Borús ég és dühös tüntetők fogadták Ursula von der Leyent Strasbourgban, az Európai Parlament (EP) épületénél ma reggel. A környezetvédő demonstrálók egy jókora transzparenst feszítettek ki, amelyen az állt: „State of the EU: burning”, avagy szabad fordításban: "Lángokban áll az EU” – ez persze nem politikai állásfoglalás volt, csupán tiltakozás „a fosszilis gázok” használata ellen. Abban kételkedünk, hogy az Európai Bizottság elnöke végül látta a molinót, de a tömegével érkező újságírókhoz biztosan eljutott az üzenet.
Ursula von der Leyen pontban kilenc órakor lépett be az ülésterembe, amely egyébként nem telt meg teljesen – egyes padsorok teljesen üresek maradtak. Az újságírók viszont ellepték az EP-t: a hivatalos sajtóteremben már napokkal előre elkelt minden hely, az EP üléstermének „balkonja” pedig a kezdés után nem sokkal tehette volna ki a megtelt táblát.
Az Európai Bizottság elnöke több mint egy órán át szólt az egybegyűltekhez. Beszédét számos alkalommal jutalmazták kisebb-nagyobb tapssal a képviselők, érdemleges bekiabálást vagy fújolást nem hallottunk.
Von der Leyen végig nyugodtan, kiegyensúlyozottan beszélt, angolul kezdte mondandóját, aztán németre és franciára váltott, majd angolul zárt a már ismert "Long live Europe!", azaz „Éljen soká Európa!” felkiáltással. Mindössze egyszer tévesztett, amikor „tagok” helyett „tagországoknak” nevezte a képviselőket (mintha a tagállamokat tömörítő Európai Tanácshoz szólna) – mindezt a Parlament és maga von der Leyen is nevetve nyugtázta.
Na, de térjünk a lényegre: miről is beszélt egy órán át az Európai Bizottság elnöke? Alapvetően a zöld átállásról és a klímaváltozás elleni küzdelem fontosságáról, az európai gazdaság és a kkv-k védelméről, az európai értékekről és az Ukrajna melletti kiállásról. Volt persze sok közhelynek ható szólam, de elhangzottak konkrét bejelentések is.
A beszéd összességében békülékeny, politikai kritikáktól szinte mentes volt, a kvázi belpolitikai témák – például a jogállamisági aggályok egyes tagállamokkal szemben – pedig csak említés szinten kerültek elő.
Ami a konkrétumokat illeti, von der Leyen többek között bejelentette, hogy az állami támogatások miatt vizsgálatot indítanak a Kínából érkező, olcsó elektromos autók ügyében. Az uniós cégek üzleti tevékenységének könnyítésére negyedével csökkentik az európai szintű jelentéstételi kötelezettségeket, a kkv-k segítésére pedig uniós kkv-követet neveznek ki. Kifejezte támogatását Ukrajna mellett is, szerinte az ország jövője az EU-ban van. (További részleteket minderről laptársunknál, az Mforon olvashat a cikk bővített változatában.)
Az EP végül tapssal jutalmazta von der Leyen beszédét, az általános standing ovation (tehát amikor felállva tapsolunk meg valakit) azonban elmaradt.