6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az amerikai hadsereg és a biztonságpolitikai mélyállam teljes erejével ráfordult a kínai kihívásra. Mivel ez élvezi mind a republikánusok, mind a demokraták támogatását, teljesen mindegy, hogyan hívják éppen az elnököt a Fehér Házban. Káncz Csaba jegyzete.

A Pentagon jelenti

A védelmi minisztérium a kongresszusnak megküldött éves értékelésében Kína katonai képességeiről valóban megdöbbentő adatokat tartalmaz. A kínai haditengerészet a jelentés szerint az év végére több mint 360 hadihajóval fog rendelkezni, valamint 62 tengeralattjáróval – amelyek közül 12 nukleáris meghajtású. S noha Trump elnök már mandátumának elején bejelentette, hogy az amerikai haditengerészet hajóinak számát 270-ről 355-re fogják növelni, ez a valóságban mára csak 293 hadihajóig jutott el.

A magyar Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének legújabb – az Egyesült Államok és Kína haditengerészeti erőviszonyaival foglalkozó – elemzése azonban jócskán árnyalja a képet. A jelentés szerint „a kínai tengeri haderőnem valóban látványos fejlődést mutat, ám a legtöbb releváns képességcsoport esetében még mindig nagy kapacitás- és technológiai hátrány jellemzi az USA-éhoz képest. A közvélekedéssel ellentétben a legértékesebb előrelépést a kínaiak eleddig nem az egyébként korszerűtlen felépítésű repülőgép-hordozók hadrendbe állításával érték el, hanem az ellátóegységek számának növelésével, a partraszállító kapacitások bővítésével, a nukleáris triád hiteles tengeri lábának megteremtésével és a cirkálók új osztályának kifejlesztésével, mely már az amerikai Arleigh Burke-osztályú rombolókkal állítható párba”.

A hazai anyag még hozzáteszi: „Noha az amerikai haditengerészet kínai utoléréséről ma még nem beszélhetünk, a technológiaváltás üteme Kínában sokkal gyorsabb riválisáénál, ami már felvethet komoly kérdéseket az amerikai világelsőség jövőjéről. Kína ugyanakkor minden bizonnyal ma még valóban nem ambicionálja, hogy az amerikaival globális szinten is versenyképes flottát építsen fel. Sokkal valószínűbb a kelet-ázsiai és észak-indiai-óceáni vizek feletti haditengerészeti dominancia igénye, mely ugyanakkor jelentős helyi hatalmak érdekeibe ütközik”.

A Pentagon anyaga pedig arról is beszámol, hogy a távol-keleti állam mintegy kétszáz nukleáris robbanófejjel rendelkezik jelenleg, és ezt egy évtizeden belül 400-ra akarja növelni. Ezekkel fogják felszerelni többek között azon négy – hamarosan hat – Jin-osztályú tengeralattjárót, amelyek ballisztikus rakétakilövésre alkalmasak. Az Egyesült Államok mintegy 3800, Oroszország pedig 4300 nukleáris robbanófejjel rendelkezik.

Chad Sbragia, a kínai ügyekért felelős külügyminisztériumi illetékes azt is kiemelte, hogy Kína valószínűleg rövid időn belül szárazföldről, tengerről és immáron levegőből is képes lesz atomcsapást végrehajtani. A jelentés kiemeli, hogy a kínai Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) a világ legnagyobb létszámú szárazföldi hadereje, miközben a földi indítású manőverező robotrepülőgépek számában lehagyja, több területen, például a hagyományos ballisztikus rakétákat illetően pedig behozta az Egyesült Államokat.

A polgáriak riadót fújnak

Márpedig, ha lehet, az amerikai polgári hírszerzés még riasztóbb képet fest, mint a Pentagon. John Ratcliffe, az összes hírszerzési szervezetet összefogó Országos Hírszerzési Igazgatóság (DNI) vezetőjének cikke a múlt csütörtöki Wall Street Journal-ben jelent meg. Mint írta, mára Kína jelenti "a legnagyobb fenyegetést az Egyesült Államok számára és a legnagyobb fenyegetést a világban a demokrácia és szabadság számára a második világháború óta".

