Az intézkedés nem azonnal lép életbe,feltehetően Kína hagy egy kis időt, hátha közben mégis sikerül tárgyalásokat kezdeni a kérdésben. A termékek közt többek között a szója, whiskey és autók szerepelnek, a kínai kereskedelmi minisztérium bejelentése szerint a cél az, hogy nagyjából 50 milliárd dollár értékű jelenleg importált árut érintsen, és így lényegében megegyezzen az amerikai intézkedés mértékével.
Meglepő arányosság
Az bejelentés kevesebb mint 24 órával azután történt, hogy az amerikai elnök nyilvánosságra hozta azon kínai termékek körét, melyekre ki akarja vetni a vámokat. A kínai válasz gyors volt és egyenrangú, az ázsiai tőzsdék esésbe is váltottak, miután a befektetők úgy látják, hogy ez mégiscsak kezd egy kereskedelmi háborúra hasonlítani, mégpedig nagyjából egyenlő felek, konkrétabban két óriás között.
Ha ez a félelem megmarad délutánig, a tegnap nagy nehezen megmentett amerikai piacok ma mégis összeroppanhatnak, eleshetnek a kritikus szintek. A kínai bejelentés után az európai tőzsdék is lefordultak, a piacok nagyon megszokták a szabadkereskedelmet, ez a csörte érthető módon nagyon nem tetszik nekik, bár Európa akár még profitálhat is ebből, hisz előnyhöz juthat a kínai piacon az amerikai termékekkel szemben.
Nagyköveti szintű tájékoztatás
Kína amerikai nagykövete magyarázatot adott arra, hogy miért döntöttek a válaszlépések mellett. Közölte, hogy senkivel nem akarnak kereskedelmi háborút, de hát nem ők tették meg az első lépést. Mindazonáltal a vámok életbe léptetése előtt a WTO-hoz fordulnak, melynek van egy mechanizmusa a felmerülő viták rendezésére.
Washington egyoldalú kereskedelmi politikával vádolja Kínát, például a szellemi tulajdon, a technológia átadását követelik azért, hogy egy cég hozzáférjen a kínai piachoz. A CNBC erről kérdezte a kínai nagykövetet, aki erre azt kérte: mutassanak egy konkrét esetet, amikor ez történt. Sok cég panaszkodik erre a gyakorlatra, és arra is, hogy vegyesvállalatok alapítására kényszerítik őket kínai cégekkel.
A protekcionizmus nem véd
A Fehér Ház egy képviselője azt nyilatkozta, hogy a kormány felkészült a kínai válaszlépésekre és további lépések is szóba kerülhetnek, alátámasztva azokat a félelmeket, hogy a kereskedelmi háború eszkalálódik. A kínai nagykövet erre azt mondta, hogy megpróbálták elkerülni ezt a helyzetet, de a másik fél a rossz megoldást választotta, így országának nincs más választása, mint visszavágni.
Hozzátette: az ilyen protekcionizmus nem véd senkit, sem az amerikai munkásokat, sem a fogyasztókat, ellenben kárt okoz a gazdaságnak. A két ország gazdasága olyan szorosan kötődik egymáshoz, hogy minden egyoldalú intézkedés visszaüt az azt meghozó félre is. Végül leszögezte, hogy országa továbbra is nyitott a tárgyalásokra és a problémák megegyezéses úton történő rendezésére, de csak a kölcsönösség elve alapján.