5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az orosz kutatási anyag szerint a további eszkaláció esetén a Kreml megerősíti stratégiai nukleáris erőit Kalinyingrádban és Belaruszban – a NATO határa mentén. A térségbeli feszültség tovább növekedett kedden a belarusz védelmi minisztérium bejelentése kapcsán, miszerint február 10. és 20. között közös hadgyakorlatot tartanak az orosz és belarusz hadsereg részvételével. Káncz Csaba jegyzete

Az orosz-ukrán feszültség és három nehéz orosz partraszállító hajó Balti-tengerre érkezése miatt a svéd hadsereg egy hete katonákat és fegyvereket telepít Gotlandra, a Balti-tenger legnagyobb szigetére. Stockholm ugyanis látja annak lehetőségét, hogy orosz támadás érheti a stratégiai fekvésű, 60 ezer lakosú balti szigetet.  

Svéd bizalmatlanság

Gotland csupán 345 kilométerre fekszik az orosz kalinyingrádi exklávétól. A 19-ik század elején egy rövid ideig orosz kézen volt a sziget és egy esetleges balti inváziónál a sziget stratégiai szerepet játszhat. Svéd katonai szakértők szerint a sziget elfoglalásával az ellenfélnek lehetősége lenne arra, hogy légvédelmi vagy hajóelhárító rendszerekkel megállítson bármilyen, a Balti-tengeren és afelett zajló szállítást, miközben a balti államok elleni hadműveleteket hajt végre.

Gotland szigete. Fotó: Depositphotos
Gotland szigete. Fotó: Depositphotos

A svéd politikai életet az utóbbi években több esetben is felborzolták orosz vadászgép-manőverek és állítólagos kibertámadások az ország politikai intézményei ellen. A svéd katonai stratégák nem feledkeznek el arról a 2013-as orosz hadgyakorlatról sem, amely a NATO későbbi bevallása szerint egy nukleáris csapást szimulált Stockholmra.

Mindenesetre Mattias Ardin, a Gotlandon szolgáló svéd ezred parancsnoka próbálta megnyugtatni a közvéleményt és elmondta a közrádiónak, hogy noha az általános európai biztonságpolitikai helyzet valóban rosszabb lett, Gotlandra nézve nincsen kimondott veszélyforrás.

A mostani csapaterősítés egy olyan ezred számára érkezik, amely egyáltalán csupán négy éve létezik. 2018 májusában hozták létre a „Gotland-ezredet”, azelőtt Stockholm hosszú időn keresztül csak katonai berendezéseket tárolt a szigeten. A hidegháború utáni évtizedekben a szigetet gyakorlatilag demilitarizálták. A Krím-félsziget 2014-es orosz annektálása késztette aztán arra a semleges Svédországot, hogy elgondolkodjon csapatok állandó állomásoztatásáról a 3184 négyzetkilométeres szigeten.

Az észt álláspont

Kaja Kallas észt miniszterelnök vasárnap interjút adott a svéd televíziónak, amelyben leszögezte: a Nyugatnak ébernek kell lennie a jelenlegi feszült biztonságpolitikai helyzetben, nehogy belépjen a Moszkva által felállított csapdába. Ugyanis a Kreml volt az, amely problémát kreált az ukrán határra vezényelt csapataival és most engedményeket követel a Nyugattól, hogy deeszkalálja a robbanásveszélyes helyzetet. A Nyugatnak azonban nem szabad bekapnia a horgot és engedményeket tenni az agresszornak.

Kallas ebben a pillanatban nem érzi hazáját közvetlenül veszélyeztetve. De az európai biztonságpolitikai helyzet szerinte jelenleg a legsúlyosabb válságát éli át a hidegháború vége óta. Kallas szerint nem belátható, mennyi ideig fog tartani a jelenlegi válság.

Dán aggodalmak

A Dán Hírszerző Ügynökség a múlt hónapban hozta nyilvánosságra legfrissebb jelentését, amely Oroszországot nevezi meg az egyik legnagyobb veszélyforrásnak. Az anyag szerint Moszkva „célzottan” kémkedik Dániában, eszközeit tekintve megtalálható a telefonok lehallgatása, kibertámadások és informátorok beszervezése.

Anja Dalgaard-Nielsen a katonai hírszerzés részéről elmondta a dán közrádiónak, hogy folyamatos az orosz nyomás a dán hivatalok ellen a Kreml részéről. 