A legnagyobb fenyegetés. Illusztráció. (Fotó: MTI/AP/Andy Wong)
A legnagyobb fenyegetés. Illusztráció. (Fotó: MTI/AP/Andy Wong)

Ratcliffe szerint a kínai cégek stratégiája azt célozza, hogy ellopják az amerikai vállalatok szellemi tulajdonát, lemásolják azt, majd átvegyék a helyüket a globális piacon. Ez szerinte jelenleg évi 500 milliárd dolláros kárt okoz az amerikai gazdaságnak. Ratcliffe egyben bejelentette, hogy az ő általa kezelt 85 milliárd dolláros hírszerzési költségvetésnek már az ötöde a kínai konfliktus kezelésére irányul.

Ratcliffe nyitott ajtót dönget a demokratáknál. Adam Schiff, a képviselőház hírszerzési bizottságának demokrata vezetője egy szeptemberi jelentésben kifogásolta: az amerikai hírszerzés nincsen eléggé tudatában annak, hogy Kína egyszerre több területen is veszélyt jelent. Nem lehet ugyanis csupán a hagyományos katonai fenyegetésre koncentrálni, hanem például Kína gyors haladása a mesterséges intelligencia területén is mutatja, hogy más területeken is komoly veszélyek leselkednek.

A kínai kommunista párt szócsöve „hisztérikusnak” nevezi Ratcliffe kirohanását. Peking szerint a távozó Trump-kormányzat azt szeretné, ha a radikális Kína-ellenes politikája kényszerpályára helyezné a Biden-kormányzatot is. Ez ráadásul egy nagy csapda is, hiszen, ha Bidenék megpróbálnának a kompromisszum felé elmozdulni a közeljövőben, akkor a republikánusok azonnal Kína-barátsággal vádolnák meg a demokratákat.

Szankciók sora

Ugyanez a szócső egy másik cikkében dühösen kel ki Trump friss bejelentése ellen, amelyben új vízumkorlátozásokat vezetett be a kommunista párt tagjai és azok családtagjaival szemben – ez mintegy 270 millió (!) kínait érint. Az azonnali hatállyal múlt héten életbe lépett intézkedés szerint ezen személyek maximum 1 hónapos beutazási vízumot kaphatnak. Az amerikai és kínai vezetők számára működtetett csereprogramot is befejezi Washington.

A Kínai Néphadsereg által befolyásolt, illetve annak tulajdonában lévő cégek feketelistájára tette a távozó Trump-adminisztráció négy kínai nagyvállalatot is, köztük a legnagyobb helyi chipgyártót, a Semiconductor Manufacturing International Corp-ot (SMIC). A cég ezzel – egyebek mellett a Huawei Technologies-zel szemben – még mindig nem került fel az Egyesült Államok számára nemzetbiztonsági kockázatot jelentő vállalatok és magánszemélyek listájára (entity list), ám így is jelentős amerikai partnerkapcsolatoktól és tőkétől foszthatja meg a gyártót.

Az Amerikai Kereskedelmi Minisztérium számára már 1999-ben törvény írta elő, hogy listát vezessen a kínai hadsereg által kontrollált helyi cégekről, végül azonban majd húsz évet kellett várni, mire a lista valójában elkészült. A most felkerülő négy új vállalattal (az SMIC mellett a China Construction Technology Co Ltd, a China International Engineering Consulting Corp és a China National Offshore Oil Corp) 35 cégből álló lista Trump nemrég aláírt elnöki rendeletével immár több puszta formalitásnál vagy megbélyegzésnél: a rendelet értelmében jövő novembertől ezeknek a cégeknek semmilyen formában nem juttatható amerikai tőke.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG