A ma bejelentett brüsszeli döntésekkel kapcsolatban Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón újságírói kérdésre azt mondta: jövőre 2500 milliárd forint értékű uniós forrás érkezhet Magyarországra.
1500 milliárd érkezésének már most sincs akadálya, további 1000 milliárdot pedig a partnerségi megállapodás aláírásával kaphatunk, tette hozzá.
Navracsics Tibor uniós forrásokért felelős miniszter szerint a mai bejelentések újdonsága, hogy az Európai Bizottság elfogadásra ajánlja az Európai Tanácsnak a Covid-járvány utáni gazdasági helyreállítást segítő uniós források (Helyreállítási Alap) lehívását lehetővé tevő magyar tervet.
Mint arról beszámoltunk, a testület azzal a feltétellel támogatja a magyar terv elfogadását, hogy Magyarország teljesíti a jogállamisági mérföldköveket. A feltételek teljesülése esetén 5,8 milliárd euró (mintegy 2300 milliárd forint) vissza nem térítendő támogatást kapunk ebből a forrásból.
Az uniós forrásokért felelős miniszter szerint az ezen források elköltésére benyújtott magyar terv a legkiválóbbak között volt az EU-ban, és egyetlen kategória kivételével minden értékelési kategóriában a legmagasabb osztályzatot kapta.
Azzal kapcsolatban, hogy a Bizottság ugyanakkor fenntartja az uniós felzárkóztatási forrásokon belül 7,5 milliárd euró (mintegy 3000 milliárd forint) zárolására tett javaslatát a jogállamisági mechanizmus keretében, azt mondta: ez a döntés várható volt, szeptemberben ugyanezt javasolta a Bizottság.
Ezzel összefüggésben utalt arra, hogy a magyar parlament ősszel meghozott ugyan számos korrupcióellenes törvényt, de van egy törvényhozási és intézményépítési menetrend, és egyes határidők még „előttünk vannak”. Reméli, hogy 2023-ban meg tudják győzni a Bizottságot arról, hogy nem kell fenntartani a befagyasztást.
Brüsszel azzal indokolta döntését, hogy Magyarország nem haladt előre megfelelő mértékben a szükséges, az Európai Bizottság uniós pénzek felhasználásával kapcsolatban megfogalmazott aggályainak eloszlatására hozott reformok terén.
A befagyasztás kérdésében szintén az Európai Tanács dönt majd, még az idei évben.
Navracsics Tibor bízik abban, hogy a Tanács a Bizottság javaslatát követve elfogadja a magyar helyreállítási tervet, és abban is bízik, hogy még idén meg tudják kötni a partnerségi megállapodást Brüsszellel az uniós költségvetési pénzekről, és így 2023-tól megnyílhatnak ezek az uniós források.