más kisebbségek helyzetét sem, akiket kötelező „szakképzési centrumokba” küldtek, ahol nemzetközi megfigyelők szerint erőszakos átnevelés folyik. S bár az ENSZ emberi jogi hivatala hosszas bénázás után végül csak közzétette azt a jelentést, amely szerint a Hszincsiangban történő események emberiesség elleni bűncselekménynek minősülhetnek, a kínai kormány egyelőre gyakorlatilag semmilyen következménnyel nem szembesült.

Hszi minden erőfeszítése - az ideológiai ellenőrzés fokozása, a párt dominanciájának megerősítése az állam és a társadalom egészében, valamint az ország visszairányítása az egyszemélyi uralom felé - arra irányul, hogy Kína elkerülje a Szovjetunióhoz hasonló sorsot

- mondta Carl Minzner, a külpolitikával foglalkozó Council on Foreign Relations think tank vezető munkatársa.

Gorbacsov és a Tiananmen

Évtizedekkel ezelőtt Kínában az értelmiségiek egy másik csoportja Gorbacsovot lelkesedéssel fogadta – 1989 tavaszán Pekingben egyetemi hallgatók és más demokráciapárti erők özönlöttek a Tiananmen térre. Rock 'n' rollra táncoltak és szenvedélyes beszédeket mondtak, amelyekben a kommunista párt reformját követelték. Aztán májusban Gorbacsov is ellátogatott a kínai fővárosba, a Tiananmenen összegyűlt tüntetők pedig a reformok szimbólumának tartották őt, a kompromisszumra talán hajlandó kommunista vezető példájának. Végül június 4-én tankok gördültek át a Tiananmenen. Minderre, és Gorbacsov látogatására visszaemlékezve kínai történészek megjegyzik, hogy a Szovjetunióval ellentétben a Kínai Népköztársaság még mindig létezik, erős vezetővel az élén.

A politikatörténész szavai szerint Gorbacsov örökségét értékelve a kínai vezetők nem egy szabad Oroszországot látnak, hanem egy olyan Oroszországot, amely a szegénység, a káosz, a korrupció és végül Putyin agresszív nacionalizmusának van kitéve. Néhány Kína-rajongó azonban azon tűnődik, hogy Hszi hatalomra kerülése és az ezzel járó, Mao Ce-tung korára visszanyúló személyi kultusz nem vezethet-e hasonlóan viharos jövőhöz.

Az a szomorú irónia, hogy az úton, amelyet Hszi elnök választott, nagy a kockázata annak, hogy Kína visszakerül saját instabil múltjába, hiszen a jogszabályok és a politikai döntések egyetlen ember szeszélyétől függően ingadozhatnak – tette hozzá Carl Minzner.

(New York Times)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
Makro / Külgazdaság Az olasz divatipar már most retteg Trump vámtarifáitól
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:12
Olaszország attól tart, hogy az amerikai vámok nagyon rosszul fogják érinteni a gazdaságot. 
Makro / Külgazdaság Csak egy kicsivel fog többe kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 12:24
A héten csütörtökön tovább emelkedhetnek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG