7p

A Tisza Párt sokat ígér a nyugdíjasoknak - mi lenne ebből megvalósítható?
Mekkora lesz várhatóan a novemberi nyugdíjkorrekció?

Nyugdíjszerviz élőben Karácsony Mihállyal és Malicskó Gáborral
Vegyen részt és kérdezze Ön is a szakértőket!

2025. április 11. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miközben a kommunista elit Kínát globális szuperhatalommá formálná, a fiatal városi elit egyre több tagja távozik külföldre, akiket kimerít a zéró Covid-politika és az egyre szűkülő politikai lehetőségek. Hszi elnök Kína megtakarításainak egy ezermilliárd dollárját fordította az Új Selyemút (BRI) kezdeményezésébe, presztízslétesítmények és elhamarkodott infrastrukturális rendszerek finanszírozására. Káncz Csaba jegyzete

A Hszi Csin-ping elnök leváltását és a szigorú Covid-19-intézkedések leállítását követelő csütörtöki pekingi egyszemélyes tüntetés képei bejárták a világsajtót.

A pekingi hídon felakasztott transzparenseken virítottak a tüntető követelései: „Enni akarunk, nem koronavírus-tesztet csinálni; reformot, nem Kulturális Forradalmat. Szabadságot akarunk, nem zárlatokat; választásokat, nem uralkodókat. Méltóságot akarunk, nem hazugságot. Polgárok legyetek, ne rabszolgák." Egy másik transzparens Hszi, a „diktátor és nemzetáruló” eltávolítására szólított fel.

Légy repült a levesbe

Ez az incidens természetesen nem zavarhatta meg Hszi elnököt abban, hogy ma nagyszabású beszédet mondjon Pekingben a Kínai Kommunista Párt (KKP) 20. kongresszusának első napján. A 96,7 millió tagot számláló KKP kongresszusára ötévente egyszer kerül sor.

Hszi Csin-ping kínai elnök, a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottságának főtitkára, a Központi Katonai Bizottság elnöke érkezik a KKP 20. kongresszusára a pekingi Nagy Népi Csarnokban 2022. október 16-án. Fotó: MTI/EPA/Mark R. Cristino
Hszi Csin-ping kínai elnök, a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottságának főtitkára, a Központi Katonai Bizottság elnöke érkezik a KKP 20. kongresszusára a pekingi Nagy Népi Csarnokban 2022. október 16-án. Fotó: MTI/EPA/Mark R. Cristino

Hszi beszéde Biden elnök első hivatalos nemzetbiztonsági stratégiai tervének e héten való közzétételét követi, amely Kínát jelölte meg „Amerika legkövetkezetesebb geopolitikai kihívásaként”.

A feltartóztatás eszközei

Joe Biden hivatalba lépésével és a padlógázzal megindított, Kínát feltartóztató ázsiai szövetségi rendszer (Quad) megerősítésével a pekingi vezetés napjainkban kemény korlátokkal szembesül. Bonnie Glaser, az Egyesült Államok Német Marshall Alapjának ázsiai programigazgatója a napokban leszögezte: „Arra számítok, hogy az USA-Kína kapcsolat konfliktusosabb lesz, mint eddig.… Egy jelentős válságnak kell bekövetkeznie, hogy a két ország komoly párbeszédet kezdjen a békés egymás mellett élésről.”

Valóban, jelenleg mindkét nagyhatalom a biztonsági infrastruktúrák, a kereskedelem, a gazdasági rendszerek, a technológia fejlesztése és szabályozása, valamint a nemzetközi normák, gyakorlatok és értékek ellenőrzéséért küzd.

Kína nyaktörő ütemű fegyverkezése, beleértve nukleáris képességének bővítését is, aláhúzza Hszi nézetét, miszerint nemzete fegyveres erői „arányban vannak Kína nemzetközi súlyával” - és ez jelentős aggodalmat kelt Washingtonban.

Vitatott külpolitika

A Hszi egy évtizede folytatott külpolitikája alig titkolja Kína nagyhatalmi ambícióit – ez radikális elfordulás a „békés felemelkedés” és a „békés fejlődés” narratíváitól, amelyeket Hszi elődjei hirdettek. Kína agresszíven kiterjesztette politikai, technológiai és gazdasági hatókörét az összes kontinensre. Eszközei közé tartozik az infrastrukturális projektek, a gazdasági kényszer pálcája a kínai külpolitikai érdekek betartásának kikényszerítésére, valamint a területi követelések érvényesítésére irányuló egyoldalú fellépés (mint a vitatott Dél-kínai-tenger szigetein).

Ezen a területen további vitás kérdések közé tartozik az önkormányzó Tajvan, amelyet Kína saját területének tekint. Hszi Tajvanra irányuló nyomásgyakorlási kampánya lezárta a békés egyesülés útját, és arra ösztönözte az Egyesült Államokat, hogy határozottabban fejezze ki Tajpej támogatását. A múlt hónapban Biden elnök már negyedszer jelentette ki, hogy Amerika megvédi Tajvant, ha Peking provokálatlan támadást indít.

Hszi számára Tajvan visszaintegrálása a kínai államba azt jelentené, hogy megvalósul a nemzet- és államegyesítés, teljesül az a kiemelt össznemzeti cél, amelyet a KKP az új kínai állam 1949-es megalapításakor kitűzött. Ezért a tajvani kérdés Kína vezetői és a kínai közvélemény túlnyomó többsége számára mindenekelőtt belpolitikai kérdés, amelynek természetesen vannak külpolitikai vonatkozásai is.

Ebből az is következik, hogy a kínai kormánynak nagyon korlátozott a mozgástere abban, hogy külpolitikai szempontok miatt mennyi engedményt tehet, milyen kompromisszumokat köthet Tajvan kapcsán anélkül, hogy veszélyeztetné belső legitimációját.