Az orosz taktika

Egy Kreml-közeli agytröszt a héten elemezte a NATO és Oroszország között kiéleződött feszültséget és a Kreml taktikáját. A RUSSTRAT elemzése leszögezi, hogy az orosz fél természetesen számol azzal, hogy további eszkaláció esetén Moszkva katonai eszközöket telepít Latin-Amerikába, a nukleáris tengeralattjárók aktívabban fognak járőrözni az Egyesült Államok partjainál és az orosz-kínai tengely tovább mélyül, akár egyetlen védelmi övezetet létrehozva a két állam területén.

A kutatási anyag hozzáteszi, hogy a feszültség további növekedése esetén a Kreml megerősíti a stratégiai nukleáris erőit Kalinyingrádban és Belaruszban – a NATO határa mentén.  A Kalinyingrádi Terület (exklávé) stratégiailag és geopolitikailag kiemelten fontos az orosz kormányzat számára. Az Oroszországi Föderáció hídfőállása különleges katonai övezet, ott állomásozik a legrégebbi orosz flotta, a Balti Flotta. Ez az Orosz Haditengerészeti Flotta magasabbegysége, amely onnan tudja ellenőrizni a Balti-tengert.

Hadgyakorlat jön az ukrán határon

A térségbeli feszültség tovább növekedett kedden a belarusz védelmi minisztérium bejelentése kapcsán, miszerint február 10. és 20. között közös hadgyakorlatot tartanak az orosz és belarusz hadsereg részvételével.

Minszk hétfőn azt is bejelentette, hogy megérkeztek az első orosz katonai egységek és nehézfegyverek a közös gyakorlatra Belaruszba. A bejelentésre akkor került sor, amikor a Nyugat és Moszkva viszonya hónapok óta folyamatosan éleződik a Nyugat-Belarusszal és Oroszországgal egyaránt határos szövetséges, Ukrajna biztonsága miatt.

Lukasenka január 17-én kijelentette, hogy a jövő hónapban Oroszországgal folytatott hadgyakorlatnak egy olyan forgatókönyvre kell összpontosítania, amelyben országa hadserege kénytelen „ellenállni a Nyugatról érkező erőknek”. Bizonyíték felmutatása nélkül azzal indokolta a gyakorlatokat, hogy állítása szerint csapatok gyűltek össze az Ukrajnával, Lengyelországgal és a balti államokkal közös határán.

(Káncz Csaba szerző oldala itt érhető el)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hamarosan karnyújtásnyira kerülhetünk Belgrádtól
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 16:16
Az idei év végére elkészül a Budapestet Belgráddal összekötő vasútvonal modernizálása, a két ország fővárosa így gyakorlatilag karnyújtásra kerül egymástól – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Belgrádban.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mi a legnagyobb természeti veszély az európai gazdaság számára
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 15:46
A felszíni vízhiány jelenti a legjelentősebb természeti kockázatot az európai gazdaság számára – közölte az Európai Központi Bank (EKB) és az Oxfordi Egyetem kutatását ismertetve a Luxembourg Times című, angol nyelvű luxemburgi hírportál pénteken.
Makro / Külgazdaság 2027-re ígéri az új kőolajvezetéket Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 15:31
A tárcavezető arról számolt be, hogy Európa rendkívül összetett kihívásokkal néz szembe, és ezek közül az egyik az energiaválság, amely az Oroszországgal szembeni szankciók és Ukrajna számlájára írható.
Makro / Külgazdaság 4iG: Technológiai együttműködés Kazahsztánnal
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 11:24
A kazah fél megerősítette elkötelezettségét.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy mennyibe fog kerülni egy liter dízel
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 10:42
Szombaton a benzin nagykereskedelmi ára ezúttal sem változik.
Makro / Külgazdaság „Hihetőbb a 382 ezer” – Bod Péter Ákos szerint félrevezető a béradat
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 09:10
A minimálbér-emelés belengetése szembemegy a gazdasági realitásokkal.
Makro / Külgazdaság 103 ezer külföldön dolgozóról tud csak a KSH
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 08:33
2025 áprilisában a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 666 ezer fő volt. A munkanélküliek száma 215 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt.
Makro / Külgazdaság A kormány a kínai BYD minden kívánságát előre teljesíti
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 07:05
Ezzel könnyebbé válik az építkezés is.
Makro / Külgazdaság Méretes uniós pénzekről egyezkedik a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. május 22. 19:11
Nem elhanyagolható összeg.
Makro / Külgazdaság Borús kilátások: külső segítség kellene, de nem jön
Privátbankár.hu | 2025. május 22. 15:26
A beruházások volumene tovább csökkent 2025 első negyedévében – a szakértők szerint a fordulat még várat magára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG