Folytatja a visszatérést az új normalitáshoz Olaszország. A dél-európai államban mától jelentősen enyhülnek a kijárási korlátozások: újranyitnak a parkok, az emberek pedig ismét szabadon sétálhatnak vagy edzhetnek a szabadban. (Az alábbi kép tanúsága szerint ezt sokan már a hétvégén megtették – a szerk.)
Vissza a munkába
Ezzel párhuzamosan a gazdaság is kezd feléledni: mától újraindulnak a termelő ágazatok és az építőipar is.
Becslések szerint négymillió ember térhet vissza a munkahelyeire.
Giuseppe Conte olasz miniszterelnök ugyanakkor arra kérte honfitársait, hogy viselkedjenek felelősen és tartsák be a közösségi távolságtartás szabályait.
Bár egyes, nem létfontosságú üzletek már korábban is kinyithattak, többségük továbbra is zárva marad. Az éttermek és bárok csupán elviteles szolgáltatásokat kínálhatnak, és júniusig nem fogadhatnak vendégeket. A múzeumok és a kiskereskedelmi egységek május 18-tól nyithatnak ki, az iskolákba és óvodákba viszont csak szeptemberben térhetnek vissza a diákok.
Az újabb enyhítésekre azért kerülhet sor, mert a járvány terjedése jelentősen lassult az elmúlt hetekben a statisztikák szerint.
Több mint egy hónap után például 200 alá csökkent az egy nap alatt elhunytak száma.
Emellett tovább mérséklődik az aktív fertőzöttek száma is.
Olaszországban eddig mintegy 210 ezer fertőzöttet regisztráltak, a halálos áldozatok száma csaknem 29 ezer. Csaknem 82 ezren viszont már meggyógyultak.
A dél-európai állam március 9-én vezetett be országos szintű karantént.
Javulás a szomszédoknál is
A hivatalos adatok szerint enyhül a helyzet a Magyarországgal szomszédos országokban is. Ausztriában a napokban léptek, illetve lépnek életbe jelentős lazítások, miután lényegesen mérséklődött az aktív regisztrált fertőzöttek száma.
Szlovéniában egyetlen új koronavírus-fertőzést sem regisztráltak az elmúlt egy napban,
az ismert fertőzöttek száma így 1439 maradt. Az elmúlt 24 órában két ember hunyt el, a halálos áldozatok száma ezzel 96-ra nőtt. A kétmillió lakosú országban eddig 55,5 ezer koronavírus-tesztet végeztek, írja az MTI.
Horvátországban továbbra is egyszámjegyű a napi új esetek száma. Eddig hivatalosan mintegy 2100-an fertőződtek meg és 79-en hunytak el a vírussal összefüggésben.
Javul a helyzet Szerbiában is, Szlovákiában pedig – úgy tűnik – már a kezdet kezdetén sikerült elfojtani a járványt. (Háttéranyagunk a szlovák stratégiáról: Két uniós ország, amely eddig kifogott a koronavíruson.)
Ami a globális helyzetet illeti, az amerikai Johns Hopkins kórház adatai szerint világszerte
3,5 millió fertőzöttről tudnak.
A koronavírussal összefüggésben eddig 247 ezren vesztették életüket, 1 millió 128 ezren meggyógyultak.
Európán belül a legtöbb diagnosztizált fertőzött (217 ezer) Spanyolországban van, itt a halálos áldozatok száma több mint 25 ezer.
Az Egyesült Királyságban 28,5 ezren, Franciaországban csaknem 25 ezren vesztették életüket a vírussal összefüggésben. Belgiumban mintegy 7800, Németországban 6900, Hollandiában csaknem 5100 halálos áldozatot követelt a járvány.
Az egyetlen különutas válságkezelést folytató, nagyrészt karanténmentes nyugati államban,
Svédországban mintegy 2700 áldozatot regisztráltak eddig.
A svéd Közegészségügyi Hatóság azt közölte, hogy az intenzív osztályaik 30 százalékos tartalékkal bírnak, azaz egészségügyi rendszerük elbírja a járványt.
Ami a világ távolabbi részeit illeti, Iránban mintegy 6200, Brazíliában 7100, Törökországban 3400, Mexikóban 2200, Indiában 1400, Oroszországban 1300, Japánban 487 koronavírusos áldozatot jegyeztek fel hivatalosan.
Globálisan a legrosszabb a helyzet az Egyesült Államokban,
ahol 1 millió 158 ezer fertőzöttről tudnak, és csaknem 68 ezren vesztették életüket.
Magyarországon az igazolt fertőzések száma 3035, és 351-en hunytak el a vírussal összefüggésben.
A diagnosztizált vírushordozók számát tekintve Magyarország Bahreinnel, Thaifölddel és Afganisztánnal van körülbelül egy szinten, a halálos áldozatok számát tekintve Kolumbiához (340) és a Dominikai Köztársasághoz (333) van a legközelebb.
Szakértők szerint a fertőzöttek számát mindenhol óvatosan kell kezelni, hiszen a valós szám – beszámítva azokat, akik enyhe tünetekkel vagy tünetmentesen vészelték át a betegséget, így nem diagnosztizálták őket – a hivatalos szám többszöröse lehet.