Mindeközben már jól látható az EU-Kína kapcsolatok lehűlése, Kína Kelet- és Közép-Európával való együttműködésének mechanizmusa pedig a 17+1 képletről már 14+1-re zsugorodott.

Viharfelhők a gazdaság egén

Eközben a gazdaság területén is gyűlnek a sötét fellegek. Hszi Kína megtakarításainak egy ezermilliárd dollárját fordította az Új Selyemút (BRI) kezdeményezésébe, presztízslétesítmények és elhamarkodott infrastrukturális rendszerek finanszírozására, gyakran olyan országokban, ahol rossz a fiskális színvonal, mint például Srí Lankán.

Ennek a pénznek a nagy részét vagy le kell írni, vagy fizetésképtelen eszközökben saját tőkévé kell váltani. A BRI nagymértékben támogatott vasúti összeköttetése az eurázsiai szárazföldön Európába befulladt az ukrajnai háború és az Oroszország elleni európai szankciók miatt.

Peking 5,5 százalékos GDP-célt tűzött ki erre az évre, de a tényleges százalékos érték 4-gyel vagy akár 3-mal kezdődik majd. A kétszámjegyű növekedés napjai a történelem homályába vesznek. Csattan a közepes jövedelműek csapdája.

Az adóssághegy a Reuters szerint „veszélyt jelent Kína stabilitására, sőt a világ gazdasági egészségére nézve”. Az ingatlanpiaci összeomlás „lassított pénzügyi válság”, amely rendszerszintű problémákat tár fel. A demográfiai számadásnak eljött az ideje, mivel Kína lakossága gyorsabban öregszik, mint bármely más országé a modern történelemben.

Csúcstechnológiával karöltve

A KKP vezetése szilárdan hiszi, hogy Hszi elvtárssal a középpontban egy olyan átfogó rendszert fejlesztett ki, amellyel hatékonyan tudja kormányozni az óriási országot. Ez gyakorlatilag egy leninista államszervezet ötvözése kapitalista termelési módszerekkel – és fejlett digitális technikák kiterjedt alkalmazásával.

Az országot törvények szabályozzák, de a KKP dönti el, hogy az adott törvényt hogyan kell értelmezni. A bölcs vezetők és az odaadó tömegek között nincsen fenntartva hely a nézeteltérések számára, amelyek a harmóniát megzavarnák.

A Nyugat a 21. század első két évtizedét jórészt abban a hitben töltötte, hogy Kína „konvergál” hozzá. De mára világossá vált, hogy a KKP-vezette ország egy olyan erőteljes leninista egypártrendszer, amely önmagát csúcstechnológiával támogatja meg. A szovjet tömb összeomlása után három évtizeddel az új kínai techno-Leninizmus egy hiteles vetélytársa lett a liberális demokráciáknak.

KKP és az urbánus fiatalok

Mao Ce-tung alapította a kommunista Kínát. De a párt narratívája szerint Hszi az, aki elvezeti az országot az új globális szuperhatalom újjászületéséhez. Az, hogy sikerül-e neki, nagy hatással lesz a világra. A KKP kongresszusát kísértet járja be: a nemzetközi folyamatok az ország ellen fordultak, a stratégiai szövetséges Oroszország vesztésre áll Ukrajnában, miközben a hazai vizek is veszélyesen hullámzóak lettek.

A fiatal urbánus elit egyre inkább elfordul a KKP kurzusától. Miközben Hszi az nyomasztó állami propagandával alátámasztva azt a narratívát terjeszti, hogy Kína végre a megérdemelt helyére törekszik a világon, egyre több városi polgár távozik külföldre, akiket kimerít a zéró Covid-politika és az egyre szűkülő politikai lehetőségek.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)


 

 

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Dübörög a vámháború: megvan, mekkora vámmal verné Kínát Amerika
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 19:24
Megvan, mennyi az annyi.
Makro / Külgazdaság Kínát kikosarazták: nem talált újabb harcostársat Trump ellen
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 16:24
Ausztrália nem kér a kínai ajánlatból.
Makro / Külgazdaság Kemény üzenet kapott Kínából Donald Trump – ki hátrál meg előbb?
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:59
Kudarcba fog fulladni Trump terve – üzenik Kínából.
Makro / Külgazdaság Kiállt Ukrajna gyors integrációja mellett az uniós biztos
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:40
Miközben a magyar kormány erőteljes kampányt folytat Ukrajna uniós csatlakozása ellen, az uniós biztos gyorsítaná a folyamatot.
Makro / Külgazdaság Olyan drága autópálya épül Erdélyben, hogy még Magyarországon is megnéznék
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:14
Az új szakaszon építik meg Románia leghosszabb közúti alagútját is.
Makro / Külgazdaság A kormány folytatja az árletöréseket
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 12:48
A csütörtök délelőtti Kormányinfón sok minden szóba került, mindenekelőtt az árletörési program további lépései. 
Makro / Külgazdaság Ezért rántotta el a kormányt Donald Trump?
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 11:24
Van még az amerikai elnöknél is erősebb kutya?
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter: „Nem megmondtuk?”
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 10:44
Bejött a magyar kormány számítása a vámháború ügyében?
Makro / Külgazdaság Megtorpant a román gazdaság? Itt a friss GDP-adat
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 10:27
Gyengébb lett a 2024-es végleges adat.
Makro / Külgazdaság Magyarország megint kikapott Romániától
Buksza blog | 2025. április 10. 09:34
Az egy főre jutó tavaly GDP alakulását nézve Magyarországnak nincs oka az örömre. Egyrészt az uniós mezőny végébe tartozik, másrészt javulás sem látható. Miközben a régiós országokban igen. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG