Tovább lazítanak az európai országok a koronavírus-járvány ellen elrendelt korlátozásokon a fertőzés terjedésének lassulása miatt.
Déli nyitás
Olaszországban – több mint két hónap szünet után – ismét kinyithat az üzletek többsége, köztük a bárok és a fodrászatok is, ugyanakkor be kell tartaniuk a közösségi távolságtartás szabályait, írja a BBC.
Ismét tarthatnak miséket és összejöveteleket a vallási közösségek, a hívőknek azonban maszkot kell viselniük, és szintén távolságot kell tartaniuk egymástól.
Olaszországban a karantén kezdete, március közepe óta a legalacsonyabb szintre csökkent a napi koronavírusos halálozások száma a hétvégén. Vasárnapi közlések szerint az elmúlt 24 órában 145 koronavírusos ember hunyt el – március végén még több mint 900-an vesztették életüket naponta.
Tovább enyhítenek a korlátozásokon a spanyol hatóságok is Madrid, Barcelona és néhány északnyugati terület kivételével.
Mától kinyithatnak a bárok és az éttermek külső részei, valamint 10 főig ismét szabadon találkozhatnak egymással az emberek.
A spanyol egészségügyi szervek szerint „nagyon közel” vannak ahhoz, hogy megállítsák a vírus terjedését, ugyanakkor „még mindig nagyon nagy” a veszélye egy második hullámnak.
Salvador Illa spanyol egészségügyi miniszter azt is bejelentette, hogy a jövőben nem csak a közösségi közlekedésben kell majd kötelezően maszkot viselni – a részletes szabályozást a következő napokban fogják bejelenteni.
Belgiumban, ahol Európán belül a legmagasabb a népességen belüli koronavírusos halálozási ráta,
mától fokozatosan újraindul a tanítás az alap- és középfokú iskolákban.
Tovább lazít a karanténon Portugália, Görögország, Dánia és Írország is. (És mától kinyit Budapest is.)
A nyugati országok kormányai már korábban sorra jelentették be a szigorítások fokozatos feloldását.
Európai járványhelyzet
Ami az aktuális helyzetet illeti, Európában a legtöbb áldozatot, csaknem 35 ezret Nagy-Britanniában jegyezték fel eddig a vírussal összefüggésben.
Olaszországban mintegy 32, Franciaországban 28, Spanyolországban 27,5 ezren hunytak el.
Belgiumban több mint 9000, Németországban csaknem 8000, Hollandiában 5700, Törökországban 4100, Oroszországban 2600 áldozatot regisztráltak ma reggeli adatok szerint.
Az egyetlen különutas válságkezelést folytató nyugati államban, Svédországban csaknem 3700 áldozat van.
Bár Svédország nem vezetett be karantént, mégis le tudta lassítani a járvány terjedését. Az idősotthonok lakóit ugyanakkor nem tudta megvédeni.
A járvány globálisan az Egyesült Államokat sújtja leginkább: a halálos áldozatok száma csaknem 90 ezer, és mintegy 1,5 millió emberben mutatták ki a vírust.
Világszerte eddig 4,7 millió fertőzöttet diagnosztizáltak. A vírussal összefüggésben több mint 315 ezren vesztették életüket, több mint 1,7 millióan ugyanakkor meggyógyultak.
Magyarországon az igazolt fertőzések száma 3535, 462-en hunytak el.
A diagnosztizált vírushordozók számát tekintve Irakkal vagyunk körülbelül egy szinten, a halálos áldozatok számában Chiléhez állunk jelenleg a legközelebb.
A koronavírusos halálozások népességen belüli arányát tekintve európai szinten a középmezőnyben van Magyarország, közép- és kelet-európai viszonylatban viszont magas ez a mutatója.